Konec papírových padesátikorun, výměna neplatné bankovky

22. 3. 2011 11:52
V oběhu zůstává od 31. března 2011 jen padesátikorunová mince.
Padesátikorunové bankovky přestaly platit na konci března 2011.
Padesátikorunové bankovky přestaly platit na konci března 2011. | Foto: Aktuálně.cz

Padesátikorunovou bankovkou lze platit jen do 31. března 2011. V oběhu zůstane jen padesátikorunová mince.

Neplatné bankovky s portrétem Anežky České je možné vyměnit v běžných bankách až do konce března 2012.

Od 1. dubna 2012 až do 31. března 2017 bude staré padesátikorunové bankovky měnit už jen Česká národní banka, a to na všech svých sedmi pobočkách v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem.

Počet papírových padesátikorun v oběhu postupně klesal. Zatímco ke konci roku 2005 jich bylo zhruba 40 milionů kusů, ke konci roku 2009 už jen 25 milionů. Naopak počet padesátikorunových mincí v oběhu narostl za stejné období z pěti milionů kusů na více než devítinásobek (47 milionů kusů).

ČNB rozhodla o stažení bankovek kvůli relativně drahým výrobním nákladům. Mince mají v porovnání s bankovkami několikanásobně vyšší životnost.

Už ke konci srpna 2008 skončila platnost papírových dvacetikorun a padesátihaléřových mincí. Výměna je nyní možná jen v sedmi pobočkách České národní banky, a to do konce srpna 2014.

Výměna je možná i zasláním poštou s uvedením bankovního spojení, případně uložením na účet vedený u České národní banky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
Další zprávy