Brexit

28. 6. 2016 22:46
Výraz Brexit představuje označení pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie, o kterém rozhodli britští voliči v referendu konaném 23. června 2016. Výsledky referenda otřásly finančními trhy a vyvolaly bouřlivé reakce napříč politickým spektrem celé Evropy. Premiér David Cameron, jenž podporoval setrvání Británie v EU, následně oznámil svou rezignaci.
brexit
brexit | Foto: Reuters

Pro vystoupení Británie hlasovalo 51,9 % voličů, především pak v Anglii (53,4 %) a Walesu (52,5 %). Naopak většinově byli proti Brexitu v Severním Irsku (55,8 %) a Skotsku (62,0 %) a také v kosmopolitním Londýně (60,0 %). Podíl zastánců Brexitu rovněž rostl s věkem, kdy 73 % voličů, kteří dorazili k volbám, ve věku 18 - 24 let hlasovalo proti, zatím co např. ve skupině voličů mezi 55 - 64 let bylo pro setrvání jen 43 %. K volbám dorazilo celkem72 % voličů, z nichž 17,4 milionu lidí hlasovalo pro Brexit, setrvat v EU chtělo 16,1 milionu.

Příznivci Brexitu zdůvodňovali potřebu odchodu z EU především na klesající konkurenceschopnosti britských podniků v důsledku přebujelé byrokracie diktované Bruselem, vysoké odvody do společné kasy a obavami z imigrace z Východní Evropy. Británie, která není členem měnové unie (používá Libru namísto Eura) ani není součástí schengenského prostoru (nesdílí otevřené hranice s řadou dalších evropských států) se podle příznivců Brexitu rozhodla posílit svou politickou a ekonomickou nezávislost.

Naopak zastánci členství v EU argumentovali, že Británie je jako součást Unie silnější než jako samostatná země, a varovali před hospodářským propadem a pádem Libry. Objevila se i varování, že každý rozkol v EU uvítá její velký východní soused a rival - Rusko. Existuje vážné podezření, že Moskva financuje řadu nacionalistických stran v Evropě, které bez výjimky velmi hlasitě evropskou integraci kritizují

Původ slova Brexit

Brexit je anglicismus vzniklý složením ze slov Britain či British (Británie, britský) a exit (odchod). Opakem tohoto výrazu je zkratka Brimain, která je vytvořena ze Slov Britain/British (Británie, britský) a remain (zůstat).

Ekonomické důsledky Brexitu

Mezi hlavní ekonomické dopady Brexitu lze uvést pokles hodnoty Libry na třicetileté minimum vůči dolaru, pokles úvěrového ratingu Velké Británie o dva stupně a rovněž propad na burzách cenných papírů v Evropě a cen komodit na světových trzích. Rovněž londýnský City, nejvýznamnější finanční centrum Evropy, se obává o svůj osud, neboť může dojít k přesunu poboček zejména Amerických bank do kontinentální Evropy. 

Obchod s Evropskou unií představuje 48% vývozu a 51% dovozu Spojeného království. Mezi nejdůležitější úkoly britské vlády je vyjednání obchodních dohod s EU a bezcelní zónu. EU však již dala najevo, že výsledky tohoto jednání se budou odvíjet mimo jiné od toho, jak se Británie dohodne na volném pohybu osob, tj. tolik kritizované migraci z členských států Unie. 

Politické důsledky Brexitu

Odpůrci Brexitu nyní založili petici žádající nové referendum. Kromě britského premiéra, který oznámil svůj odchod z funkce do října tohoto roku, se ozývají hlasy proti předsedovi opoziční Labouristické strany Jamesi Corbinovi, kterého obviňují z nedostatečné podpory setrvání v EU a kterému se kompletně rozpadla stínová vláda. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová pak oznámila, že chce jednat přímo s institucemi EU, aby si zajistila přístup na jednotný evropský trh. V této souvislosti zároveň stále častěji zaznívají hlasy o odtržení Skotska od Británie. Další mocenskou hrozbu pro Velkou Británie představuje ovládnutí její kolonie Gibraltaru Španělskem.


 

Právě se děje

před 19 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy