Online hry

17. 7. 2011 20:05
Nejtypičtějšími zástupci online her jsou propracované masové tituly s širokou hráčskou komunitou. Mezi nejznámější tituly patří například World of Warcraft, Mankind, nebo Counter Strike.
World of Warcraft. Ilustrační foto.
World of Warcraft. Ilustrační foto. | Foto: Hratelně.cz

Nejtypičtějšími zástupci síťových - online - her jsou propracované masové tituly s širokou hráčskou komunitou označované jako MMOG.

Žánrově je potom lze dále dělit například na "hry na hrdiny" - MMORPG (World of Warcraft, Guild Wars, Everquest a další), strategie MMORTS (Mankind, Achron a tak dále) nebo střílečky MMOFPS (Counter - Strike, World War II Online a mnohé další).

Jejich "technologickým protipólem" jsou hry označované jako MUD (Multi - User Dungeon), hrané skrze určité textové rozhraní (obvykle telnet). Vytvořeny svět často stojí na sci-fi či fantasy základech; eventuálně může mít základ v některé známé knize či filmu.

Důraz je tu kladen především na představivost hráčů a principielně se podobají Dračímu doupěti; v Česku se hrají například Prahy nebo Lost in Time.

Zvláštní kategorií jsou potom webové hry běžící v prostředí internetového prohlížeče. Lze je hrát na jakémkoliv počítači bez nutnosti instalace dalšího softwaru. Nevýhodou bývá horší grafické zpracování i omezenější možnosti. V Česku si velkou popularitu získaly například hry Travian nebo Divoké kmeny.

Definice

V roce 2006 ve své publikaci Fundamentals of Game Design definovali Andrew Rollings s Ernestem Adamsem online hry takto: "Spíše než žánrem jsou online hry určitou technologií. Je to mechanismus pro spojování hráčů dohromady spíše než určitý vzorec v herním prostředí."

Mechanismus spojování pak v praxi představuje internet či nějaká lokální síť.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy