Online hry

17. 7. 2011 20:05
Nejtypičtějšími zástupci online her jsou propracované masové tituly s širokou hráčskou komunitou. Mezi nejznámější tituly patří například World of Warcraft, Mankind, nebo Counter Strike.
World of Warcraft. Ilustrační foto.
World of Warcraft. Ilustrační foto. | Foto: Hratelně.cz

Nejtypičtějšími zástupci síťových - online - her jsou propracované masové tituly s širokou hráčskou komunitou označované jako MMOG.

Žánrově je potom lze dále dělit například na "hry na hrdiny" - MMORPG (World of Warcraft, Guild Wars, Everquest a další), strategie MMORTS (Mankind, Achron a tak dále) nebo střílečky MMOFPS (Counter - Strike, World War II Online a mnohé další).

Jejich "technologickým protipólem" jsou hry označované jako MUD (Multi - User Dungeon), hrané skrze určité textové rozhraní (obvykle telnet). Vytvořeny svět často stojí na sci-fi či fantasy základech; eventuálně může mít základ v některé známé knize či filmu.

Důraz je tu kladen především na představivost hráčů a principielně se podobají Dračímu doupěti; v Česku se hrají například Prahy nebo Lost in Time.

Zvláštní kategorií jsou potom webové hry běžící v prostředí internetového prohlížeče. Lze je hrát na jakémkoliv počítači bez nutnosti instalace dalšího softwaru. Nevýhodou bývá horší grafické zpracování i omezenější možnosti. V Česku si velkou popularitu získaly například hry Travian nebo Divoké kmeny.

Definice

V roce 2006 ve své publikaci Fundamentals of Game Design definovali Andrew Rollings s Ernestem Adamsem online hry takto: "Spíše než žánrem jsou online hry určitou technologií. Je to mechanismus pro spojování hráčů dohromady spíše než určitý vzorec v herním prostředí."

Mechanismus spojování pak v praxi představuje internet či nějaká lokální síť.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelská vláda obvinila opozici v čele s Guaidóem z "krvavého spiknutí"

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli označil za vůdce povstání opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat. Guaidó, jehož přes padesát zemí, včetně USA, letos uznalo za dočasného prezidenta Venezuely, označil obvinění ze spiknutí za další Madurovu vymyšlenou historku.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy