Bruce Willis

13. 2. 2013 12:45
V roce 2013 se Bruce Willis angažuje v mnoha pokračováních - pátá Smrtonosná past a dvojky RED, Sin City a G. I. Joe. V jeho rejstříku jsou role akční, komediální i dramatické.
Bruce Willis.
Bruce Willis. | Foto: Reuters

Americký filmový herec se za svou kariéru proslavil hlavně akčními snímky. Za ikonickou je považováno je ztvárnění Johna McClana v série Smrtonosná past.

Poprvé se ve filmové branži angažoval v roce 1980, v mládí se tak věnoval jiným profesem, přestože na škole byl předsedou dramatického kroužku. Zásadní průlom přišel v roce 1988 s první Smrtonosnou pastí. V roce 2013 měl premiéru už pátý díl této série. S podtitulem Opět v akci se v českých kinech promítala od 14. března.

Ani ve svých necelých šedesáti letech se nevzdává herecké profese. Kromě páté Smrtonosné pasti mají v roce 2013 premiéru další jeho snímky, všechno samá pokračování - G. I. Joe: Odveta, RED 2 a Sin City 2.

V osmdesátých letech, kdy Willis začínal, si prošel hlavně několik seriálů - Miami Vice, Twilight Zone, Roseanne a především Měsíční svit. První velkou filmovou roli měl v roce 1987 ve snímku Schůzka naslepo, což byla romantická komedie s Kim Basinger. Režíroval Blakea Edwardse, autor filmů o Růžovém panterovi, s nímž se pak Willis ještě sešel o rok později v díle o přechodu němého na zvukový film nazvaný Západ slunce.

V roce 2013 obdržel od francouzské ministryně kultury hodnost velitele Řádu umění a literatury. Poprvé tak byl oceněn jako důstojník v roce 2005.

Spolu s Arnoldem Schwarzeneggerem, Sylvestrem Stallonem a Demi Moore zakládal řetězec restaurací Planet Hollywood.

Smrtonosné pasti

Napínavým příběh o souboji policisty uvězněného v mrakodrapu s teroristy nasměroval svou hereckou dráhu velmi konkrétním směrem. V akčních rolích se od té doby objevoval pravidelně a stal se typem tvrdého muže, který nejde pro ránu daleko a zároveň jich dokáže hodně schytat. První "Past" byla vyprodukována v roce 1988. Druhý díl následoval po dvou letech a McClanovi byla postupně zvětšována hrací plocha. Namísto těsného prostoru výškové budovy se děj přesunul na letiště, místo opět terorizované skupinou padouchů.

Třetí Smrtonosná past se do kin dostala až o pět let později. Bruce Willis v ní získal výrazného hereckého partnera - Samuela L. Jacksona, s kterým o rok dřív napomáhal zkultovění Pulp Fiction. Oproti druhému filmu se také role zloducha zhostila známá tvář - Jeremy Irons. V tomto příběhu se pak boj s teroristy rozšířil na celé město.

Následovala dlouhá pauza, kterou vyplnil prací na dalších filmech. K postavě McClana se vrátil až v roce 2007, kdy čelil digitální hrozbě kyberterorismu ve Smrtonosné pasti 4.0. Výraznější úlohu zde sehrála postava dcery, kterou ztvárnila Mary Elizabeth Winstead.

Po šesti letech se pustil do křížku s ozbrojenou hrozbou popáté. Sekundoval mu přitom naopak jeho syn, nepříliš známý herec Jai Courtney. Z amerických reálií se děj přesunul do Ruska.

Typ akční postavy

Hned v roce 1991 se představil v typově blízké roli, když v černé komedii Shana Blacka Poslední skaut v režii Tonyho Scotta ztvárnil soukromého detektiva Joe Hallenbeck. Rozjezd však přišel až v roce 1997, tedy dva roky po třetí Pasti, kdy byla další v nedohlednu. Tehdy se objevil v akčním thrilleru Šakal a hlavně v odvážné sci-fi Luca Bessona Pátý element. Následující rok se stal tahounem akčního velkofilmu Armageddon od Michaela Baye. Další várka akčních rolí přišla v roce 2005, kdy se objevil v prvním Sin City a krimi thrilleru Rukojmí. V roce 2006 přišlo 16 bloků či Nabít a zabít.

Jeho statut důležitého reprezentanta akčního žánru potvrdil Sylvestr Stallone, když ho nejprve v roce 2010 obsadil do ryze epizodní role ve svém nostalgickém snímku Expendables - Postradatelní, který sdružuje nejvýraznější akční idoly od osmdesátých let, a posléze v pokračování mu věnoval větší prostor ve vedlejší roli.

Typ komedianta

S oblibou se objevuje v komediálním žánru, důkazem je zmíněná první velká role ve Schůzce naslepo. Nezapomenutelné je však jeho hlasové obsazení v trilogii Kdopak to mluví, kde namluvil bystré myšlenkové poznámky ústředního nemluvněte. Neváhal se ani zapojit do parodie akční konkurence v Nabité zbrani 1 (jako odkaz na Smrtonosnou zbraň) a oblibu si získal v černé čarodějnické komedii Smrt ji sluší, kde mu dělaly společnost herečky formátu Meryl Streep a Isabelly Rossellini.

Svou akční ikonu pak zužitkoval i ve dvojici bláznivých komedií Můj soused zabiják, kde jeho vražedné dovednosti napomáhaly humoru.

Mimo žánry tvoří klasiky

Třetí trojúhelník Willisovy kariéry tvoří tradiční dramata. Pokud se do spolupráce s nějakým výrazným režisérem pustil, většinou z toho byla divákova radost. Svůj um propůjčil Terry Gilliamovi v psychologické sci-fi 12 opic, s M. Night Shyamalanem natočil v roce 1999 legendární Šestý smysl a v roce 2012 se objevil v originální sci-fi Looper Riana Johnsona a taktéž jako jedna z mnoha hvězd nezávislého snímku Wese Andersonova Až vyjde měsíc.

Životopis

Celým jménem je Walter Bruce Willis. Narodil se sice v roce 1955 v Německu, ale po dvou letech ho čekal přesun do USA, protože otec byl původně Američan, který v Evropě byl v rámci vojenského výcviku.

V letech 1987 až 2000 byl ženatý s Demi Moore, od roku 2009 je v manželství s Emmou Heming. Z prvního sňatku má tři potomky, z aktuálního má jedno dítě.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy