Konec papírových padesátikorun, výměna neplatné bankovky

22. 3. 2011 11:52
V oběhu zůstává od 31. března 2011 jen padesátikorunová mince.
Padesátikorunové bankovky přestaly platit na konci března 2011.
Padesátikorunové bankovky přestaly platit na konci března 2011. | Foto: Aktuálně.cz

Padesátikorunovou bankovkou lze platit jen do 31. března 2011. V oběhu zůstane jen padesátikorunová mince.

Neplatné bankovky s portrétem Anežky České je možné vyměnit v běžných bankách až do konce března 2012.

Od 1. dubna 2012 až do 31. března 2017 bude staré padesátikorunové bankovky měnit už jen Česká národní banka, a to na všech svých sedmi pobočkách v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem.

Počet papírových padesátikorun v oběhu postupně klesal. Zatímco ke konci roku 2005 jich bylo zhruba 40 milionů kusů, ke konci roku 2009 už jen 25 milionů. Naopak počet padesátikorunových mincí v oběhu narostl za stejné období z pěti milionů kusů na více než devítinásobek (47 milionů kusů).

ČNB rozhodla o stažení bankovek kvůli relativně drahým výrobním nákladům. Mince mají v porovnání s bankovkami několikanásobně vyšší životnost.

Už ke konci srpna 2008 skončila platnost papírových dvacetikorun a padesátihaléřových mincí. Výměna je nyní možná jen v sedmi pobočkách České národní banky, a to do konce srpna 2014.

Výměna je možná i zasláním poštou s uvedením bankovního spojení, případně uložením na účet vedený u České národní banky.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy