Tomáš Töpfer

Aktualizováno 14. 10. 2012 21:37
Tomáš Töpfer je český herec, režisér, podnikatel, divadelní pedagog a politik.
Tomáš Töpfer
Tomáš Töpfer | Foto: Ludvík Hradilek

Tomáš Töpfer je český herec, režisér, podnikatel, divadelní pedagog a politik.

Na podzim roku 2012 se pokusil obhájit senátorské křeslo za volební obvod Praha 4. Do boje ho opět vyslala ODS. V prvním kole získal 23.67 % hlasů. V dalším kole voleb soupeřil s kandidátkou ČSSD Evou Sykovou, která nakonec vyhrála. Töpfer ve druhém kole získal 47.49 % hlasů.

Jako herec začínal v regionálních divadlech (například v Ostravě a Šumperku), později získal angažmá v pražském Divadle E.F. Buriana, odkud přešel do Vinohradského divadla. Objevil se též na televizní obrazovce. Mezi jeho nejznámější role patří postava četníka Arazíma v seriálu Četnické humoresky a doktora Krále v seriálu Život na zámku.

Tomáš Töpfer byl u zrodu Cen Thálie (jednu i získal za účinkování v muzikálu Šumař na střeše), je spoluzakladatelem Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě a společně s bratrem provozuje známou pražskou restauraci U Kalicha.

Od roku 2006 je bezpartijním senátorem za ODS ve volebním obvodu Praha 4. Je místopředsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky. Kromě toho je ještě členem Stálé komise Senátu pro ochranu soukromí.

V roce 1995 založil s Eliškou Balzerovou a dalšími přáteli Nadaci Fidlovačka, díky které bylo možné uskutečnit rozsáhlou rekonstrukci zchátralého Divadla Na Fidlovačce v pražských Nuslích. Od roku 1998 je v tomto divadle ředitelem a zároveň hercem. V roce 1996 získal cenu Alfréda Radoka za výkon v inscenaci Jakobowski a plukovník.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, tak svou senátorskou kancelář umístil Töpfer právě do budovy divadla. Jen za rok 2009 tak stát poslal do divadla kolem 350 tisíc korun.

Tomáš Töpfer se narodil 10. ledna 1951 v Praze. Studoval konzervatoř v Brně a absolvoval také DAMU v Praze. Je podruhé ženatý. Z prvního manželství má dceru Martu Töpferovou, která žije v USA a je úspěšnou kytaristkou a zpěvačkou.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém poslanec Volný fyzicky napadl jiného poslance, pro podezření z výtržnictví.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy