Kadaň

15. 11. 2014 15:20
Kadaň je město v okrese Chomutov v Ústeckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Horst74

Kadaň leží na levém břehu řeky Ohře na úpatí Krušných hor.

Historie:

První písemná zmínka o Kadani pochází ze 12. století. Roku 1186 daroval kníže Bedřich osadu řádu johanitů. Ve 13. století byla Kadaň povýšena na královské město.

Základní údaje

Rozloha: 65,62 km²

Počet obyvatel: 17 923

Kraj: Ústecký

Okres: Chomutov

Starosta: Jiří Kulhánek (ODS)

PSČ: 432 01

Největší rozkvět město zažilo za vlády Karla IV., který Kadani udělil právo úplné samosprávy a udělil městu další privilegia. Roku 1421 bylo město dobyto husitským pražským svazem a poté muselo čelit vojskům II. křížové výpravy. Ve druhé polovině 15. století získal v Kadani vliv rod Lobkviců. Roku 1469 byl kadaňským hejtmanem jmenován Jan Hasištejnský z Lobkovic, který se na téměř padesát let stal pánem celého města a v době své vlády vybudoval františkánský klášter, kde je sám pohřben.

Po bitvě na Bílé hoře roku 1620 proběhly také v Kadani a okolí konfiskace majetku a násilná rekatolizace převážně utrakvistického obyvatelstva. Během třicetileté války (1618 až 1648) byla Kadaň několikrát vydrancována cizími i domácími vojsky. Války o rakouské dědictví přinesly v polovině 18. století nové útrapy. Roku 1742 se u františkánského kláštera na předměstí Kadaně strhla bitva mezi nepřátelským francouzským vojskem a uherskými a chorvatskými oddíly císařovny Marie Terezie, v níž byli Francouzi poraženi.

V 19. století Kadaň zažila rozvoj průmyslu. Železnice však byla vystavěna až v roce 1904, kdy se město připojilo k vybudované síti Buštěhradské dráhy (Praha – Chomutov – Cheb).

Po první světové válce Kadaň patřila mezi města s převažujícím německým obyvatelstvem. Roku 1919 v den konání voleb do rakouského Národního shromáždění demonstrovali kadaňští sudetští Němci za právo na sebeurčení a setrvání při Rakousku. Následně došlo ke střetu s českými ozbrojenými složkami, při kterém zemřelo kolem 20 lidí (různé zdroje uvádí rozdílná čísla) a několik desítek bylo zraněno. Roku 1938 byla Kadaň obsazena německou armádou. Kadaňsko se stalo součástí nové územní jednotky německé říšské správy - Sudetské župy. Po druhé světové válce, kdy se Kadaň opět stala součástí Československa, došlo k odsunu Němců. Kadaň a tehdejší kadaňský okres byly poté postupně osídlovány novým obyvatelstvem.

V průběhu 80. let přišli za zaměstnáním v okolních průmyslových závodech a blízkých dolech další noví obyvatelé. Po roce 1990 došlo k rozsáhlé přeměně nejen historického centra, ale i objektů stojících mimo něj.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

V roce 1978 byla vyhlášena v části Kadaně městská památková rezervace.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: H2k4

Dominantou města je přemyslovský hrad, který byl založen ve 13. století. Mezi další významné památky patří radnice, morový sloup a zejména františkánský klášter Čtrnácti sv. Pomocníků, který je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Do Kadaně láká návštěvníky nejen historie, ale také okolní příroda. Město leží na úpatí Krušných hor, a tak slouží jako výchozí bod pro výlety. Nedaleko Kadaně se nachází zimní lyžařská střediska, na své si přijdou i milovníci letních sportů.

Kadaň nabízí také kulturní vyžití. Každoročně se zde koná Rockfest vysmáté léto nebo Císařský den, což je tradiční historická slavnost na počest návštěvy císaře Karla IV. v Kadani v roce 1367.

Instituce v Kadani:

Městský úřad Kadaň tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Kadaň patří do obvodu Okresního soudu v Chomutově. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Kadani se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Kadani kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy