Oscar 2014

Aktualizováno 17. 1. 2014 19:30
Zvítězily Gravitace a 12 let v řetězech. První na počet, druhý s hlavní cenou. Udělování prestižních filmových cen proběhlo 2. března 2014.
Foto:

86. ročník udělování cen americké filmové akademie (AMPAS) pro nejlepší filmy uplynulého roku zvaný jinak Oscar rozdělil ceny bez většího překvapení. Slavnostní večer, na němž zazněla jména vítězů, připadl na neděli 2. března a moderátorský úkol převzala Ellen DeGeneres.

Jako vždy patří mezi nejvýznamnější kategorie cena pro nejlepší film, kde triumfovalo 12 let v řetězech. tento film dále získal cenu za nejlepší adaptovaný scénář a herečku ve vedlejší roli Lupitu Nyong'o. Tento ročník usilovalo o hlavní cenu dalších osm aspirantů - abecedně Gravitace, Her, Kapitán Phillips, Klub poslední naděje, Nebraska, Philomena, Špinavý trik a Vlk z Wall Street. Za režii se pak nominace dočkali z těchto devíti filmů pět režisérů - Steve McQueen (12 let v řetězech), Alfonso Cuarón (Gravitace), Alexander Payne (Nebraska), David O. Russell (Špinavý trik) a Martin Scorsese (Vlk z Wall Street), úspěchu se dočkal Alfonso Cuarón.

Vedle Oscarů probíhá mnoho dalších ocenění (např. Zlaté glóby), z nichž pro výsledky Oscarů mají největší význam vítězové jednotlivých profesních sdružení, která kromě vlastního hlasování rozhodují i o Oscarech.

Na Zlatých glóbech získal ocenění pro nejlepší drama film 12 let v řetězech, pro nejlepší komedii/muzikál pak Špinavý trik. Za režii si odnesl cenu Alfonso Cuarón.

Nominace v jednotlivých kategoriích na Oscary byly oznámeny 16. ledna 2014. V polovině února pak během jednoho týdne rozhodují členové Akademie o konečných vítězích. Na nejlepší film může být nominováno až deset filmů. V roce 2013 zvítězil thriller Argo, v roce 2012 The Artist, v roce 2011 Králova řeč.

Adepti na oscarovou nominaci

Celkem deset nominací měly dva filmy - Špinavý trik a Gravitace. Russellův komediální retro zločinecký podfuk měl vedle šance na nejlepší film a režiséra dále nominaci na originální scénář, v hereckých kategoriích (Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jennifer Lawrence), za výpravu, střih a kostýmy, nakonec ale nezískal jedinou cenu. Vesmírná Gravitace pak kromě šance na nejlepší film a režiséra figurovala ve výrazně techničtějších kategoriích - zvláštní efekty, zvuk, střih zvuku, výpravu, hudbu, střih a kameru Emmanuela Lubetzkého. V hereckých kategoriích má jen jednu nominaci, a to pro Sandru Bullock. Z nominací dohromady proměnila sedm šancí.

Významným kandidátem byl historický biografický snímek 12 let v řetězech, který natočil jako dosud nejmainstreamovější kus své filmografie Steve McQueen (Hlad, Stud). Nominace měl také pro nejlepšího herce v hlavní (Chiwetel Ejiofor) i vedlejší roli (Michael Fassbender). Kostýmy, výprava, střih a adaptovaný scénář pak vedly k celkovému počtu devíti nominací.

V mužských hereckých kategoriích však ceny sbíral Klub poslední naděje. Matthew McConaughey a Jared Leto už takto byli oceněni na Glóbech.

Řada dalších filmů pak má po několika málo nominacích - Blízko od sebe mělo Meryl Streep nominovanou za nejlepší herečku a Julii Roberts za vedlejší, Jasmíniny slzy potom Cate Blanchett v hlavní a Sally Hawkins ve vedlejší. Dál tu byly filmy Ona (film, scénář, hudba, píseň, výprava - 1 Oscar) Před půlnocí (scénář), Velmistr (kamera, kostýmy), Zmizení (kamera), Velký Gatsby (kostýmy, výprava - 2x Oscar), The Invisible Woman (kostýmy), Osamělý jezdec (masky, zvláštní efekty), Bad Granpa (masky), Zlodějka knih (hudba), Zachraňte pana Bankse (hudba), Hobit: Šmakova dračí poušť (zvuk, střih zvuku zvláštní efekty), Iron Man 3 (zvláštní efekty), Star Trek: Do temnoty (zvláštní efekty) Inside Llewyn Davis (střih zvuku), Na život a na smrt (zvuk, střih zvuku), Vše je ztraceno (zvuk).

V animovaných filmech bylo jako nejlepší vybráno Ledové království oproti Croodsovým, O myšce a medvědovi, The Wind Rises a Já, padouch 2.

V cizojazyčných filmech byla nominována díla Velká nádhera (Itálie), Hon (Dánsko), Omar (Palestina), Missing Picture (Kambodža) a The Broken Circle Breakdown (Belgie). Oscar šel Itálii.

Recenzenti v roce 2013 obecně pozitivně přijímali snímky Před půlnocí (závěr vztahové trilogie Richarda Linklatera), Mud (o dospívání se zločincem, v hlavní roli Matthew McConaughey), Fruitvale Station (skutečný příběh střetu muže s policií v americkém metru), Kapitán Phillips (Paul Greengrass o přepadení lodi somálskými piráty v hlavní roli s Tomem Hanksem), Vše je ztraceno (mořeplavecký snímek, v hlavní roli Robert Redford), Jasmíniny slzy (Cate Blanchett ve filmu Woodyho Allena), Inside Llewyn Davis (bratři Coenové o šedesátkovém muzikantovi) nebo Rivalové (dva jezdci Formule 1 ve filmu Ron Howarda).

Český nominant

Česká filmová akademie původně poslala do soutěže snímek Hořící keř, který produkovala stanice HBO. Nejprve ho však uvedla jako třídílnou minisérii na svém kanálu. V září snímek vstoupil v celistvé podobě do kin, avšak americká akademie neuznala kinoverzi za svébytné filmové dílo, a tak ho jako účastníka odmítli. Podobně se soutěže nemohl zúčastnit snímek Liberace! od Stevena Soderbergha.

Místo Hořící keře tak automaticky postoupil film, který od českých akademiků obdržel druhý největší počet hlasů, a to Donšajni Jiřího Menzela. Kritizovaný snímek se umístil daleko za Hořícím keřem a za stavu, kdy se jako dílo nemohl prezentovat dostatečnému množství členů. Přestože světové jméno Jiřího Menzela mohlo zapůsobit jako atraktivní prvek (získal jednoho ze tří českých Oscarů, a to za Ostře sledované vlaky, nominaci získal za Vesničko má středisková), nedostal se do kategorie za nejlepší cizojazyčný film.

 

Právě se děje

před 53 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy