Brexit

28. 6. 2016 22:46
Výraz Brexit představuje označení pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie, o kterém rozhodli britští voliči v referendu konaném 23. června 2016. Výsledky referenda otřásly finančními trhy a vyvolaly bouřlivé reakce napříč politickým spektrem celé Evropy. Premiér David Cameron, jenž podporoval setrvání Británie v EU, následně oznámil svou rezignaci.
brexit
brexit | Foto: Reuters

Pro vystoupení Británie hlasovalo 51,9 % voličů, především pak v Anglii (53,4 %) a Walesu (52,5 %). Naopak většinově byli proti Brexitu v Severním Irsku (55,8 %) a Skotsku (62,0 %) a také v kosmopolitním Londýně (60,0 %). Podíl zastánců Brexitu rovněž rostl s věkem, kdy 73 % voličů, kteří dorazili k volbám, ve věku 18 - 24 let hlasovalo proti, zatím co např. ve skupině voličů mezi 55 - 64 let bylo pro setrvání jen 43 %. K volbám dorazilo celkem72 % voličů, z nichž 17,4 milionu lidí hlasovalo pro Brexit, setrvat v EU chtělo 16,1 milionu.

Příznivci Brexitu zdůvodňovali potřebu odchodu z EU především na klesající konkurenceschopnosti britských podniků v důsledku přebujelé byrokracie diktované Bruselem, vysoké odvody do společné kasy a obavami z imigrace z Východní Evropy. Británie, která není členem měnové unie (používá Libru namísto Eura) ani není součástí schengenského prostoru (nesdílí otevřené hranice s řadou dalších evropských států) se podle příznivců Brexitu rozhodla posílit svou politickou a ekonomickou nezávislost.

Naopak zastánci členství v EU argumentovali, že Británie je jako součást Unie silnější než jako samostatná země, a varovali před hospodářským propadem a pádem Libry. Objevila se i varování, že každý rozkol v EU uvítá její velký východní soused a rival - Rusko. Existuje vážné podezření, že Moskva financuje řadu nacionalistických stran v Evropě, které bez výjimky velmi hlasitě evropskou integraci kritizují

Původ slova Brexit

Brexit je anglicismus vzniklý složením ze slov Britain či British (Británie, britský) a exit (odchod). Opakem tohoto výrazu je zkratka Brimain, která je vytvořena ze Slov Britain/British (Británie, britský) a remain (zůstat).

Ekonomické důsledky Brexitu

Mezi hlavní ekonomické dopady Brexitu lze uvést pokles hodnoty Libry na třicetileté minimum vůči dolaru, pokles úvěrového ratingu Velké Británie o dva stupně a rovněž propad na burzách cenných papírů v Evropě a cen komodit na světových trzích. Rovněž londýnský City, nejvýznamnější finanční centrum Evropy, se obává o svůj osud, neboť může dojít k přesunu poboček zejména Amerických bank do kontinentální Evropy. 

Obchod s Evropskou unií představuje 48% vývozu a 51% dovozu Spojeného království. Mezi nejdůležitější úkoly britské vlády je vyjednání obchodních dohod s EU a bezcelní zónu. EU však již dala najevo, že výsledky tohoto jednání se budou odvíjet mimo jiné od toho, jak se Británie dohodne na volném pohybu osob, tj. tolik kritizované migraci z členských států Unie. 

Politické důsledky Brexitu

Odpůrci Brexitu nyní založili petici žádající nové referendum. Kromě britského premiéra, který oznámil svůj odchod z funkce do října tohoto roku, se ozývají hlasy proti předsedovi opoziční Labouristické strany Jamesi Corbinovi, kterého obviňují z nedostatečné podpory setrvání v EU a kterému se kompletně rozpadla stínová vláda. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová pak oznámila, že chce jednat přímo s institucemi EU, aby si zajistila přístup na jednotný evropský trh. V této souvislosti zároveň stále častěji zaznívají hlasy o odtržení Skotska od Británie. Další mocenskou hrozbu pro Velkou Británie představuje ovládnutí její kolonie Gibraltaru Španělskem.


 

Právě se děje

před 29 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy