LET Kunovice

13. 11. 2011 15:56
Český letecký výrobce malých dopravních letounů a kluzáků.
LET Kunovice
LET Kunovice | Foto: Petr Protivánek

Let Kunovice je český výrobce malých dopravních letadel a kluzáků, jehož počátky sahají až do období mezi světovými válkami. Spíše než s jeho nejznámějšími stroji, jako jsou větroň L13 Blaník či turbovrtulový letoun L410, zůstane v budoucnu zřejmě spojován s tragédií z 10.11.2011, kdy Karel Musela v areálu firmy zastřelil dva členy jejího představenstva a postřelil ředitelku Ilonu Plškovou. Poté obrátil zbraň proti sobě.

Karel Musela, bývalý zaměstnanec, byl bratrem Pavla Musely, dříve zbrojařského magnáta a taktéž člena představenstva, který utrpěl fatální zranění za nejasných okolností v roce 2008. Nyní je nesvéprávný a zcela odkázaný na okolí. Byl vlivnou osobou s kontakty do vysoké politiky. Má se za to, že byl jedním z lidí, kteří se obohatili na privatizaci Mostecké uhelné. Aktéry podvodu, který stál český stát nemalé peníze a další jsou v ohrožení, jsou od listopadu 2011 stíháni švýcarskou justicí.

Motivem jednání jeho bratra Karla Musely byla pravděpodobně pomsta. Obviněného v případu pokusu vraždy Pavla Musely se nepodařilo usvědčit a bratr, přesvědčený o spoluvině managementu firmy, se nehodlal vzdát. Střelba v areálu Letu Kunovice se zdála zprvu být nyní již klasickým případem šíleného střelce. Avšak ze zjištění Aktuálně.cz vyplynulo, že útok byl promyšlený, cílený a měl zasáhnout osoby, které střelec považoval za strůjce útoku na svého bratra. Další situaci osvětlující informací je někdejší pracovní poměr Karla Musely, jehož ukončení si vedení podniku vynutilo právě kvůli soudním sporům. Po střelbě zůstali v představenstvu již pouze dva členové - ruští většinoví vlastníci akcií.

Let Kunovice byl původně součástí Škody a měl "klouzavý start". Továrnu se před druhou světovou válkou nepodařilo dokončit a výroba letounů byla zahájena až po jejím znárodnění v padesátých letech. Do té doby fungoval nedokončený areál jako letadlová opravna - nejdříve pro stroje Avia, později pro německé a po válce ruské i československé stroje. Prvním vlastním projektem byl v roce 1957 letoun L 200 Morava. Během své existence se Let Kunovice podílel i na výrobě automobilů a radiolokátorů.

V devádesátých letech byl podnik zprivatizován. Prvním vlastníkem se stal holding Aero.
V roce 1998 ovládla Let americká společnost Ayres Corporation. Od ní podnik roku 2001 odkoupila společnost Moravan Aeroplanes a.s. Otrokovice.
V roce 2005 se stala vlastníkem firma Pamco a podnik začal používat značku Aircraft Industries.
V červnu 2008 se vlastníkem 51 procent akcií stala ruská společnost Ural Mining and Metallurgical Company.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy