Tomáš Töpfer

Aktualizováno 14. 10. 2012 21:37
Tomáš Töpfer je český herec, režisér, podnikatel, divadelní pedagog a politik.
Tomáš Töpfer
Tomáš Töpfer | Foto: Ludvík Hradilek

Tomáš Töpfer je český herec, režisér, podnikatel, divadelní pedagog a politik.

Na podzim roku 2012 se pokusil obhájit senátorské křeslo za volební obvod Praha 4. Do boje ho opět vyslala ODS. V prvním kole získal 23.67 % hlasů. V dalším kole voleb soupeřil s kandidátkou ČSSD Evou Sykovou, která nakonec vyhrála. Töpfer ve druhém kole získal 47.49 % hlasů.

Jako herec začínal v regionálních divadlech (například v Ostravě a Šumperku), později získal angažmá v pražském Divadle E.F. Buriana, odkud přešel do Vinohradského divadla. Objevil se též na televizní obrazovce. Mezi jeho nejznámější role patří postava četníka Arazíma v seriálu Četnické humoresky a doktora Krále v seriálu Život na zámku.

Tomáš Töpfer byl u zrodu Cen Thálie (jednu i získal za účinkování v muzikálu Šumař na střeše), je spoluzakladatelem Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě a společně s bratrem provozuje známou pražskou restauraci U Kalicha.

Od roku 2006 je bezpartijním senátorem za ODS ve volebním obvodu Praha 4. Je místopředsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky. Kromě toho je ještě členem Stálé komise Senátu pro ochranu soukromí.

V roce 1995 založil s Eliškou Balzerovou a dalšími přáteli Nadaci Fidlovačka, díky které bylo možné uskutečnit rozsáhlou rekonstrukci zchátralého Divadla Na Fidlovačce v pražských Nuslích. Od roku 1998 je v tomto divadle ředitelem a zároveň hercem. V roce 1996 získal cenu Alfréda Radoka za výkon v inscenaci Jakobowski a plukovník.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, tak svou senátorskou kancelář umístil Töpfer právě do budovy divadla. Jen za rok 2009 tak stát poslal do divadla kolem 350 tisíc korun.

Tomáš Töpfer se narodil 10. ledna 1951 v Praze. Studoval konzervatoř v Brně a absolvoval také DAMU v Praze. Je podruhé ženatý. Z prvního manželství má dceru Martu Töpferovou, která žije v USA a je úspěšnou kytaristkou a zpěvačkou.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy