Tim Cook

Aktualizováno 6. 10. 2011 11:18
V srpnu 2011 nahradil Tim Cook na pozici CEO společnosti Apple Steva Jobse.
Tim Cook
Tim Cook | Foto: Reuters

Poté, co kvůli zdravotním problémům spojeným s rakovinou slinivky rezignoval na svůj post šéfa společnosti Apple Steve Jobs (jenž své nemoci nakonec v říjnu 2011 podlehl) ujal se - v srpnu 2011 - tohoto postu Tim Cook, který doposud sloužil na pozici provozního ředitele.

Cook přišel do společnosti Apple v roce 1998; předtím pracoval nejprve dvanáct let ve společnosti IBM (naposledy jako ředitel severoamerické divize firmy), v roce 1994 pak nastoupil ke společnosti Intelligent Electronics, která s Applem úzce spolupracovala.

V roce 1996 mu byla mylně diagnostikována roztroušená skleróza. Po tomto období nastoupil - na půl roku - k tehdy prosperující počítačové společnosti Compaq. To už si ho ale vyhlédl Apple, k němuž nakonec v roce 1998 nastoupil, aby zde pomohl navrátit tehdy problémovou a ke dnu mířící společnost zpět na výsluní. Oživení a transformace Applu v superúspěšnou firmu je z velké části právě Cookovu prací.

Tim Cook bývá popisován jako workoholik, perfekcionista a zároveň jako klidný, tichý a respektovaný manažer. Applu je maximálně oddaný a ví asi lépe než kdo jiný (s výjimkou Jobse) co vlastně Apple je a co by měl představovat.

Kromě toho je také nadšencem pro fitness a velkým fanouškem fotbalového týmu z alabamského Auburnu.

Tim Cook získal bakalářský titul v oboru průmyslového inženýrství na Auburn University a poté titul Master of Business Administration (MBA) na Duke University.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy