Bohumil Hrabal

28. 4. 2014 14:30
Pábitelský autor Bohumil Hrabal byl jednou z důležitých literárních osob šedesátých let 20. století.
Foto: ČTK

Životopis

Bohumil Hrabal se narodil v březnu 1914 jako nemanželské dítě, takže nesl jméno Bohumil Kilián. Teprve v roce 1916 se jeho matka provdala za Františka Hrabala a on Bohumila přijal za svého. Významné bylo stěhování v roce 1919 do Nymburku, který se pak stal inspiračním zdrojem při psaní některých knížek. Otec byl zaměstnán v pivovaru, matka se zapojovala do divadelních aktivit. Během studia na gymnázium, respektive státní reálce se projevují jeho problémy se studiem. Propadl dvakrát.

Základní údaje

Narození: 28. března 1914, Brno-Židenice

Úmrtí:3. února 1997, Praha

Rodina: manželka Eliška Plevová (od r. 1956)

Po maturitě Bohumil Hrabal studoval Právnickou fakultu v Praze, na ní se zapsal kvůli rodičům, víc ho to ale v pražském prostředí táhne k umění a filosofii. Prvně se začal projevovat básnicky, Občanské listy uveřejnily jeho báseň Prší v roce 1937. Poslední rok studia na právech mu překazilo uzavření vysokých škol v listopadu 1939 v době Protektorátu Čechy a Morava. Na univerzitu se tak vrátil až po skončení druhé světové války a titul doktor práv získal v únoru 1946. V době války si prošel přes několik zaměstnání, která se dotýkala vlakových drah. V roce 1943 začal navštěvovat kurs na výpravčí, kterým se nakonec stal v Kostomlatech nad Labem.

Po skončení vysoké školy pracoval jako pojišťovací agent nebo obchodní cestující, připravoval ale vydání básnické sbírky Ztracená ulička, čemuž zabránil komunistický převrat v roce 1948. Dalších patnáct let se tak jeho vstup na literární scénu odkládal. V padesátých letech pracoval v kladenských hutích jako dělník, od roku 1954 byl zaměstnán ve Sběrných surovinách ve Spálené ulici v Praze a od roku 1959 byl kulisákem Divadla S. K. Neumanna. V těchto letech se mu podařilo jednou publikovat prostřednictvím Spolku českých bibliofilů v roce 1956 dvě povídky sbírky Hovory lidí. Od roku 1962 se stal spisovatelem na volné noze a o rok později debutoval Perličkami na dně, které odstartovaly jeho masovou popularitu.

Bohumil Hrabal
Bohumil Hrabal | Foto: Aktuálně.cz

Do roku 1968 naplno publikoval, mohl čerpat z mnohaletých a bohatých životních zkušeností a také z textů, které si psal, aniž by byly vydány. Následující utužení politických poměrů mělo dopad i na možnosti publikování Bohumila Hrabala. I když v sedmdesátých letech vznikají jeho nejvýraznější romány, na kterých pracoval na chatě v Kersku, do roku 1975 vycházely maximálně samizdatově. Po popularizačním fiktivním rozhovoru v časopise Tvorba se mohl navzdory režimu objevit v knihkupectvích, ale jeho texty procházely cenzurou a schvalováním. Teprve rok 1989 přinesl změnu, díky které se Bohumil Hrabal stal jedním z autorů, jehož dříve zakázané nebo omezené knihy byly vydány v stotisícových nákladech. V devadesátých letech ještě napsal několik děl, poslední byly v roce 1994 Texty. Od roku 1995 nepsal, o rok později byl hospitalizován na ortopedickém oddělení nemocnice Na Bulovce. Zemřel v roce 1997 pádem z pátého patra nemocničního pokoje.

Od šedesátých let byly jeho knihy námětem mnoha filmů, z nichž většinu režíroval Jiří Menzel, filmařská osobnost Nové vlny. Hrabal se na scénáři filmů podílel, s výjimkou Jak jsem obluhoval anglického krále z roku 2006.

Dílo Bohumila Hrabala

Povídková prvotina Perlička na dně z roku 1963 v sobě zahrnuje základní charakteristiky Hrabalova díla. Ve dvanácti obrazech zachycuje v rozhovoru různé lidi, nechává je promlouvat bez přikrášlení a název knihy směřuje k hledání perličky, něčeho vlastního a důležitého, které jsou v každé osobě, byť někdy schované hluboko.

Přehled nejdůležitějších děl

Povídkové sbírky: Perlička na dně, Pábitelé, Slavnosti sněženek

Novely: Ostře sledované vlaky, Příliš hlučná samota, Obsluhoval jsem anglického krále, Postřižiny

O rok později navázal povídkovou knihou Pábitelé, v níž pojmenoval typ lidí, kteří nemají prestiž ani důležitost, ale kteří jsou prostí a svébytní, se schopností lyrického pohledu na svět. Jsou pošetilí, ale vidí krásu tam, kde by ji jiní nikdy nepostřehli.

foto z filmu Ostře sledované vlaky
foto z filmu Ostře sledované vlaky | Foto: Aktuálně.cz

Novela Ostře sledované vlaky vydaná v roce 1965. Hrabal zde použil své zkušenosti z působení na dráze v době druhé světové války. Hlavní postavu Miloše Mrhu nechává v tomto prostředí dospívat, prožívat první sexuální zkušenost a zároveň se tak připlést k partyzánské operaci. Ostře sledované vlaky byly zdrojem pro natočení stejnojmenného filmu, který získal filmovou cenu Oscar.

První z knih vzpomínkové série ze sedmdesátých let byly Postřižiny, v níž vypráví pitoreskní události z nymburského pivovaru, správce a jeho živelné manželky a zvláštního bratra Pepina. Tato kniha je součástí trilogie Městečko u vody. Na pobyt v Kersku reaguje povídkovou knihou Slavnosti sněženek, oficiálně vydaných v roce 1978. Zachycuje zde další rozmanité a přitom obyčejné projevy lidí kolem sebe.

Podbíjel jsem kolejnice, byl výpravčím vlaku, nabízel životní pojistku, pracoval jako obchodní zástupce, dělník v ocelárně, balil starý papír, dělal kulisáka. To všechno jen proto, abych se umazal prostředím a lidmi a občas zažil tu ohromující událost, že jsem zahlédl na dně člověka perlu. Od té doby mám rád takové lidi, nad kterými se láme hůl a myjí ruce.

Bohumil Hrabal

Za pouhých osmnáct dní sepsal Hrabal knihu Obsluhoval jsem anglického krále, a to už v roce 1971, ale oficiálně v Čechách vyšla až v roce 1989. Zachycuje životní příběh prťavého číšníka Jana Dítěte, který touží po vyšší společnosti a který se dopracuje až do hotelu Paříž a inspirován si koupí vlastní hotel, který mu ale v roce 1948 zabaví. V roce 1976 sepsal dílo Příliš hlučná samota, které je považováno za určitý vrchol. Prostředím se vrací do doby práce ve sběrných surovinách, v nichž pracuje Haňťa, který dělá u lisu, vytváří vlastní dílo mícháním různých materiálů a sní o koupi tohoto lisu pro sebe. Oficiálně vydán byl text až v roce 1989.

Celkem je autorem čtyř desítek publikovaných knih. Jedná se například ještě o Skřivánka na niti, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Něžný barbar nebo Bambini di Praga

 

Právě se děje

před 8 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 53 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 54 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy