Bohdan Pomahač

10. 5. 2013 13:37
Český lékař Bohdan Pomahač se v USA proslavil prostřednictvím částečných a úplných transplantací obličeje.
Bohdan Pomahač
Bohdan Pomahač | Foto: ČTK

Plastický chirurg Bohdan Pomahač pochází z Česka, ale svými schopnostmi se proslavil celosvětově. Jako první lékař v USA provedl kompletní transplantaci lidského obličeje. Za rozvoj rekonstrukční transplantační medicíny mu v roce 2012 udělila Česká transplantační nadace ocenění. Působí v bostonské Brigham and Women's Hospital.

Studium a práce

Medicínu studoval na Lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci, kde absolvoval v roce 1996. V průběhu studia prošel stáží, která ho přivedla do Spojených států. Do Brigham and Women's Hospital se vydal hledat uplatnění i po složení závěrečných zkoušek, trvale tam působí od roku 2001. V harvardském programu se věnoval praxi plastické chirurgie a od roku 2005 má na tento obor certifikát.

Na Brigham and Women's Hospital zastává úlohy ředitele programu plastické a transplantační chirurgie a ředitele popáleninového centra, a to od roku 2007. Začínal s částečnými transplantacemi obličejů - první provedl v roce 2009, nahrazoval pacientův nos, horní ret, tváře a vrchní část úst.

První kompletní transplantaci obličeje provedl v březnu 2011. Pacientem byl Dallas Wiens, který utrpěl vážná zranění od drátů vysokého napětí. Pomahač uskutečnil první takovou operaci v USA a třetí na celém světě (první proběhla o rok dřív v rukou španělských doktorů, druhá ve Francii). Od té doby operoval několik dalších pacientů. Např. v únoru 2013 se jeho tým věnoval Carmen Tarletonové, jejíž tělo bylo popáleno louhem. Rekonstrukce trvající patnáct hodin zahrnovala rty, obličejové svaly, tepny, nervy a krční tkáň.

Vedle obličeje provedl i transplantace horních končetin. Nově se chce pokusit o transplantaci nohou, která byla poprvé úspěšně provedena v roce 2011 ve Španělsku.

Osobní život

Narodil se v roce 1971 v Ostravě. Otec Bohdana Pomahače byl chemický inženýr, matka učitelka. V roce 2000 se oženil s Hanou Augustinovou, mají dvě děti. Společně žijí v Doveru, často však navštěvuje rodnou zemi.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy