Online hry

17. 7. 2011 20:05
Nejtypičtějšími zástupci online her jsou propracované masové tituly s širokou hráčskou komunitou. Mezi nejznámější tituly patří například World of Warcraft, Mankind, nebo Counter Strike.
World of Warcraft. Ilustrační foto.
World of Warcraft. Ilustrační foto. | Foto: Hratelně.cz

Nejtypičtějšími zástupci síťových - online - her jsou propracované masové tituly s širokou hráčskou komunitou označované jako MMOG.

Žánrově je potom lze dále dělit například na "hry na hrdiny" - MMORPG (World of Warcraft, Guild Wars, Everquest a další), strategie MMORTS (Mankind, Achron a tak dále) nebo střílečky MMOFPS (Counter - Strike, World War II Online a mnohé další).

Jejich "technologickým protipólem" jsou hry označované jako MUD (Multi - User Dungeon), hrané skrze určité textové rozhraní (obvykle telnet). Vytvořeny svět často stojí na sci-fi či fantasy základech; eventuálně může mít základ v některé známé knize či filmu.

Důraz je tu kladen především na představivost hráčů a principielně se podobají Dračímu doupěti; v Česku se hrají například Prahy nebo Lost in Time.

Zvláštní kategorií jsou potom webové hry běžící v prostředí internetového prohlížeče. Lze je hrát na jakémkoliv počítači bez nutnosti instalace dalšího softwaru. Nevýhodou bývá horší grafické zpracování i omezenější možnosti. V Česku si velkou popularitu získaly například hry Travian nebo Divoké kmeny.

Definice

V roce 2006 ve své publikaci Fundamentals of Game Design definovali Andrew Rollings s Ernestem Adamsem online hry takto: "Spíše než žánrem jsou online hry určitou technologií. Je to mechanismus pro spojování hráčů dohromady spíše než určitý vzorec v herním prostředí."

Mechanismus spojování pak v praxi představuje internet či nějaká lokální síť.

 

Právě se děje

Další zprávy