Slovanská epopej

Aktualizováno 31. 12. 2010 1:21
Slovanská epopej je monumentální soubor dvaceti velkoformátových pláten, která namaloval významný secesní malíř Alfons Mucha a na kterých zobrazil dějiny slovanských národů. Obrazy vznikly v letech 1912 - 1926 na zámku Zbiroh. Práce na tomto díle mu zabrala celkem osmnáct let a v roce 1928, kdy byla epopej poprvé vystavena, jí předal jako dar Praze a Československému lidu.
Slovanská epopej.
Slovanská epopej. | Foto: Jan Langer

S myšlenkou vytvoření Epopeje si Mucha pohrával už na začátku 20. století, nicméně kvůli nedostatku financí musel myšlenku odložit. Po svatbě s Marií Chytilovou v Chicagu nachází průmyslníka Charles R. Cranea, který byl ochoten nést veškeré náklady spojené s vytvořením Slovanské epopeje.  

Tématicky se plátna zaobírají slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Kvůli záměru zachytit dějiny Slovanstva neváhal absolvovat studijní cestu po slovanských zemích. Velikost obrazů se pohybuje od 4,80 x 4,05 m po 8,10 x 6,10 m. Slovanskou epopej věnoval Mucha československému lidu, resp. konkrétně Praze, kde měla být vystavena za podmínky, že se pro ni vytvoří speciální prostory, které zdůrazní její význam a majestátnost.

Mucha dokončil Slovanskou epopej na jaře roku 1928 a poprvé bylo vystaveno v roce 1928 v Galerii hlavního města Prahy. Během okupace bylo dílo ukryto před fašisty a roku 1950 přemístěno do prostor zámku v Moravském Krumlově. Po rozsáhlém restaurování bylo zpřístupněno od roku 1963.

Spor o epopej

Alfons Mucha daroval epopej hlavnímu městu Praze pod podmínkou, že město Praha umístí hotové obrazy na vlastní náklady v budově výslovně vystavěné k tomuto účelu, nicméně nestanovil pro postavení budovy žádnou lhůtu a Praha tuto podmínku dosud nesplnila.

V roce 2010 projevila Praha zájem na tom mít Slovanskou epopej zpět s tím, že má být prozatím vystavena v prostorách Velké dvorany Národní galerie. To vyvolalo spory s vedením Moravského Krumlova, které byly řešeny soudně. Na jaře 2011 převezla Galerie hlavního města Prahy pět pláten do Prahy a převzala správu výstavy ostatních v Moravském Krumlově. Od dubna téhož roku vystavila prvních pět pláten ve  dvoraně Veletržního paláce v Praze a v květnu 2012 zde byl vystaven celý cyklus.

I přes prohraný soudní spor nepřestává Moravský Krumlov usilovat o umístění epopeje zpět, zejména po té, co se mu podařilo odkoupt místní zámek. Této možnosti navíc nahává i to, že Praha stále neví, kam nakonec celý cyklus umístí. O epopej totiž projevila zájem Praha 3, která ji chce umístit na Vítkově, i Praha 1, která pro ni chce vybudovat nové muzeum v Revoluční ulici.

V polovině února 2016 poslal vnuk autora John Mucha Praze takzvanou předžalobní výzvu, v níž žádá vrácení všech 20 obrazů, neboť hlavní město dosud nesplnilo podmínku výstavby samostatné galerie. Dalším důvodem této výzvy je pak to, že slovanská epopej má v únoru 2017 vycestovat na 18měsíční turné po Asii (Japonsko a Čína), na kterém dle restaurátorů hrozí obrazům vážné poškození.

Seznam pláten:

Slované v pravlasti (Mezi turanskou knutou a gótským mečem); Slavnost svatovítova na Rujaně (Když bozi válčí - spása v umění); Zrušení nevolnictví na Rusi (1861) (Svobodná práce – osnova národů); Bratrská škola v Ivančicích (Kolébka Bible kralické); Hájení Sigetu proti Turkům Mikulášem Zrinským (1566); Kázání Mistra Jana Husa v Kapli Betlémské (1412) (Kouzlo slova – pravda vítězí); Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě (863-880) (Chvalte Boha rodným jazykem); Po bitvě u Grunwaldu (1410) (Severoslovanská vzájemnost); Car Simeon Bulharský (889 – 927) (Jitřenka slovanského písemnictví); Jan Milíč z Kroměříže (Klášter z nevěstince); Schůzka na křížkách (1419) (Kouzlo slova. Podobojí); Přemysl Otakar II., král železný a zlatý (1253-1278) (Svaz slovanských dynastů); Štěpán Dušan Srbský a jeho korunovace (1364) (Slovanské zákonodárství); Petr Chelčický (Neoplácet zlem zlé); Jan Ámos Komenský, učitel národů (Plamínek naděje); Mont Athos (Svatá Hora) (Vatikán pravoslavných); Po bitvě na Vítkově (1420) (Tě Boha chválíme); Jiří z Poděbrad, král obojího lidu; Přísaha "Omladiny" pod slovanskou lípou (1894) (Slovanské obrození); Apotheosa z dějin Slovanstva (Čtyři období Slovanstva ve čtyřech barvách).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy