Bohdan Pomahač

10. 5. 2013 13:37
Český lékař Bohdan Pomahač se v USA proslavil prostřednictvím částečných a úplných transplantací obličeje.
Bohdan Pomahač
Bohdan Pomahač | Foto: ČTK

Plastický chirurg Bohdan Pomahač pochází z Česka, ale svými schopnostmi se proslavil celosvětově. Jako první lékař v USA provedl kompletní transplantaci lidského obličeje. Za rozvoj rekonstrukční transplantační medicíny mu v roce 2012 udělila Česká transplantační nadace ocenění. Působí v bostonské Brigham and Women's Hospital.

Studium a práce

Medicínu studoval na Lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci, kde absolvoval v roce 1996. V průběhu studia prošel stáží, která ho přivedla do Spojených států. Do Brigham and Women's Hospital se vydal hledat uplatnění i po složení závěrečných zkoušek, trvale tam působí od roku 2001. V harvardském programu se věnoval praxi plastické chirurgie a od roku 2005 má na tento obor certifikát.

Na Brigham and Women's Hospital zastává úlohy ředitele programu plastické a transplantační chirurgie a ředitele popáleninového centra, a to od roku 2007. Začínal s částečnými transplantacemi obličejů - první provedl v roce 2009, nahrazoval pacientův nos, horní ret, tváře a vrchní část úst.

První kompletní transplantaci obličeje provedl v březnu 2011. Pacientem byl Dallas Wiens, který utrpěl vážná zranění od drátů vysokého napětí. Pomahač uskutečnil první takovou operaci v USA a třetí na celém světě (první proběhla o rok dřív v rukou španělských doktorů, druhá ve Francii). Od té doby operoval několik dalších pacientů. Např. v únoru 2013 se jeho tým věnoval Carmen Tarletonové, jejíž tělo bylo popáleno louhem. Rekonstrukce trvající patnáct hodin zahrnovala rty, obličejové svaly, tepny, nervy a krční tkáň.

Vedle obličeje provedl i transplantace horních končetin. Nově se chce pokusit o transplantaci nohou, která byla poprvé úspěšně provedena v roce 2011 ve Španělsku.

Osobní život

Narodil se v roce 1971 v Ostravě. Otec Bohdana Pomahače byl chemický inženýr, matka učitelka. V roce 2000 se oženil s Hanou Augustinovou, mají dvě děti. Společně žijí v Doveru, často však navštěvuje rodnou zemi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy