ZOO Olomouc

21. 8. 2014 21:06
Návštěvníci zoologické zahrady v Olomouci mohou zavítat do pavilonu žiraf, opic, šelem, netopýrů, levhartů, do jihoamerického pavilonu, uvidí výběh medvědů a vlků, navštíví průchozí výběh klokanů.
V olomoucké Zoo se lvici Lilly narodila 11. srpna 2013 lvíčata. Jedná se o dva samce vzácného druhu lva berberského.
V olomoucké Zoo se lvici Lilly narodila 11. srpna 2013 lvíčata. Jedná se o dva samce vzácného druhu lva berberského. | Foto: Zoo Olomouc

Historie

Základní informace - ZOO Olomouc

  • byla založena 31. března 1952
  • počet zvířat je celkem 1861, druhů zvířat je 354
  • zoologická zahrada pořádá na přání také svatbu mezi zvířaty v přírodním prostředí (například ve výběhu s australskými klokany nebo na Safari)
  • Obří voliéra, která je situovaná nedaleko rybníku pro vodní ptáky, nese pracovní název bábovka
  • zahrada má rozlohu 42,5 ha

Založení zahrady je datováno rokem 1952, ale pro veřejnost byla otevřena až 3. června 1956 a zprvu se specializovala zejména na evropská zvířata. Postupně byly vybudovány výběhy a postaveny stavby pro exotická zvířata: pavilon kočkovitých šelem, vivárium, výběhy jelenů, vlků, voliéra dravců, kolekce akvárií a terárií v pavilonu kočkovitých šelem, zimoviště africké zvěře, pavilon žiraf, druhá obří voliéra, pavilon šelem a opic, obrovské akvárium pro žraloky, pavilon netopýrů, jihoamerický pavilon a Safari Euroasie.

Pavilony a zvířata

Návštěvníci se mezi zvířaty mohou těšit na přehlídku vlků arktických a medvědů baribalů, uvidí Levharty mandžuské. Zoologická zahrada drží statut největšího chovatele oryxů jihoafrických v Evropě, dále pěstuje oba druhy mravenečníků, jedinečnost zoologické zahradě patří také za množení Lvů berberských (jediná v České republice).

Zoo vede plemennou knihu kozorožců kavkazských, dále vede plemenné údaje o mláďatech žiraf Rothschildových, lvíčích zlatých, eviduje tři druhy gibonů, lemury či hrošíky liberijské. Mezi oblíbená a vyhledávaná zvířata, kterými se zahrada pyšní, patří několik medvědů malajských, lvi berberští, vlci, fenky, zoborožec kaferský, plameňáci, jeřábi, orli stepní, krokodýli čelnaté, vlk arktický, mangusta liščí, klokan rudý, kočkodan husarský, vari černobílý.

Vstupné a otevírací doba - ZOO Olomouc

  • jednorázové vstupné pro dospělé: 110 Kč v létě / 80 Kč v zimě; zlevněné: 70 Kč/50 Kč; ZTP, ZTP/P mají 50% slevu na vstup
  • děti do 3 let zdarma
  • zoo nabízí celoroční vstupenky a permanentky
  • otevírací doba zahrady je pro období říjen— únor: 9—16 hodin; březen a září: 9—17 hodin; duben—srpen: 9—18 hodin

Pavilon šelem představuje pro návštěvníky unikátní zážitek. Uvnitř naleznou nádherná akvária, ve kterých jsou instalované korálové útesy, druhy pestrobarevných ryb a mořští živočichové. Velká nádrž je určena pro žraloky, v menší se pohybují rejnoci.

Překvapení pro návštěvníky nastane i u výběhu klokanů, který nabízí pozorování těchto zajímavých tvorů z blízka. Návštěvníci se z bezprostřední blízkosti setkají se zvířaty také v pavilonu netopýrů, ve voliéře ptáků, či výběhu medvědů. Ten je umístěn ve velkém členitém kopci a nabízí zajímavý pohled na les, potok a navozuje dojem přírodního prostoru Severní Ameriky. Díky rozlehlému safari Euroasie mají zvířata kolem sebe značný prostor a byly jim vytvořeny přirozené podmínky. Plánují se takto otevřít safari pro všechny kontinenty. Návštěvníci mohou navštívit vyhlídkovou věž, ze které je z výšky 32 metrů vidět na Praděd.

V zahradě je pro návštěvníky zpřístupněna celá řada pavilonů, mezi které patří zimoviště africké zvěře, pavilon žiraf a terárium, pavilon šelem a mořská akvária, pavilon opic, pavilon netopýrů, jihoamerický pavilon, pavilon levhartů mandžuských, chovné centrum lemurů kata, společný výběh medvědů a vlků, Euroasijské Safari, výběhy gepardů, výběhy rysů, průchozí výběh klokanů, výběhy pro soby a pižmoně a v neposlední řadě také obří voliéry.

 Jak se do zoo dostanete? 

Kontakty - ZOO Olomouc

Do zoologické zahrady jezdí z centra města Olomouc městská hromadná doprava. Na hlavním vlakovém nádraží staví autobus č. 11 a č. 111, který vás doveze až k zahradě. Autobus jezdí ze stanoviště D čtyřikrát až šestkrát do hodiny, resp. každých 10 či 15 minut. Autobus pojede přibližně 20 minut a cílová stanice pro návštěvu zoologické zahrady je Svatý kopeček, ZOO. Od zastávky se vydáte Darwinovou ulicí, ve které je situován vstup do zahrady. Pokud pojedete automobilem, zamíříte 10 kilometrů od centra města na Svatý kopeček ve směru na Šternberk. Do zoologické zahrady není doporučováno přijet na kole, jelikož se nachází v kopcovitém terénu a není vybavena stojany pro bicykly.

Adopce a sponzoring

Adopci zvířete v Zoo Olomouc je možné provést online, kde si zvolíte, kterého živočicha chcete podpořit ročním příspěvkem. Adoptovat zvíře mohou fyzické osoby a sdružení, právnické osoby a živnostníci, školy a zařízení zřizované ministerstvem školství. Zvířata, která je možné adoptovat, jsou žralok černoploutvý, žirafa Rothschildova, hrošík liberijský, medvěd malajský, jaguár a další vyhledávaní živočichové. Výhody adoptivního rodiče jsou vstupy zdarma v závislosti na formě osoby (fyzická, právnická, škola), která si zvíře adoptovala, a také na výši částky, kterou zoo věnovala.

Vzdělávání a členství v organizacích

Zahrada je členem UCSZ, EAZA, EARAZA, WAZA a ESB. Zoo nabízí výukové programy pro mateřské školy, základní školy — 1. stupeň a 2. stupeň, střední školy, vysoké a vyšší odborné školy a také pro handicapované skupiny. Pro výše uvedené kategorie připravuje každý rok seznam programů, na které je možné se přihlásit.

Pro návštěvníky pořádá zážitkové programy a za speciální poplatek se můžete na jeden den stát ošetřovatelem v zoo, anebo tento zážitek darovat blízké osobě. Dárkový poukaz je možné darovat také na vstupné.

 

Právě se děje

Další zprávy