Novostavby

26. 1. 2012 16:12
Oproti koupi staršího domu má novostavba několik výhod. Nejvýraznějším kladem je možnost rozhodnout o umístění, dispozici a vzhledu domu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Panel Plus/ Jaroslav Hejzlar

Oproti koupi staršího domu má novostavba hned několik výhod. Nejvýraznějším kladem je možnost rozhodnout o umístění, dispozici a vzhledu domu. Zájemce o nový dům sám zvolí použité materiály, může se rozhodnout, zda upřednostňuje spolupráci s architektem, nebo si raději vybere z katalogové nabídky domů na klíč. Zatímco starší nemovitost majitele nevyhnutelně tlačí ke kompromisům v zařízení i rozvržení prostoru, novostavby nabízí naprostou svobodu v sebevyjádření.

Pokud je průběh stavby pravidelně a zevrubně kontrolován, nemusí se obyvatelé nových domů bát žádných skrytých vad. Nehrozí, že by se během krátkého času ukázala nutnost rekonstrukce objektu, případné závady lze následně reklamovat. Při stavbě či koupi novostavby se také neplatí daň z převodu nemovitosti. Společně s vlastním pozemkem se samozřejmě pojí i výsada vlastní zahrady či garáže, což značně zvyšuje komfort bydlení. Podobné pohodlí nabízí i některé bytové domy, které vyrůstají v blízkém okolí center velkých měst.

I u nově vybudovaných domů lze ale najít několik nevýhod a potenciálních nebezpečí. Největší hrozbou je špatně odvedená práce, která může v budoucnu způsobit nemalé potíže. Takový problém nastává nejčastěji u domů na klíč, východiskem je potom spolupráce s profesionálním architektem nebo ověřenou firmou. Vyplatí se ptát po dobrých referencích, nebo alespoň zajistit odborný dohled nad průběhem stavby. Zde platí pravidlo, že rychlé řešení není vždy tím nejlepším.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 53 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 54 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy