Exekuce a exekutoři

21. 4. 2012 21:10
Exekutor je úředník, který vymáhá pohledávky exekucí majetku dlužníka. Obvykle exekutor začne zabavovat část mzdy, nebo obstaví bankovní účet.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Exekutor je úředník, který vymáhá pohledávky exekucí majetku dlužníka. Obvykle exekutor začne zabavovat část mzdy nebo obstaví bankovní účet. Kromě toho může dlužníkovi vzít i část nemocenské, mateřské, důchodu či podpory v nezaměstnanosti. Peníze, které dlužníkovi zůstanou, se tak mohou smrsknout pouze na takzvané nezabavitelné minimum. Exekuce pochopitelně dopadá i na obývanou nemovitost, pokud dlužníkovi patří.

Exekutor může zabavit i věci, které jsou v dlužníkově bytě, ale ve skutečnosti mu nepatří. Pokud chce dlužník čili takzvaný povinný zabránit zabavení takových věcí, musí předložit doklady prokazující, že majitelem je někdo jiný, nebo to musí prokázat skutečný vlastník.

Věřitelé se obracejí přímo na zvoleného exekutora. Musí však mít v ruce takzvaný exekuční titul, tedy typicky pravomocné soudní rozhodnutí (rozsudek či platební rozkaz). Může být rovněž ve formě rozhodčího nálezu, notářského či exekutorského zápisu, platebního výměru a podobně. O způsobu exekuce rozhoduje exekutor.

Návrh na nařízení exekuce pak exekutor předkládá soudu. Ten rozhodne během patnácti dnů, zda je návrh oprávněný. V případě, že je, tak exekuci nařídí a pověří soudního exekutora. Zároveň také zašle dlužníkovi oznámení, že nesmí nakládat se svým majetkem.

Následně obvykle zasílá exekutorský úřad exekuční příkaz na plat a poté i exekuční příkaz na majetek. To se děje obvykle tehdy, když dlužníkův příjem či finanční majetek nestačí na pokrytí dluhu.

Zabavený majetek prodá úřad v dražbě, o níž je ze zákona povinnen informovat na své úřední desce. Běžně bývají tyto informace také na jeho webových stránkách.

Pro dlužníka je velmi výhodné, aby poté, co se o exekuci dozvědí, co nejdříve kontaktoval pověřený exekutorský úřad a svůj dluh uhradil, protože tím ušetří část nákladů za provedení exekuce. K celkovému dluhu se rovněž přičítají náklady na soudní řízení.

Exekutoři jsou organizováni v Exekutorské komoře se sídlem v Brně. Členství je pro všechny soudní exekutory povinné. Komora také řeší prohřešky exekutorů a případné stížnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy