Procesor

19. 9. 2011 11:35
Procesor (anglicky označovaný jako Central Processing Unit - CPU) představuje "mozek" počítače.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Procesor (anglicky označovaný jako Central Processing Unit - CPU) představuje "mozek" počítače. Jedná se o složitý integrovaný obvod, umístěný na základní desce počítače a do velké míry rozhodující o jeho rychlosti.

Vlastní procesor se označuje jako "jádro procesoru". To se skládá z řídící jednotky (takzvaného řadiče), který koordinuje provádění jednotlivých strojových instrukcí (dekódování, načítání vstupních dat a ukládání výsledků jejich zpracování), registrů, představujících nízkokapacitní a rychle přístupná paměťová místa, aritmeticko - logických jednotek a eventuálně i jednoho či více matematických koprocesorů (FPU, z anglického Floating Point Unit).

Kvůli zvýšení výkonu se stále častěji umísťuje na jeden čip více procesorů a vznikají tak vícejádrové procesory. Ty umožňují, na stejné ploše a za použití téže technologie, dosáhnout vyššího výkonu.

Mezi základní vlastnosti procesorů patří:

Rychlost - udávaná v jednotkách Hertz [Hz] a označující počet provedených operací za sekundu.

Počet jader - udává počet jader procesorů na čipu.

Interní paměť cache (jednotka Byte) - kapacita rychlé interní vyrovnávací paměti integrované přímo na čipu procesoru - významně se podílí na výsledné rychlosti počítače, jelikož určuje rychlost přístupu k operační paměti počítače.

Šířka slova (jednotka bit) - označuje maximální počet bitů (znaků), možných zpracovat během jediné operace

Šířka přenosu dat (jednotka bit) - označuje maximální počet bitů (znaků), které je možné během jediné operace přenést z / do čipu

Velikost adresovatelné paměti (jednotka Byte) - kapacita externí paměti, kterou je procesor schopen přímo využívat.

Frekvence datové sběrnice (FSB) (jednotka MHz) - udává maximální možnou frekvenci přístupu do externí paměti (RAM)

Počet instrukčních kanálů - označuje maximální možné množství instrukcí, které je procesor schopný provést v jednom taktu.

Efektivita mikrokódu - účinnost s jakou jednotlivé mikroprogramy provádějí jednotlivé instrukce procesoru. Označuje počet kroků potřebných pro provedení jedné instrukce (například sečtení dvou čísel).

Výkon FPU - pokud je FPU přítomen, tak udává počet základních operací, které zvládne jednotka FPU provést.

 

Právě se děje

před 14 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy