Otrokovice

15. 11. 2014 15:00
Otrokovice jsou druhé největší město v okrese Zlín.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: palickap

Otrokovice leží na soutoku Moravy a Dřevnice a nachází se na rozhraní tří národopisných regionů: Valašska, Slovácka a Hané.

Historie:

První písemná zmínka o Otrokovicích pochází ze 12. století. Do 14. století byly církevním majetkem, poté přešly do rukou světských pánů.

Základní údaje

Rozloha: 19,61 km²

Počet obyvatel: 18 327

Kraj: Zlínský

Okres: Zlín

Starosta: Jaroslav Budek (ČSSD)

PSČ: 765 02

V době husitských válek patřilo panství spolu s Otrokovicemi Hynkovi ze Šumvaldu, který stál na straně krále Zikmunda Lucemburského a v jeho řadách padl v roce 1420 v krvavé bitvě pod Vyšehradem. Od roku 1610 vládly v Otrokovicích Cedlarové z Hofu, luteránští majitelé Zlína. Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 došlo ke konfiskaci majetku a třicetiletá válka pak Otrokovice velmi negativně zasáhla. V roce 1620 táhla přes panství polská vojska, roku 1626 vojska Mansfeldova a ve 40. letech pak střídavě Švédi a císařské oddíly. Na konci 17. století Otrokovice poznamenaly boje s Turky. Během napoleonských válek zde pobývali Francouzi i Rusové.

Devatenácté století se neslo ve znamení velkých změn. Důležitým milníkem bylo vybudování železniční trati Severní dráhy císaře Ferdinanda přes katastr Otrokovic. První vlak z Břeclavi do Přerova tudy projel 18. 7. 1841, zastávka však byla zřízena až roku 1882. Rozhodující vliv na rozvoj železniční dopravy v obci měl projekt nové dráhy Otrokovice - Zlín - Vizovice. V Otrokovicích byla postavena nádražní budova a 8. října 1899 byl na trati zahájen provoz.

Nebývalý rozvoj Otrokovic nastal ve 30. letech 20. století, kdy Tomáš Baťa koupil od napajedelské hraběnky Baltazziovi pozemky, kde začal budovat další objekty své zlínské firmy. Na území někdejších močálů vyrostla moderní průmyslová čtvrť plná zeleně, které se říkalo "Baťov" (dnes označovaná "Bahňák"). Otrokovice však s Baťovým jménem nepojí pouze rozmach obce, ale také tragická událost, jelikož roku 1932 Tomáš Baťa zahynul na otrokovickém letišti při cestě do Švýcarska.

V roce 1938 byl uveden do provozu Baťův plavební kanál, jehož severní vyústění bylo v přístavu v areálu továrny. O rok později se Otrokovice oficiálně přejmenovaly na Baťov. Slibný vývoj obce však zastavila okupace a válka. Výroba v otrokovických a zlínských závodech poté pokračovala pod dohledem nacistů.

Po druhé světové válce došlo ke znárodněná Baťových pobočných závodů a v roce 1946 byl městu navrácen název Otrokovice. Od 1. ledna 1949 byly Otrokovice a Kvítkovice součástí města Gottwaldova (Zlín) jako jeho XI. a X. městská čtvrť. Ke spojení Otrokovic a Kvítkovic došlo v roce 1960. Roku 1964 byly Otrokovice povýšeny na město. V 70. a 80. letech pak mohutná výstavba panelových sídlišť a příchod nového obyvatelstva změnily tvář města. Tradiční zástavba byla z větší části srovnána se zemí.

Po roce 1989 došlo k rekonstrukci původních budov a budování nových staveb. Značný význam má také v roce 2000 dokončená modernizace železniční trati a nádraží, tvořícího nyní důležitý dopravní uzel na jednom z hlavních evropských koridorů.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Karel Jakubec

Otrokovice se sice nehonosí starobylými skvosty, přesto však mají návštěvníkům co nabídnout, a to zejména v oblasti moderní architektury. Z období baťovské éry je nejcennější stavbou Hotel Společenský dům, který byl v roce 2014 prohlášen za kulturní památku. Tato dominanta Otrokovic postavená v letech 1933-1936 připomíná z leteckého pohledu trojramennou vrtuli. V Otrokovickém parku se také nachází socha Tomáše Bati. Další zajímavou stavbu město získalo na jaře 1995 vysvěcením nového římskokatolického kostela sv. Vojtěcha.

Tradiční otrokovickou akcí je festival folkové, country, bluegrassové a trampské muziky OTROKOVIC-majFEST, jehož první ročník se odehrál v roce 2003.

Instituce v Otrokovicích:

Městský úřad Otrokovice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Otrokovice patří do obvodu Okresního soudu ve Zlíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Otrokovicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Zlínský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Otrokovicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy