Novostavby

26. 1. 2012 16:12
Oproti koupi staršího domu má novostavba několik výhod. Nejvýraznějším kladem je možnost rozhodnout o umístění, dispozici a vzhledu domu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Panel Plus/ Jaroslav Hejzlar

Oproti koupi staršího domu má novostavba hned několik výhod. Nejvýraznějším kladem je možnost rozhodnout o umístění, dispozici a vzhledu domu. Zájemce o nový dům sám zvolí použité materiály, může se rozhodnout, zda upřednostňuje spolupráci s architektem, nebo si raději vybere z katalogové nabídky domů na klíč. Zatímco starší nemovitost majitele nevyhnutelně tlačí ke kompromisům v zařízení i rozvržení prostoru, novostavby nabízí naprostou svobodu v sebevyjádření.

Pokud je průběh stavby pravidelně a zevrubně kontrolován, nemusí se obyvatelé nových domů bát žádných skrytých vad. Nehrozí, že by se během krátkého času ukázala nutnost rekonstrukce objektu, případné závady lze následně reklamovat. Při stavbě či koupi novostavby se také neplatí daň z převodu nemovitosti. Společně s vlastním pozemkem se samozřejmě pojí i výsada vlastní zahrady či garáže, což značně zvyšuje komfort bydlení. Podobné pohodlí nabízí i některé bytové domy, které vyrůstají v blízkém okolí center velkých měst.

I u nově vybudovaných domů lze ale najít několik nevýhod a potenciálních nebezpečí. Největší hrozbou je špatně odvedená práce, která může v budoucnu způsobit nemalé potíže. Takový problém nastává nejčastěji u domů na klíč, východiskem je potom spolupráce s profesionálním architektem nebo ověřenou firmou. Vyplatí se ptát po dobrých referencích, nebo alespoň zajistit odborný dohled nad průběhem stavby. Zde platí pravidlo, že rychlé řešení není vždy tím nejlepším.

 

Právě se děje

před 2 minutami

O byty po H-Systemu má zájem 58 z 60 jejich současných uživatelů

Dnes končí termín pro podání nabídek na odkup 60 bytů v Horoměřicích u Prahy po zkrachovalé společnosti H-System. Nabídku podalo 58 z 60 současných uživatelů bytů, dva konkurzní správkyni napsali, že o byt nemají zájem a vyklidí ho. Celková hodnota sídliště podle minimálních cen znaleckých posudků činí zhruba 210 milionů korun, řekli dnes šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel a Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu.

"Nabídky ještě můžou chodit. Dva ze současných uživatelů nemají o odkup zájem všech zbylých 58 podalo nabídku, a souhlasí tak s cenou, kterou určil znalecký posudek," řekl Pavel. Konkurzní správkyně obdržela také několik nabídek na odkup některých bytů od třetí strany. Obdržené nabídky by měl věřitelský výbor vyhodnotit v úterý 26. ledna.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

Moskva ve středu prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací dohodu se Spojenými státy a uvítala úsilí, které v tomto směru slibuje nastupující administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena. Uvedla to agentura Reuters.

Antony Blinken, kterého si Biden vybral za nového ministra zahraničí, při úterním slyšení v Senátu prohlásil, že příští americká vláda se bude zabývat prodloužením smlouvy s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní.

Pokud by se obě velmoci rychle nedomluví na prodloužení, vyprší už 5. února platnost smlouvy podepsané v roce 2010 v Praze a zvané START 3 nebo též Nový START.

Zdroj: ČTK
Další zprávy