Bohdan Pomahač

10. 5. 2013 13:37
Český lékař Bohdan Pomahač se v USA proslavil prostřednictvím částečných a úplných transplantací obličeje.
Bohdan Pomahač
Bohdan Pomahač | Foto: ČTK

Plastický chirurg Bohdan Pomahač pochází z Česka, ale svými schopnostmi se proslavil celosvětově. Jako první lékař v USA provedl kompletní transplantaci lidského obličeje. Za rozvoj rekonstrukční transplantační medicíny mu v roce 2012 udělila Česká transplantační nadace ocenění. Působí v bostonské Brigham and Women's Hospital.

Studium a práce

Medicínu studoval na Lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci, kde absolvoval v roce 1996. V průběhu studia prošel stáží, která ho přivedla do Spojených států. Do Brigham and Women's Hospital se vydal hledat uplatnění i po složení závěrečných zkoušek, trvale tam působí od roku 2001. V harvardském programu se věnoval praxi plastické chirurgie a od roku 2005 má na tento obor certifikát.

Na Brigham and Women's Hospital zastává úlohy ředitele programu plastické a transplantační chirurgie a ředitele popáleninového centra, a to od roku 2007. Začínal s částečnými transplantacemi obličejů - první provedl v roce 2009, nahrazoval pacientův nos, horní ret, tváře a vrchní část úst.

První kompletní transplantaci obličeje provedl v březnu 2011. Pacientem byl Dallas Wiens, který utrpěl vážná zranění od drátů vysokého napětí. Pomahač uskutečnil první takovou operaci v USA a třetí na celém světě (první proběhla o rok dřív v rukou španělských doktorů, druhá ve Francii). Od té doby operoval několik dalších pacientů. Např. v únoru 2013 se jeho tým věnoval Carmen Tarletonové, jejíž tělo bylo popáleno louhem. Rekonstrukce trvající patnáct hodin zahrnovala rty, obličejové svaly, tepny, nervy a krční tkáň.

Vedle obličeje provedl i transplantace horních končetin. Nově se chce pokusit o transplantaci nohou, která byla poprvé úspěšně provedena v roce 2011 ve Španělsku.

Osobní život

Narodil se v roce 1971 v Ostravě. Otec Bohdana Pomahače byl chemický inženýr, matka učitelka. V roce 2000 se oženil s Hanou Augustinovou, mají dvě děti. Společně žijí v Doveru, často však navštěvuje rodnou zemi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy