Las Vegas

24. 8. 2014 16:01
Říkají mu perla v poušti nebo taky hlavní město zábavy. Las Vegas, španělsky přeloženo jako „louky“.
Las Vegas
Las Vegas | Foto: Thinkstock

Nachází se ve vyprahlé kotlině amerického státu Nevada, je ale mnohem víc než jen nočním životem tepající oázou.

Las Vegas naleznete v jižním cípu státu Nevada a z okna letadla vám bude připadat ještě nadpřirozenější, než když z hotelového komplexu vyjdete do nejsuššího klimatu, jaké jste kdy zažili.

V Las Vegas se nachází 19 z 25 největších hotelů na světě, ubytovat se zde můžete v nejnovějších přírůstcích řetězců Mandarin Oriental, Donald Trump nebo v jednom z hotelů, které znáte z amerických filmů. Díky velké koncentraci ubytovacích zařízení na ploše cca 182 km čtverečních, přesněji řečeno kolem 7 km dlouhé hlavní ulice nazývané The Strip, jsou zde k mání hotelové pokoje věhlasných názvů doslova za hubičku. Každý z provozovatelů totiž doufá, že mnohem větší jmění zanechá každý z hostů v kasínu, jenž je neodmyslitelnou součástí každého z hotelů a kolikrát zabírá mnohem větší prostor než samotné hotelové pokoje.

Las Vegas je podle mnohých městem hříchu, hazardu, městem, které nikdy nespí, městem na poslední chvilku rozhodnutých sňatků a také městem, které je nejjasnější na Zemi při pohledu z vesmíru. Nachází se zde bezpočet kabaretů a nočních klubů, na jejichž pouliční prodavače budete narážet na každém kroku. Ne nadarmo se říká, že co se stane v Las Vegas, zůstane v Las Vegas.

Historie

Již před 10 tisíci lety se v oblasti nynějšího města Las Vegas nacházely podzemní vody, které udržovaly při životě louky v okolí Mohavské pouště. V 2. tisíciletí př. n. l. se zde objevily kmeny Paiute a Anasaziů, které zde postavily svá obydlí a začaly se zemědělstvím.

Las Vegas - základní informace

Název: Las Vegas

Stát: Spojené státy americké

Federální stát: Nevada

Počet obyvatel: 603 000

Rozloha: 340 km²

Nadmořská výška: 610 m.n.m.

Hustota obyvatel: 1 604 obyv./km²

Náboženství: protestantské a katolické křesťanství

Telefonní předvolba: +1 702

Ve 20. letech 19. století byla oblast objevena Španěly, kteří zde vystavěli pevnost na ochranu tzv. Španělské stezky vedoucí ze Santa Fe do Los Angeles. Až v roce 1829 bylo místo poprvé pojmenováno jako Las Vegas mexickým průzkumníkem Raphaelem Riverou. V roce 1848 prohrálo Mexiko válku s USA a město se stalo součástí Nového Mexika. V roce 1867 bylo rozhodnuto, že oblast Las Vegas bude spadat pod Nevadu, a byla zde postupně postavena železnice, spojující město s Los Angeles a Salt Lake City.

roce 1911 tehdejší osada získala status města a velkým impulzem pro rozvoj bylo rozhodnutí o vystavění blízké přehrady Hoover Dam. Již v roce 1931 došlo v Las Vegas k legalizaci hazardu, čímž byla započata éra výstavby kasín a velkých hotelů. Po otevření Hoover Dam v roce 1936 začaly do oblasti proudit davy turistů a zvedal se i počet stálých obyvatel, který po čase překonal nedaleké Reno. Ve 40. letech se vlastníky kasín a hotelů staly skupiny organizovaného zločinu, které městské podsvětí ovládaly po několik desítek let a podle některých jej ovládají dodnes.

Jedním z prvních hotelů na ulici Las Vegas Boulevard (The Strip) byl v roce 1946 otevřený hotel Flamingo, pojmenovaný po přítelkyni jednoho z tehdejších gangsterů. Ten byl průkopníkem dalších kasín a hotelů, jež dodnes stojí za leskem i bídou lasvegaské hlavní ulice.

Turistické zajímavosti

Nejzajímavější turistickou atrakcí v Las Vegas je ona samotná hlavní ulice, místními nazývána jako The Strip. Kolem ní je na necelých sedmi kilometrech nasázeno na desítky hotelů věhlasných jmen i tvarů, jejichž detailní prohlídka včetně zábavních večerů vám zabere dobře dva celé dny. Narazit zde totiž můžete například na kopii Cheopsovy pyramidy s názvem Luxor, Sochu svobody u hotelu New York, Eiffelovu věž hotelu Paris nebo takové malé Benátky přiléhající k hotelu Venetian.

Hotely se předhánějí, kdo nabídne hostům koncert hvězdnějšího formátu, vystoupení zábavnějších umělců nebo jakoukoliv jinou show, z nichž jen namátkou jmenujme zpívající a tančící obrovskou fontánu před hotelem Bellagio, umělé jezero s 30metrovým vulkánem před hotelem Mirage nebo podmořský svět hotelu Mandala Bay. Většina z těchto představení je pro veřejnost zdarma, stále za předpokladu, že většinu svých peněz turisté naházejí do blikajících automatů. Další zábavou je pro mnoho přijíždějících turistů možnost levných nákupů. Skutečnost, že zde pořídíte značkové oblečení a doplňky za třikrát nižší ceny než v Evropě, nutí i ty nejskromnější z nich otevřít peněženky a strávit v nákupních centrech celý den.

Grand Canyon
Grand Canyon | Foto: Lenka Málková

Koho omrzí samotné město, může se vydat k blízké přehradě Hoover Dam, nad níž byl jen před několika málo lety dokončen obrovský most. Uprostřed přehrady se láme časové pásmo přiléhající k Nevadě a Arizoně. Za celodenní výlet pak lze pokládat návštěvu Grand Canyonu, kterou vynechá jen málokdo, kdo stráví v Las Vegas byť jen jeden jediný den.

Počasí

Las Vegas se nachází v suchém pouštím klimatu. Obyvatelé si zde mohou užívat slunce každý jeden den v roce, připravit se však musejí na velmi horké léto, kdy se teploty pohybují mezi 35 a 40 stupni a v ulicích vane suchý a horký vítr. Zimy jsou zde krátké a mírné, sníh se objevuje pouze na horách v okolí a teploty nespadnou pod 15 stupňů.

 

Právě se děje

Další zprávy