Bouřky

Aktualizováno 30. 4. 2020 6:00
Bouřky zasahují Česko obvykle v letních měsících, kdy dochází k dostatečnému výparu, nezbytnému pro vznik bouřkových mračen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Bouřky zasahují Česko obvykle v letních měsících, kdy dochází k dostatečnému výparu, nezbytnému pro vznik bouřkových mračen. Kromě rizik spojených s úderem blesku přináší starosti v podobě přívalových srážek a silného větru. Proto obecně platí, že při bouřce je lepší zůstat doma, v domě s hromosvodem, a kochat se pohledem přes zavřené okno.

Bouřka je významný meteorologický jev, který jednoduše popisujeme jako vítr a déšť s blesky a hromobitím. Za touto dětskou definicí ve skutečnosti spočívá poměrně komplikovaná realita, jež je předmětem matematického modelování expertů na meteorologii a atmosférickou fyziku. Předně, nemusí pršet, ale může i sněžit. Zároveň blesky mohou sršet jeden za druhým, aniž by spadla jediná kapka.

Výskyt bouřek a blesků je celosvětově monitorován a data jsou používána k dalším výpočtům a odhadům a slouží k meteorologickému studiu. Data pro Česko jsou dostupná například na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Výskyt bouřky je vázán na celou řadu dílčích atmosférických jevů. Nejvýznamnějším je vznik kumulonimbu - bouřkového mraku. Vzniká konvektivním prouděním teplého vlhkého vzduchu vzhůru. Se stoupající výškou se vodní páry ochlazují a v chladnějším vzduchu sráží v kapky. Prudkým vzestupem teplé masy vzduchu vzniká pod bouřkovým oblakem tlaková níže.

V určitý moment jsou kapičky velké tak, že začnou padat k zemi v sestupném proudu jako déšť, přitom se tento proud potkává se vzestupným teplým prouděním v protisměru, za vzniku silného větru a blesků.

Podkladem vzniku blesku je separace kladně a záporně nabitých částic. Když se setkají různě nabité proudy vzduchu, dochází k náhlému uvolnění nahromaděné energie v podobě vybití vzniklého náboje, za doprovodu hromobití.

To je zase následkem prudkého ohřevu vzduchu (asi 30 tisíc stupňů Celsia) a jeho následné expanze do okolí. Při úderu blesku dochází k vzniku proudu až 100 tisíc ampérů, při napětí i několik miliard voltů.

 

Právě se děje

Další zprávy