LET Kunovice

13. 11. 2011 15:56
Český letecký výrobce malých dopravních letounů a kluzáků.
LET Kunovice
LET Kunovice | Foto: Petr Protivánek

Let Kunovice je český výrobce malých dopravních letadel a kluzáků, jehož počátky sahají až do období mezi světovými válkami. Spíše než s jeho nejznámějšími stroji, jako jsou větroň L13 Blaník či turbovrtulový letoun L410, zůstane v budoucnu zřejmě spojován s tragédií z 10.11.2011, kdy Karel Musela v areálu firmy zastřelil dva členy jejího představenstva a postřelil ředitelku Ilonu Plškovou. Poté obrátil zbraň proti sobě.

Karel Musela, bývalý zaměstnanec, byl bratrem Pavla Musely, dříve zbrojařského magnáta a taktéž člena představenstva, který utrpěl fatální zranění za nejasných okolností v roce 2008. Nyní je nesvéprávný a zcela odkázaný na okolí. Byl vlivnou osobou s kontakty do vysoké politiky. Má se za to, že byl jedním z lidí, kteří se obohatili na privatizaci Mostecké uhelné. Aktéry podvodu, který stál český stát nemalé peníze a další jsou v ohrožení, jsou od listopadu 2011 stíháni švýcarskou justicí.

Motivem jednání jeho bratra Karla Musely byla pravděpodobně pomsta. Obviněného v případu pokusu vraždy Pavla Musely se nepodařilo usvědčit a bratr, přesvědčený o spoluvině managementu firmy, se nehodlal vzdát. Střelba v areálu Letu Kunovice se zdála zprvu být nyní již klasickým případem šíleného střelce. Avšak ze zjištění Aktuálně.cz vyplynulo, že útok byl promyšlený, cílený a měl zasáhnout osoby, které střelec považoval za strůjce útoku na svého bratra. Další situaci osvětlující informací je někdejší pracovní poměr Karla Musely, jehož ukončení si vedení podniku vynutilo právě kvůli soudním sporům. Po střelbě zůstali v představenstvu již pouze dva členové - ruští většinoví vlastníci akcií.

Let Kunovice byl původně součástí Škody a měl "klouzavý start". Továrnu se před druhou světovou válkou nepodařilo dokončit a výroba letounů byla zahájena až po jejím znárodnění v padesátých letech. Do té doby fungoval nedokončený areál jako letadlová opravna - nejdříve pro stroje Avia, později pro německé a po válce ruské i československé stroje. Prvním vlastním projektem byl v roce 1957 letoun L 200 Morava. Během své existence se Let Kunovice podílel i na výrobě automobilů a radiolokátorů.

V devádesátých letech byl podnik zprivatizován. Prvním vlastníkem se stal holding Aero.
V roce 1998 ovládla Let americká společnost Ayres Corporation. Od ní podnik roku 2001 odkoupila společnost Moravan Aeroplanes a.s. Otrokovice.
V roce 2005 se stala vlastníkem firma Pamco a podnik začal používat značku Aircraft Industries.
V červnu 2008 se vlastníkem 51 procent akcií stala ruská společnost Ural Mining and Metallurgical Company.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy