Konec papírových padesátikorun, výměna neplatné bankovky

22. 3. 2011 11:52
V oběhu zůstává od 31. března 2011 jen padesátikorunová mince.
Padesátikorunové bankovky přestaly platit na konci března 2011.
Padesátikorunové bankovky přestaly platit na konci března 2011. | Foto: Aktuálně.cz

Padesátikorunovou bankovkou lze platit jen do 31. března 2011. V oběhu zůstane jen padesátikorunová mince.

Neplatné bankovky s portrétem Anežky České je možné vyměnit v běžných bankách až do konce března 2012.

Od 1. dubna 2012 až do 31. března 2017 bude staré padesátikorunové bankovky měnit už jen Česká národní banka, a to na všech svých sedmi pobočkách v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem.

Počet papírových padesátikorun v oběhu postupně klesal. Zatímco ke konci roku 2005 jich bylo zhruba 40 milionů kusů, ke konci roku 2009 už jen 25 milionů. Naopak počet padesátikorunových mincí v oběhu narostl za stejné období z pěti milionů kusů na více než devítinásobek (47 milionů kusů).

ČNB rozhodla o stažení bankovek kvůli relativně drahým výrobním nákladům. Mince mají v porovnání s bankovkami několikanásobně vyšší životnost.

Už ke konci srpna 2008 skončila platnost papírových dvacetikorun a padesátihaléřových mincí. Výměna je nyní možná jen v sedmi pobočkách České národní banky, a to do konce srpna 2014.

Výměna je možná i zasláním poštou s uvedením bankovního spojení, případně uložením na účet vedený u České národní banky.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Orbán: Fidesz jedná s konzervativci o vytvoření nové frakce v europarlamentu

Maďarská vládní strana Fidesz jedná s konzervativními politickými uskupeními včetně italské strany Liga Mattea Salviniho o vytvoření nové frakce v Evropském parlamentu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení premiéra Viktora Orbána v maďarském rádiu.

Europoslanci Fideszu ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Učinili tak v reakci na skutečnost, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce. Jednalo se o vyústění několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Orbán v pátek bez bližších podrobností sdělil, že vede rozhovory s politickými spojenci v Polsku a také v Itálii, kde jedná s exministrem vnitra Salvinim a předsedkyní krajně pravicové opoziční strany Bratři Itálie Giorgiou Meloniovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy