Variabilní hypotéka, pohyblivý úrok, fixace sazby

13. 4. 2012 6:00
Variabilní hypotéka má fixovanou sazbu vždy na jeden měsíc. U klasické to bývá 3-5 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

U "klasické" hypotéky si můžete zvolit fixaci sazby na určité období (třeba tři nebo pět let). Po tuto dobu se vaše měsíční splátka nezmění - ať už půjdou tržní sazby nahoru, nebo dolů.

Alternativou je hypotéka s variabilní sazbou. Její sazba je "fixována" v zásadě vždy jen na jeden měsíc. Úrok se může měnit podle vývoje na mezibankovním trhu - konkrétně se odvíjí od sazby PRIBOR.

Variabilní (pohyblivá) sazba nyní většinou vychází výrazně levněji než standardní hypotéka. Tržní sazby PRIBOR jsou totiž rekordně nízko.

Jestliže ale Česká národní banka podle očekávání zvýší základní sazby, vzrostou i úroky "variabilních hypoték".

Lidé by tedy měli mít v záloze několik tisíc korun, protože splátka může výrazně stoupnout hned v následujícím měsíci.

Pohyblivou sazbu pak lze sice obvykle relativně snadno změnit na fixovanou, jeji splátky jsou však většinou výrazně vyšší.

Variabilní úrok sice zřejmě i nadále zůstane pod průměrem trhu, protože krátce poté pravděpodobně stoupnou také úroky nově sjednaných standardních hypoték. Ale kdyby si klient zafixoval hned na začátku splácení tehdejší sazbu, možná by v pětiletém součtu nakonec zaplatil méně - zůstala by mu nehledě na zvýšení tržních sazeb.

Skutečná výše měsíčních splátek je samozřejmě vyšší, než na jaké banky lákají v reklamách. Obvykle jde hlavně o paušální poplatek za vedení účtu, nutnost využívat další placené produkty stejné banky a povinné pojištění. To ale platí jak pro klasické, tak variabilní hypotéky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Žralok v egyptském letovisku Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku

Žralok v egyptském přímořském resortu Hurgada napadl a smrtelně zranil turistku z Rakouska. Osmašedesátileté ženě se i se zraněními podařilo doplavat zpátky na břeh, po cestě do nemocnice ale utrpěla infarkt. Informovala o tom agentura APA, podle které smrt rakouské občanky v Egyptě v sobotu potvrdilo rakouské ministerstvo zahraničí.

Žralok podle místních médií měřil zhruba dva metry, ženě ukousl ruku a nohu v zátoce jižně od Hurgady. Místní úřady pláž a okolní oblast na tři dny uzavřely.

Žena podle rakouského ministerstva zahraničí pocházela z Tyrolska. Rakouské velvyslanectví v Egyptě je v kontaktu s její rodinou i místními úřady. APA s odvoláním na další média píše, že Rakušanka byla provdaná za Egypťana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy