iPhone 5, 5s a 5c

Aktualizováno 18. 9. 2013 20:09
iPhone 5 představuje šestou generaci smartphone od firmy Apple a spolu s tablety iPad také její vlajkové lodě. Datum jeho uvedení bylo 12. září 2012, kdy proběhla tisková konference firmy Apple.
iPhone 5s
iPhone 5s | Foto: Aktuálně.cz

V září 2013 uvedl Apple dva nové modely svého smartphonu, které jsou nástupci "pětky". Místo iPhone 6 jdou ale do prodeje iPhone 5s a 5C. První zmíněný je tradiční technologickou novinkou, druhý představuje levnější cenovou variantu. S oběma také přichází další verze operačního systému iOS 7, dražší verze iPhone 5s pak disponuje hardwarovým doplňkem v podobě snímače otisku prstu. Ve vybraných zahraničních státech se tyto modely začínají prodávat 20. září, oproti minulosti se uvedení v Česku odkládá na později, pravděpodobně až listopad 2013.

Model smartphonu pro rok 2012 od firmy Apple je označován jako iPhone 5. Představoval šestou generaci oblíbeného smartphonu. Jako nástupce modelu 4S - společně s poslední verzí tabletu iPad - tvoří dominantní technologické produkty této společnosti. Veřejnosti byl představen 12. září 2012, první prodeje probíhaly od 21. září, Česká republika je v druhé vlně od 28. září.

Nejmarkantnější změnou oproti předchozímu modelu je na první pohled velikost, která však nekoresponduje s váhou. iPhone 5 jako první smartphone Applu zvětšil úhlopříčku svého displeje na čtyři palce, což původní šéf Applu Steve Jobs vždy odmítal. Váha se však zredukovala o pětinu. Změna nastala i na zadním krytu, který je nyní hliníkový.

Displej teď nabízí obraz blízký filmovému poměru 16:9 s 1136 x 640 pixelů. Obrazovka využívá odlišnou technologii, kdy je dotyková vrstva přímou součástí horní vrstvy. Nechybí podpora rychlých mobilních datových sítí čtvrté generace využívajících technologie LTE. Softwarovou část pohání kupředu vylepšený procesorový chip A6. Změny doznal konektor pro nabíjení a datovou výměnu, který se zmenšil.

Tento model si uchoval osmimegapixelové možnosti fotoaparátu, ale změnil konstrukci objektivu pro lepší práci za horších světelných podmínek nebo pro tvorbu panoramatických fotografií.

Stejně jako předchozí model smartphonu iPhone je i model roku 2012 uveden na trh pod ředitelem Timem Cookem, jenž se firmy ujal po rezignaci dosavadního šéfa Steva Jobse.

Mohl se jmenovat jinak?

Jak už je v případě novinek Applu zvykem, nebylo ani zde nic jisté. Už na podzim roku 2011 se očekával iPhone s číslicí pět, místo toho se začala prodávat právě 4S. Spekulovalo se, že na podzim 2012 by se mohl v obchodech objevit iPhone 4G, jehož název bude korespondovat s podporou nejmodernější a nejrychlejší bezdrátové internetové sítě LTE. Jako možnost připadal v úvahu i Nový iPhone, čímž by společnost napodobila postup u svého tabletu.

Zvěsti a šuškanda

V průběhu roku 2011 internetem kolovala řada zvěstí a podle nich měl iPhone 5 disponovat osmimegapixelovou kamerou, vylepšenou anténou, větším dotykovým displejem a o něco tenčím tělem telefonu. Podle některých spekulací měl iPhone 5 podporovat i vysokorychlostní internet v mobilních sítích LTE, s řadou zmíněných vylepšení ale přišel už iPhone 4S.

Nové modely telefonů, ať už je má Apple či konkurenční Samsung, se vyznačují vyššími výkony. Proto budil obavu zprávy některých zdrojů, podle nichž by měl model 2012 využívat obdobnou baterii jako iPhone 4S, což mohlo skončit u opakovaného dobíjení rychle vyprázdněné baterie.

Uvedení na trh, které se nekonalo

První zprávy o přípravě následovníka iPhonu 4 se objevily už v květnu 2011. Už tato první šuškanda mluvila o ,,pouze" vylepšené verzi čtvrté generace nazvané iPhone 4S. Koncem června téhož roku ovšem přišla změna. Kromě iPhone 4S prý vzniká i nová generace - iPhone 5. Zvěsti nakonec hovořily už pouze o jednom modelu, jenž se měl začít vyrábět koncem srpna.

Vstup na trh se očekával dokonce několikrát, ale na informace skoupý iPhone na tiskové konferenci 4. října 2011 překvapil veřejnost i odborníky a novou generaci vůbec neuvedl. Místo iPhonu 5 představil pouze vylepšeného předchůdce - iPhone 4S, který na trh vstoupil 14. října 2011.

Úniky informací nebo rafinované PR?

Podle některých zdrojů ztratil nejmenovaný zaměstnanec firmy Apple prototyp pátého iPhonu v sanfranciském baru Cava 22. Ten se měl posléze objevit na prodejním serveru Craigslist.
Sledováním polohy jej Apple našel v San Francisku. Policejní prohlídka za asistence zaměstnanců firmy však na udané adrese nic neobjevila a obyvatelům prý byla nabídnuta odměna za vrácení.

Debatu potom rozvířil ještě server Pocketnow.com, který zveřejnil fotografii údajně pořízenou právě novým telefonem iPhone.

Novému iPhone jsou věnovány také dva díly ironizujícího komiksu Joy of Tech. V Joy of Tech se kopíruje koncept, čímž se zesměšňuje opakující se situace.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

Další zprávy