iPhone 5, 5s a 5c

Aktualizováno 18. 9. 2013 20:09
iPhone 5 představuje šestou generaci smartphone od firmy Apple a spolu s tablety iPad také její vlajkové lodě. Datum jeho uvedení bylo 12. září 2012, kdy proběhla tisková konference firmy Apple.
iPhone 5s
iPhone 5s | Foto: Aktuálně.cz

V září 2013 uvedl Apple dva nové modely svého smartphonu, které jsou nástupci "pětky". Místo iPhone 6 jdou ale do prodeje iPhone 5s a 5C. První zmíněný je tradiční technologickou novinkou, druhý představuje levnější cenovou variantu. S oběma také přichází další verze operačního systému iOS 7, dražší verze iPhone 5s pak disponuje hardwarovým doplňkem v podobě snímače otisku prstu. Ve vybraných zahraničních státech se tyto modely začínají prodávat 20. září, oproti minulosti se uvedení v Česku odkládá na později, pravděpodobně až listopad 2013.

Model smartphonu pro rok 2012 od firmy Apple je označován jako iPhone 5. Představoval šestou generaci oblíbeného smartphonu. Jako nástupce modelu 4S - společně s poslední verzí tabletu iPad - tvoří dominantní technologické produkty této společnosti. Veřejnosti byl představen 12. září 2012, první prodeje probíhaly od 21. září, Česká republika je v druhé vlně od 28. září.

Nejmarkantnější změnou oproti předchozímu modelu je na první pohled velikost, která však nekoresponduje s váhou. iPhone 5 jako první smartphone Applu zvětšil úhlopříčku svého displeje na čtyři palce, což původní šéf Applu Steve Jobs vždy odmítal. Váha se však zredukovala o pětinu. Změna nastala i na zadním krytu, který je nyní hliníkový.

Displej teď nabízí obraz blízký filmovému poměru 16:9 s 1136 x 640 pixelů. Obrazovka využívá odlišnou technologii, kdy je dotyková vrstva přímou součástí horní vrstvy. Nechybí podpora rychlých mobilních datových sítí čtvrté generace využívajících technologie LTE. Softwarovou část pohání kupředu vylepšený procesorový chip A6. Změny doznal konektor pro nabíjení a datovou výměnu, který se zmenšil.

Tento model si uchoval osmimegapixelové možnosti fotoaparátu, ale změnil konstrukci objektivu pro lepší práci za horších světelných podmínek nebo pro tvorbu panoramatických fotografií.

Stejně jako předchozí model smartphonu iPhone je i model roku 2012 uveden na trh pod ředitelem Timem Cookem, jenž se firmy ujal po rezignaci dosavadního šéfa Steva Jobse.

Mohl se jmenovat jinak?

Jak už je v případě novinek Applu zvykem, nebylo ani zde nic jisté. Už na podzim roku 2011 se očekával iPhone s číslicí pět, místo toho se začala prodávat právě 4S. Spekulovalo se, že na podzim 2012 by se mohl v obchodech objevit iPhone 4G, jehož název bude korespondovat s podporou nejmodernější a nejrychlejší bezdrátové internetové sítě LTE. Jako možnost připadal v úvahu i Nový iPhone, čímž by společnost napodobila postup u svého tabletu.

Zvěsti a šuškanda

V průběhu roku 2011 internetem kolovala řada zvěstí a podle nich měl iPhone 5 disponovat osmimegapixelovou kamerou, vylepšenou anténou, větším dotykovým displejem a o něco tenčím tělem telefonu. Podle některých spekulací měl iPhone 5 podporovat i vysokorychlostní internet v mobilních sítích LTE, s řadou zmíněných vylepšení ale přišel už iPhone 4S.

Nové modely telefonů, ať už je má Apple či konkurenční Samsung, se vyznačují vyššími výkony. Proto budil obavu zprávy některých zdrojů, podle nichž by měl model 2012 využívat obdobnou baterii jako iPhone 4S, což mohlo skončit u opakovaného dobíjení rychle vyprázdněné baterie.

Uvedení na trh, které se nekonalo

První zprávy o přípravě následovníka iPhonu 4 se objevily už v květnu 2011. Už tato první šuškanda mluvila o ,,pouze" vylepšené verzi čtvrté generace nazvané iPhone 4S. Koncem června téhož roku ovšem přišla změna. Kromě iPhone 4S prý vzniká i nová generace - iPhone 5. Zvěsti nakonec hovořily už pouze o jednom modelu, jenž se měl začít vyrábět koncem srpna.

Vstup na trh se očekával dokonce několikrát, ale na informace skoupý iPhone na tiskové konferenci 4. října 2011 překvapil veřejnost i odborníky a novou generaci vůbec neuvedl. Místo iPhonu 5 představil pouze vylepšeného předchůdce - iPhone 4S, který na trh vstoupil 14. října 2011.

Úniky informací nebo rafinované PR?

Podle některých zdrojů ztratil nejmenovaný zaměstnanec firmy Apple prototyp pátého iPhonu v sanfranciském baru Cava 22. Ten se měl posléze objevit na prodejním serveru Craigslist.
Sledováním polohy jej Apple našel v San Francisku. Policejní prohlídka za asistence zaměstnanců firmy však na udané adrese nic neobjevila a obyvatelům prý byla nabídnuta odměna za vrácení.

Debatu potom rozvířil ještě server Pocketnow.com, který zveřejnil fotografii údajně pořízenou právě novým telefonem iPhone.

Novému iPhone jsou věnovány také dva díly ironizujícího komiksu Joy of Tech. V Joy of Tech se kopíruje koncept, čímž se zesměšňuje opakující se situace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy