Novostavby

26. 1. 2012 16:12
Oproti koupi staršího domu má novostavba několik výhod. Nejvýraznějším kladem je možnost rozhodnout o umístění, dispozici a vzhledu domu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Panel Plus/ Jaroslav Hejzlar

Oproti koupi staršího domu má novostavba hned několik výhod. Nejvýraznějším kladem je možnost rozhodnout o umístění, dispozici a vzhledu domu. Zájemce o nový dům sám zvolí použité materiály, může se rozhodnout, zda upřednostňuje spolupráci s architektem, nebo si raději vybere z katalogové nabídky domů na klíč. Zatímco starší nemovitost majitele nevyhnutelně tlačí ke kompromisům v zařízení i rozvržení prostoru, novostavby nabízí naprostou svobodu v sebevyjádření.

Pokud je průběh stavby pravidelně a zevrubně kontrolován, nemusí se obyvatelé nových domů bát žádných skrytých vad. Nehrozí, že by se během krátkého času ukázala nutnost rekonstrukce objektu, případné závady lze následně reklamovat. Při stavbě či koupi novostavby se také neplatí daň z převodu nemovitosti. Společně s vlastním pozemkem se samozřejmě pojí i výsada vlastní zahrady či garáže, což značně zvyšuje komfort bydlení. Podobné pohodlí nabízí i některé bytové domy, které vyrůstají v blízkém okolí center velkých měst.

I u nově vybudovaných domů lze ale najít několik nevýhod a potenciálních nebezpečí. Největší hrozbou je špatně odvedená práce, která může v budoucnu způsobit nemalé potíže. Takový problém nastává nejčastěji u domů na klíč, východiskem je potom spolupráce s profesionálním architektem nebo ověřenou firmou. Vyplatí se ptát po dobrých referencích, nebo alespoň zajistit odborný dohled nad průběhem stavby. Zde platí pravidlo, že rychlé řešení není vždy tím nejlepším.

 

Právě se děje

Další zprávy