AutosaIon Frankfurt (IAA Frankfurt)

13. 9. 2011 12:56
Autosalon ve Frankfurtu je významnou mezinárodní akcí zaměřenou na osobní vozy. Každý rok se střídá s přehlídkou užitkových vozidel, konanou v německém Hannoveru.
Autosalon Frankfurt
Autosalon Frankfurt | Foto: Radek Pecák

Autosalon ve Frankfurtu je významnou mezinárodní akcí zaměřenou na osobní automobily. Každý rok se střídá s přehlídkou užitkových vozidel v německém Hannoveru. V roce 2011 se koná její 64. ročník a na návštěvníky tu čeká na 89 světových premiér.

Autosalon ve Frankfurtu 2011

Autosalon se koná ve dnech 15. - 25. září 2011 (pro odbornou veřejnost jsou určeny čtvrtek a pátek 15. a 16. září, pro širokou veřejnost je festival otevřen od soboty 17. září až do neděle 25. září); každý den probíhá festival od 9:00 a končí večer v 19:00.

Organizátoři slibují 89 světových premiér, z nichž některé budou velmi významné, například i z pohledu obyvatele Česka.

Bohatý je i doprovodný program autosalonu - jeho část se bude věnovat elektromobilitě, návštěvníci přehlídky si vyzkouší, jak se to či ono vozidlo chová v terénu, pokud budou šikovní v parkování můžou také vyhrát na rok automobil Škoda. K vidění budou veteráni a speciální program je připraven i pro ženy a děti.

Mottem festivalu je: "Future comes as standard" - "Budoucnost se stává standardem".

Ceny vstupenek na autosalon ve Frankfurtu 2011

Denní vstupenka ve dnech určených pro odborníky (15. nebo 16. září 2011) stojí 45 eur (asi 1080 korun); není nutná akreditace.

Denní vstupenka ve dnech určených pro veřejnost - víkendová (platná ve dnech
17., 18., 24. nebo 25. září 2011, ale i v pracovní dny) - stojí 15 eur (asi 360 korun).

Denní vstupenka ve dnech určených pro veřejnost - pracovní dny (každý den mezi 19. a 23. zářím 2011) - stojí 13 eur (asi 312 korun).

Zlevněné vstupenky pro děti, studenty a podobně (platné mezi 17. a 25. zářím 2011) stojí 7,5 eura (asi 180 korun)

Vstupenky po 15:00, ve dnech 19. až 23. září 2011 stojí pro dospělé 8 eur (necelých dvě stě korun) a zlevněné vyjdou na 4,5 eura (108 korun).

Vstup zdarma mají děti do sedmi let a lidé postižení, nebo na kolečkovém křesle (včetně doprovodné osoby).

Oficiální katalog festivalu stojí 26 eur (asi 620 korun).

Historie autosalonu

První autosalon se konal v roce 1897 v berlínském hotelu Bristol. "Pod Lipami", v ulici Unter den Linden, se tehdy veřejnosti představilo osm vozů. Vzhledem k rostoucímu zájmu návštěvníků, se veletrh od roku 1991 dělí na dva, každý rok se střídající přehlídky. Ty se věnují buď užitkovým vozům (sudé roky), nebo osobním automobilům (liché roky).

V roce 1951 se konaly dva autosalony - poprvé ve Frankfurtu a o půl roku později v Berlíně. V tomto roce se organizátoři rozhodli dát definitivní sbohem původnímu místu konání.

40. ročník navštívilo rekordních 950 tisíc lidí; otevřela se tu cesta k masovému motorismu. Tento ročník byl věnován bezpečnosti pasažérů - jednou z velkých novinek byl bezpečnostní pás. O čtyři roky později se na autosalonu objevily první japonské vozy.

V roce 1989 se konal naposledy autosalon osobních i užitkových vozů dohromady - na dva tisíce vystavovatelů se muselo vtěsnat na ploše 252 čtverečních metrů. Tento rok navštívilo veletrh na 1,2 milionu návštěvníků.

"Tichý" autosalon se konal v roce 2001, ještě ve stínu teroristických útoků z 11. září.

Od počátku nového tisíciletí se autosalon čím dál více zaměřuje na "čisté" technologie, alternativní pohony a snižování emisí.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy