Brexit

28. 6. 2016 22:46
Výraz Brexit představuje označení pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie, o kterém rozhodli britští voliči v referendu konaném 23. června 2016. Výsledky referenda otřásly finančními trhy a vyvolaly bouřlivé reakce napříč politickým spektrem celé Evropy. Premiér David Cameron, jenž podporoval setrvání Británie v EU, následně oznámil svou rezignaci.
brexit
brexit | Foto: Reuters

Pro vystoupení Británie hlasovalo 51,9 % voličů, především pak v Anglii (53,4 %) a Walesu (52,5 %). Naopak většinově byli proti Brexitu v Severním Irsku (55,8 %) a Skotsku (62,0 %) a také v kosmopolitním Londýně (60,0 %). Podíl zastánců Brexitu rovněž rostl s věkem, kdy 73 % voličů, kteří dorazili k volbám, ve věku 18 - 24 let hlasovalo proti, zatím co např. ve skupině voličů mezi 55 - 64 let bylo pro setrvání jen 43 %. K volbám dorazilo celkem72 % voličů, z nichž 17,4 milionu lidí hlasovalo pro Brexit, setrvat v EU chtělo 16,1 milionu.

Příznivci Brexitu zdůvodňovali potřebu odchodu z EU především na klesající konkurenceschopnosti britských podniků v důsledku přebujelé byrokracie diktované Bruselem, vysoké odvody do společné kasy a obavami z imigrace z Východní Evropy. Británie, která není členem měnové unie (používá Libru namísto Eura) ani není součástí schengenského prostoru (nesdílí otevřené hranice s řadou dalších evropských států) se podle příznivců Brexitu rozhodla posílit svou politickou a ekonomickou nezávislost.

Naopak zastánci členství v EU argumentovali, že Británie je jako součást Unie silnější než jako samostatná země, a varovali před hospodářským propadem a pádem Libry. Objevila se i varování, že každý rozkol v EU uvítá její velký východní soused a rival - Rusko. Existuje vážné podezření, že Moskva financuje řadu nacionalistických stran v Evropě, které bez výjimky velmi hlasitě evropskou integraci kritizují

Původ slova Brexit

Brexit je anglicismus vzniklý složením ze slov Britain či British (Británie, britský) a exit (odchod). Opakem tohoto výrazu je zkratka Brimain, která je vytvořena ze Slov Britain/British (Británie, britský) a remain (zůstat).

Ekonomické důsledky Brexitu

Mezi hlavní ekonomické dopady Brexitu lze uvést pokles hodnoty Libry na třicetileté minimum vůči dolaru, pokles úvěrového ratingu Velké Británie o dva stupně a rovněž propad na burzách cenných papírů v Evropě a cen komodit na světových trzích. Rovněž londýnský City, nejvýznamnější finanční centrum Evropy, se obává o svůj osud, neboť může dojít k přesunu poboček zejména Amerických bank do kontinentální Evropy. 

Obchod s Evropskou unií představuje 48% vývozu a 51% dovozu Spojeného království. Mezi nejdůležitější úkoly britské vlády je vyjednání obchodních dohod s EU a bezcelní zónu. EU však již dala najevo, že výsledky tohoto jednání se budou odvíjet mimo jiné od toho, jak se Británie dohodne na volném pohybu osob, tj. tolik kritizované migraci z členských států Unie. 

Politické důsledky Brexitu

Odpůrci Brexitu nyní založili petici žádající nové referendum. Kromě britského premiéra, který oznámil svůj odchod z funkce do října tohoto roku, se ozývají hlasy proti předsedovi opoziční Labouristické strany Jamesi Corbinovi, kterého obviňují z nedostatečné podpory setrvání v EU a kterému se kompletně rozpadla stínová vláda. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová pak oznámila, že chce jednat přímo s institucemi EU, aby si zajistila přístup na jednotný evropský trh. V této souvislosti zároveň stále častěji zaznívají hlasy o odtržení Skotska od Británie. Další mocenskou hrozbu pro Velkou Británie představuje ovládnutí její kolonie Gibraltaru Španělskem.


 

Právě se děje

před 12 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy