Daňová kalkulačka 2013 online

12. 2. 2014 6:00
V daňovém přiznání za rok 2013 nečekají na většinu lidí výraznější novinky oproti předchozímu roku. Změny k horšímu se ale dotknou některých podnikatelů, důchodců a lidí s vyššími příjmy.
Foto: Jan Langer

Kolik zaplatíte na dani z příjmů fyzických osob za rok 2013? Rychlou představu vám umožní bezplatná online kalkulačka. Můžete si také stáhnout interaktivní formulář s daňovým přiznáním a přehledem pro pojišťovny.

V daňovém přiznání za rok 2013 nečekají na většinu lidí výraznější novinky oproti předchozímu roku. Změny k horšímu se ale dotknou některých podnikatelů, vydělávajících důchodců a lidí s příjmy nad čtyřnásobek průměrné mzdy. Podrobný přehled novinek najdete v tomto textu.

Termín pro daňové přiznání a splatnost daně

Termín pro podání daňového přiznání je 1. dubna. Nadále platí, že přiznání stačí v tento den prokazatelně odeslat, nebo do stejného termínu oznámit finančnímu úřadu, že využijete služeb daňového poradce - pak se lhůta prodlužuje do začátku července.

Lhůta pro splatnost daně končí 1. dubna. Díky změně zákona stačí, když peníze dojdou na účet státu do čtyř pracovních dnů po tomto termínu. Úroky z prodlení (nyní 14,05 % ročně) se totiž začnou počítat až počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. A stále platí, že do limitu 200 korun se nevybírají.

V souvislosti s organizačními změnami v daňové správě se od roku 2013 změnily čísla účtů finančních úřadů. Před rokem skončila také přísná automatická pokuta za opožděné podání daňového přiznání.

Pokuta za pozdní daňové přiznání

Kdo podá pozdě samotné daňové přiznání, hrozí mu při zpoždění delším než pět pracovních dnů pokuta. Ta činí 0,05 procenta z daňové povinnosti za každý den prodlení (a maximálně 5 % daňové povinnosti, nebo 300 tisíc korun).

Pokud však takto vypočtená pokuta nepřesáhne 200 korun, finanční úřad ji nepředepíše, respektive nevzniká povinnost ji uhradit.

Po dvou letech tak skončila přísná pravidla, podle nichž musel každý opozdilec automaticky platit pokutu v minimální výši 500 korun. Přísnější pravidla platila od roku 2011, zatímco předtím záviselo její udělení na rozhodnutí úředníků.

Od roku 2013 má díky novele daňového řádu automaticky tuto pokutu platit jen ten, kdo nepodá daňové přiznání ani dodatečně, tedy typicky po výzvě z finančního úřadu.

Kdo podává daňové přiznání

A kdo vlastně musí daňové přiznání podat? Zjednodušeně řečeno každý, za koho to neudělal zaměstnavatel a jeho zdanitelné (neosvobozené) příjmy v loňském roce přesáhly 15 tisíc korun (a současně už nebyly zdaněny zvláštní sazbou, takzvanou srážkovou daní). Zaměstnanec podává přiznání v případě, že měl jiné příjmy (než ze zaměstnání) převyšující 6000 korun (a opět nejsou ani osvobozené, ani už sníženy o srážkovou daň). Podnikatelé podávají přiznání i tehdy, když vykazují ztrátu. Další, méně časté případy stanoví zákon o daních z příjmů.

Bezplatná online kalkulačka

Interaktivní formulář ke stažení

 

Právě se děje

Další zprávy