Asus

9. 1. 2012 18:26
ASUSTeK Computer Incorporated, známější pod značkou Asus, je mezinárodní výrobce počítačových technologií a spotřební elektroniky.
Asus
Asus | Foto: ENGADGET.COM

ASUSTeK Computer Incorporated, známější pod značkou Asus, je mezinárodní výrobce počítačových technologií a spotřební elektroniky. Mezi jeho produkty patří základní desky, stolní počítače, notebooky, monitory, tablety, servery nebo mobilní telefony. Dále pak společnost vyrábí komponenty pro jiné velké počítačové firmy, jako je Dell, Hewlett-Packard nebo Apple.

V roce 2009 bylo téměř 30 procent veškerých počítačových sestav osazeno základní deskou značky Asus, což jasně svědčí o pevném postavení firmy na trhu. Ta celosvětově zaměstnává něco přes 110 tisíc lidí a v roce 2010 její zisky dosahovaly 390 milionů dolarů.

Sídlo firmy se nachází v tchajwanském městě Taipei.

Historie

Společnost už v roce 1989 založili čtyři počítačoví technici firmy Acer a jako název nového podniku zvolili poslední čtyři písmena slova Pegasus, což byl bájný řecký okřídlený kůň. Důvodem nepoužití celého názvu byla myšlenka, že název začínající na písmeno A se bude v různých seznamech řazených podle abecedy nacházet vždy vysoko.

Až do přelomu tisíciletí ale Asusu k pozici významného hráče na trhu s počítačovými technologiemi nepomohl ani důmyslný název. Nejvýznamnější výrobce procesorů Intel totiž své nejnovější procesory zpočátku dodával pouze léty prověřeným firmám, jako bylo IBM, a k tchajwanské společnosti museli na nové kousky čekat zhruba o půl roku déle.

V průběhu let se však postavení Asusu zlepšovalo a v roce 2009 už na tom byla tchajwanská firma natolik dobře, že právě ona dostávala nejnovější modely procesorů Intel s předstihem.

Produktové řady

Odhlédneme-li od sérií jednotlivých komponentů a zaměříme se na počítače jako celek, stěžejními modelovými řadami firmy Asus jsou stolní počítače Essentio a notebooky Eee.

Essentio se dělí ještě dle svého zaměření na herní počítače s označením CG a domácí CM. Přístroje v tenkém provedení pak nesou značku CS nebo CP.

Z modelové řady notebooků Eee výrazně vyčnívají netbooky Eee PC, které byly dokonce několikrát oceněny jako nejlepší v této kategorii. Jedním z nejnovějších přírůstků v rodině pak je tablet Eee Pad Transformer, jehož poslední generace s přívlastkem Prime bývá někdy označována za dosud nejlepší zařízení tohoto typu s operačním systémem Android.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Deutsche Bank zaplatí v USA pokutu kvůli vztahům s finančníkem Epsteinem, podle regulátorů mu pomohla přesunout miliony dolarů

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech pokutu 150 milionů dolarů (3,5 miliardy Kč) kvůli pochybením v obchodních vztazích s finančníkem Jeffreym Epsteinem a dvěma bankami. Epstein byl loni v červenci zatčen kvůli obviněním, že nutil k prostituci nezletilé dívky. Začátkem srpna téhož roku se oběsil ve vězeňské cele v New Yorku.

Regulátoři státu New York tvrdí, že Deutsche Bank pomohla Epsteinovi přesunout miliony dolarů.

"Zda a do jaké míry Epstein tyto platby používal k zakrývání starých zločinů, k páchání nových či k jiným účelům, to jsou otázky, které je nutné přenechat kriminalistům. Skutečnost, že byly podezřelé, však měla být pracovníkům banky zřejmá," uvedli regulátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy