Google Nexus

16. 11. 2012 22:29
Google pod značkou Nexus zajišťuje na trhu s technologiemi vlastní řadu smartphonů a tabletů, co nejlépe kompatibilní s OS Android.
Google Nexus 7
Google Nexus 7 | Foto: GOOGLE.COM

Pod označením Nexus zahrnula společnost Google všechny technologické produkty, na jejichž vývoji se úzce podílela. Jedná se o mobilní telefony typu smartphone a také tablety. Při výrobě přenosných přístrojů se Google domlouvá s tradičními výrobci elektrotechniky jako HTC či Samsung. Přístroje ale mají představovat ideální prostředí pro plné využití potenciálu uživatelského prostředí Android firmy Google. Výhodou těchto přístrojů je programátorská otevřenost a snazší přístup k upgradu systému. V roce 2013 to byla verze 4.4 zvaná KitKat.

Smartphony Nexus

S prvním telefonem značky Nexus přišel Google v lednu 2010 a vyráběla ho společnost HTC. Nexus One představoval ve své době první vážný vstup softwarového gigantu do světa technologické výbavy. V době premiéry používal telefon operační systém Android 2.1, procesor byl s frekvencí 1 GHz, displej byl 800 x 480 px a fotoaparát zvládal 5 MPix.

Před Vánocemi 2010 se pak na trh dostal Nexus S, na němž Google spolupracoval se Samsungem. Vybaven byl OS Android 2.3 známým jako Gingerbread. Jeho procesor byl jednojádrový a dosahoval hodnoty 1,2 GHz, displej byl 800 x 480 px a fotoaparát zvládal 5 MPix.

Kooperace se Samsungem pokračovala i v následujícím roce, kdy se Nexus svým novým jménem začlenil do hlavní produktové řady jihokorejské společnosti. V listopadu 2011 tak byl uveden smartphone Galaxy Nexus, využívající operační systém verze 4.0 Ice Cream Sandwich. Ten už měl dvoujádrový procesor, jeho displej měl 1280 x 720 px a fotoaparát byl na 5 MPix.

Další verzi svého smartphonu představil Google na sklonku roku 2012. Na telefonu Nexus 4 spolupracoval s úplně jinou firmou - LG. Využíval uživatelské prostředí systému Jelly Bean 4.2. Pracuje s čtyřjádrovým procesorem s frekvencí 1,5 GHz, obrazovka má poměr 1280 x 768 px a fotoaparát se zlepšil na 8 MPix.

S LG spolupracoval Google i v roce 2013. Na konci října uvedli na trh model Nexus 5. Jako první disponoval nejaktuálnější verzí Androidu KitKat. Rozlišení LCD obrazovky se zvýšilo na 1920 × 1080 pixelů, procesor je čtyřjádrový s frekvencí 2.3 Ghz.

Tablety Nexus

S produkcí tabletů značky Nexus začal Google až v roce 2012. Do odvětví se rozhodl vstoupit s velkou pompou a narušit dominanci dvou hráčů. Jednak Applu a pak také Amazonu. Stal se ale přímým konkurentem Amazonu a jeho Kindle Fire. V červenci uvedl na trh tablet Nexus 7, který vyvinul ve spolupráci s Asusem, úhlopříčka displeje byla 7 palců a začal ho prodávat od 199 dolarů.

Ještě týž rok přišel s větší verzi Nexus 10. Jeho cena se už pohybuje výš, od 399 dolarů, ale nabízí třeba nejmohutnější rozlišení 2560×1600 px, disponuje nejnovější verzí Androidu 4.2 a pořád je sto dolarů pod základní cenou iPadu od Applu. Ten naopak na podzim představil iPad mini s úhlopříčkou těsně pod osm palců.

V roce 2013 byl uveden Nexus 7 druhé generace, vyrobený spolu s Asusem. Žádné unikátní označení neobdržel.

 

Právě se děje

Další zprávy