Fotbalisté Hondurasu

Aktualizováno 20. 2. 2012 22:45
Profil honduraského národního týmu.
Fotbalisté Hondurasu slaví postup na MS
Fotbalisté Hondurasu slaví postup na MS | Foto: Reuters

Jediná země světa, která kvůli fotbalu musela vést skutečnou válku.
Honduraský tým začal psát svou historii v roce 1921, kdy nastoupil k prvnímu zápasu proti Guatemale. Nebyla to úspěšná premiéra. Zápas skončil 1:10.
Fotbalová válka (pod tímto pojmem je zanesena i do učebnic dějepisu) začala poté, co Honduras prohrál kvalifikační utkání na mistrovství světa 1970 se Salvadorem. Mohutné nepokoje mezi fanoušky si vyžádaly zásah armády. 14. července 1969 však salvadorská armáda zahájila útok i proti Hondurasu. Příměří bylo nastoleno o šest dní později.
Honduras je trochu ve stínu dvou zemí, s nimiž hraje ve stejné zóně (USA, Mexiko), ale v kvalifikaci pro MS v JAR získal jen o čtyři body méně než vítězní Američané a o tři body méně než Mexičané. Na samotném šampionátu skončili Hondurasané ve skupině G na posledním místě za jeden bod ze zápasu se Švýcarskem. Na posledních dvou velkých turnajích v roce 2011 nejprve vyhráli Copa Centroamericana, když ve finále zdolali Kostariku 2:1, a v létě pak skončili na Zlatém poháru v semifinále po porážce od Mexika. Nejlepšími současnými hráči jsou Wilson Palacios z anglického Stoke City, Maynor Figueroa z Wiganu nebo Édgar Álvarez z Palerma. Trenérem mužstva je Luis Fernando Suárez, týmu aktuálně - v únoru 2012 - patří 59. příčka žebříčku FIFA.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Další zprávy