Eva Bartoňová

Aktualizováno 17. 10. 2012 19:51
Eva Bartoňová je členkou ODS, působí ve funkci náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Pro krajské volby 2012 byla zvolena do čela kandidátky ODS v Libereckém kraji.
Eva Bartoňová.
Eva Bartoňová. | Foto: Ministerstvo školství

Eva Bartoňová je členkou ODS, působí ve funkci náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Pro krajské volby 2012 byla zvolena do čela kandidátky ODS v Libereckém kraji. Volby, které proběhly 12. a 13. října, jí však šanci na pozici hejtmanky nedaly. ODS získala jenom 9,3 % hlasů.

V oblasti státní správy vystřídala Eva Bartoňová hned několik funkcí, pracovala například jako vedoucí Úřadu práce v České Lípě, v letech 1998 a 2002 potom úspěšně kandidovala do zastupitelstva města. Od roku 2000 působila Bartoňová čtyři roky jako náměstkyně hejtmana Libereckého kraje, tuto funkci v roce 2005 za post náměstkyně ministra školství.

Eva Bartoňová je historicky první ženou, která se postavila do čela kandidátky liberecké ODS a usilovala o hejtmanský post.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy