Konec světa v předpovědích proroků

24. 5. 2011 10:42
Konec světa v předpovědích proroků.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Konec Mayského kalendáře, proroctví Nostradama a Harolda Campinga nebo odkazy v Bibli, či indických Védách, to všechno ukazuje na konec světa, který buď měl nastat, nebo teprve nastane. Apokalyptických tezí je relativně hodně, stejně tak konkrétních dat případného "soudného dne".

Naprostým fenoménem se stal 21. prosinec 2012. O tomto dni měl totiž končit kalendářní cyklus stanovený domorodými americkými obyvateli mayské kultury. O popularitě svědčí popkulturní vliv data, který se promítl i do několika katastrofických filmů - od dokumentů po hollywoodské blockbustery jako 2012 Rolanda Emmericha.

S tímto "proroctvím" se však vážou dva základní omyly. Jedním je interpetace sdělení, která zaměňuje konec světa a jeho zásadní změnu, která vyplývá z ukončení jednoho cyklu a začátku dalšího. A také je problém s rokem konání. O datování mayských kalendářů, konkrétně toho nejrozsáhlejšího zahrnujícího průběh času, se vedou spory a různé teorie stanovují jako datum konce cyklu na úplně jiné roky, klidně by to mohlo být až v roce 2116.

Kromě konce mayského kalendáře vidí rok 2012 černě i proroctví matky Shiptonové a údajně se apokalyptické odkazy nachází i v Bibli či indických Védách. Dojít má údajně k přepólování magnetického pole Země, třetí světové válce, zhroucení infrastruktur nebo střetu s mytickou planetou Nibiru.

Konec světa spojený s křesťanstvím

Někteří křesťané jako osudný viděli rok 1000. Počítali s pozemským návratem Satana, jehož Ježíš svým příchodem uvrhl na tisíc let do propasti.

William Miller hlásal konec světa na rok 1843, očekávaný druhý návrat Ježíše Krista se sice nekonal, stal se ale podnětem k založení církve Adventistů sedmého dne. Jako konec světa bylo podruhé stanoveno datum 23. října 1843, nicméně přípravy na něj se ukázaly jako zbytečné.

Stejně tak svědci Jehovovi měli kandidátů hned několik. Po neúspěšných předpovědích na roky 1914, 1925 a 1975 se už raději odvolávají na slova z evangelia svatého Matouše: ,,O tom dni a hodině neví nikdo, ani nebeští andělé, ani Syn, ale pouze Otec..."

Nostradamus

Vykladači Nostradamových proroctví jako poslední den určili 11. srpen 1999, velký Král strachu zmiňovaný v čtyřverší X/72 však v datum jednoho z nejvýznamnějších zatmění Slunce nedorazil.

Počítače v roce 2000

Když ne konec světa, tak alespoň globální paniku vyvolal rok 2000. Počítalo se s celosvětovým zhroucením počítačové sítě, která neměla zvládnout přechod z roku 1999 na 2000, a následným chaosem.

Harold Camping

Američan Harold Camping zase předpověděl nanebevzetí všech věřících na datum 21. května 2011, přičemž poprvé Camping předpověděl zánik světa na rok 1994. Nevěřící mají být usmrceni zemětřesením. Věrní příznivci však prohlašují odklad apokalypsy za další boží zkoušku, která vyvrcholí konce světa 21. října. Ani ten den se však nic nestalo. V mezidobí, v červnu 2011, Campinga postihla mrtvice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 2 hodinami

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy