Jan Marek

8. 9. 2011 9:03
Jan Marek byl českým hokejovým reprezentantem a hráčem týmu ruské KHL Lokomotiv Jaroslavl. Zemřel během leteckého neštěstí 7. září 2011.

Jan Marek byl českým hokejovým reprezentantem a hráčem ruského týmu Lokomotiv Jaroslavl.

Zemřel během leteckého neštěstí, ke kterému došlo 7. září 2011 nedaleko letiště v Jaroslavli. Spolu s ním byli na palubě i další čeští hráči - Karel Rachůnek a Josef Vašíček - a Slovák Pavol Demitra.

Reprezentace

Za českou reprezentaci odehrál Jan Marek 117 zápasů, trefil se v nich celkem devětadvacetkrát.

Hrál na mistrovství světa v roce 2007, odehraném v Rusku (Češi tam vypadli ve čtvrtfinále právě s domácím týmem), v roce 2009 ve Švýcarsku (Češi obsadili šesté místo), v roce 2010 pak v Německu, spolu se svými spoluhráči, získal zlatou medaili. Právě Marek se na triumfu výrazným způsobem podepsal - jak ve čtvrtfinále proti Finsku, tak v semifinále proti Švédsku, proměnil rozhodující samostatný nájezd.

Z MS na Slovensku v roce 2011 si odvezl bronz.

Kde hrál

V letech 1998 - 2003 hrál v týmu HC Oceláři (původně Železárny) Třinec, poté přestoupil do pražské Sparty, kde hrál až do roku 2006 (v sezóně 2005 - 2006 se Sparta stala mistrem české extraligy). Z Prahy zamířil do Ruska, kde v dresu Metallurg Magnitogorsk strávil čtyři sezóny (získal tu titul mistra ruské extraligy i vítěze takzvané "Super six").

Po MS v Německu přijal angažmá v ruském Dynamu Moskva, kde strávil jednu sezónu. Poté přestoupil do Atlantu Mytišči.

Přemýšlel, zda se nevrátí zpět do Sparty, nakonec se rozhodl sezónu 2011 - 2012 odehrát v dresu Jaroslavle - vzhledem k neštěstí, ke kterému došlo ještě před prvním zápasem v Minsku, k tomu však už nedošlo.

V roce 2003 si ho v osmém kole, na 243. místě, vybral tým New York Rangers z NHL.

Osobní informace

Jan Marek se narodil 31. prosince 1979 v Jindřichově Hradci.

V červenci 2011 se mu narodil syn Jan.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy