Od roku 2017 měla přijít revoluce v platbách za elektřinu. Mnohem větší roli měla – místo skutečné spotřeby – hrát velikost jističe, a tedy nároky na síť. Návrh připravil Energetický regulační úřad a spokojené s ním byly hlavně distribuční společnosti.
Po vlně kritiky, podle níž by změny nespravedlivě dopadly na některé skupiny spotřebitelů, ale regulační úřad ustoupil. Nové tarify za platbu elektřiny od roku 2017 nebudou platit, oznámila předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.
Úřad podle ní návrh přepracuje. Změna tarifů je podle ní i nadále nutná, do konce roku 2018 ale nepřijde. „Novou tarifní strukturu můžeme vydat až v roce 2019,“ uvedla Vitásková.
Podle kritiků by na původní návrh doplatily například domácnosti s nízkou spotřebou, které se snaží šetřit. Je pochopitelné, že distribuční firmy chtějí zvýšit podíl jisté paušální platby na úkor skutečné spotřeby. Distributoři to vysvětlují tím, že s údržbou sítě a „zajištěním kapacity pro případ potřeby“ mají stále stejně práce, přestože spotřeba klesá.
Více než dosud by zřejmě platili také lidé, kteří se snaží být více soběstační a provozují fotovoltaickou elektrárnu na střeše vlastního domu. Nebo chalupáři, kteří sice mají nízkou spotřebu, ale silný jistič.
"Je nesmysl, aby se velikost jističe na stanovení tarifu nějak zásadně podílela, jistič je především bezpečnostní prvek," uvedla nakonec Vitásková. Jak by měl vypadat nový návrh, je ale podle ní zatím předčasná otázka.
„Konzultační proces stále běží a teprve po jeho ukončení (v půlce roku 2016 - pozn. redakce) budou získané poznatky vyhodnoceny. Nový tarifní systém je nicméně nutné postavit na rovnováze, která musí na jedné straně zajistit přiměřené ceny elektřiny pro konečné zákazníky a straně druhé efektivní a spolehlivý rozvoj služeb na straně jejich poskytovatele,“ říká.
„Samozřejmě je mi jasné, že nelze provést změnu, která by zaručila nulový nárůst plateb pro všechny konečné zákazníky. Nový tarifní systém ale nesmí znamenat významné zvýšení plateb pro konkrétní skupiny odběratelů, kteří nemají dostatek možností své požadavky na odběr elektřiny změnit,“ dodává Vitásková.