Procesor

19. 9. 2011 11:35
Procesor (anglicky označovaný jako Central Processing Unit - CPU) představuje "mozek" počítače.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Procesor (anglicky označovaný jako Central Processing Unit - CPU) představuje "mozek" počítače. Jedná se o složitý integrovaný obvod, umístěný na základní desce počítače a do velké míry rozhodující o jeho rychlosti.

Vlastní procesor se označuje jako "jádro procesoru". To se skládá z řídící jednotky (takzvaného řadiče), který koordinuje provádění jednotlivých strojových instrukcí (dekódování, načítání vstupních dat a ukládání výsledků jejich zpracování), registrů, představujících nízkokapacitní a rychle přístupná paměťová místa, aritmeticko - logických jednotek a eventuálně i jednoho či více matematických koprocesorů (FPU, z anglického Floating Point Unit).

Kvůli zvýšení výkonu se stále častěji umísťuje na jeden čip více procesorů a vznikají tak vícejádrové procesory. Ty umožňují, na stejné ploše a za použití téže technologie, dosáhnout vyššího výkonu.

Mezi základní vlastnosti procesorů patří:

Rychlost - udávaná v jednotkách Hertz [Hz] a označující počet provedených operací za sekundu.

Počet jader - udává počet jader procesorů na čipu.

Interní paměť cache (jednotka Byte) - kapacita rychlé interní vyrovnávací paměti integrované přímo na čipu procesoru - významně se podílí na výsledné rychlosti počítače, jelikož určuje rychlost přístupu k operační paměti počítače.

Šířka slova (jednotka bit) - označuje maximální počet bitů (znaků), možných zpracovat během jediné operace

Šířka přenosu dat (jednotka bit) - označuje maximální počet bitů (znaků), které je možné během jediné operace přenést z / do čipu

Velikost adresovatelné paměti (jednotka Byte) - kapacita externí paměti, kterou je procesor schopen přímo využívat.

Frekvence datové sběrnice (FSB) (jednotka MHz) - udává maximální možnou frekvenci přístupu do externí paměti (RAM)

Počet instrukčních kanálů - označuje maximální možné množství instrukcí, které je procesor schopný provést v jednom taktu.

Efektivita mikrokódu - účinnost s jakou jednotlivé mikroprogramy provádějí jednotlivé instrukce procesoru. Označuje počet kroků potřebných pro provedení jedné instrukce (například sečtení dvou čísel).

Výkon FPU - pokud je FPU přítomen, tak udává počet základních operací, které zvládne jednotka FPU provést.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy