Konec světa v předpovědích proroků

24. 5. 2011 10:42
Konec světa v předpovědích proroků.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Konec Mayského kalendáře, proroctví Nostradama a Harolda Campinga nebo odkazy v Bibli, či indických Védách, to všechno ukazuje na konec světa, který buď měl nastat, nebo teprve nastane. Apokalyptických tezí je relativně hodně, stejně tak konkrétních dat případného "soudného dne".

Naprostým fenoménem se stal 21. prosinec 2012. O tomto dni měl totiž končit kalendářní cyklus stanovený domorodými americkými obyvateli mayské kultury. O popularitě svědčí popkulturní vliv data, který se promítl i do několika katastrofických filmů - od dokumentů po hollywoodské blockbustery jako 2012 Rolanda Emmericha.

S tímto "proroctvím" se však vážou dva základní omyly. Jedním je interpetace sdělení, která zaměňuje konec světa a jeho zásadní změnu, která vyplývá z ukončení jednoho cyklu a začátku dalšího. A také je problém s rokem konání. O datování mayských kalendářů, konkrétně toho nejrozsáhlejšího zahrnujícího průběh času, se vedou spory a různé teorie stanovují jako datum konce cyklu na úplně jiné roky, klidně by to mohlo být až v roce 2116.

Kromě konce mayského kalendáře vidí rok 2012 černě i proroctví matky Shiptonové a údajně se apokalyptické odkazy nachází i v Bibli či indických Védách. Dojít má údajně k přepólování magnetického pole Země, třetí světové válce, zhroucení infrastruktur nebo střetu s mytickou planetou Nibiru.

Konec světa spojený s křesťanstvím

Někteří křesťané jako osudný viděli rok 1000. Počítali s pozemským návratem Satana, jehož Ježíš svým příchodem uvrhl na tisíc let do propasti.

William Miller hlásal konec světa na rok 1843, očekávaný druhý návrat Ježíše Krista se sice nekonal, stal se ale podnětem k založení církve Adventistů sedmého dne. Jako konec světa bylo podruhé stanoveno datum 23. října 1843, nicméně přípravy na něj se ukázaly jako zbytečné.

Stejně tak svědci Jehovovi měli kandidátů hned několik. Po neúspěšných předpovědích na roky 1914, 1925 a 1975 se už raději odvolávají na slova z evangelia svatého Matouše: ,,O tom dni a hodině neví nikdo, ani nebeští andělé, ani Syn, ale pouze Otec..."

Nostradamus

Vykladači Nostradamových proroctví jako poslední den určili 11. srpen 1999, velký Král strachu zmiňovaný v čtyřverší X/72 však v datum jednoho z nejvýznamnějších zatmění Slunce nedorazil.

Počítače v roce 2000

Když ne konec světa, tak alespoň globální paniku vyvolal rok 2000. Počítalo se s celosvětovým zhroucením počítačové sítě, která neměla zvládnout přechod z roku 1999 na 2000, a následným chaosem.

Harold Camping

Američan Harold Camping zase předpověděl nanebevzetí všech věřících na datum 21. května 2011, přičemž poprvé Camping předpověděl zánik světa na rok 1994. Nevěřící mají být usmrceni zemětřesením. Věrní příznivci však prohlašují odklad apokalypsy za další boží zkoušku, která vyvrcholí konce světa 21. října. Ani ten den se však nic nestalo. V mezidobí, v červnu 2011, Campinga postihla mrtvice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy