Mimořádná zpráva

Vojenská nemocnice Praha

4. 9. 2014 5:56
Ústřední vojenská nemocnice se civilnímu obyvatelstvu otevřela v roce 1994.
Foto: uvn.cz

Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha je příspěvkovou organizací. Zřizovatelem nemocnice je Ministerstvo obrany České republiky.

Kromě poskytování zdravotnické péče je nemocnice i výcvikovým, vzdělávacím a odborným léčebným zařízením Armády České republiky. Posuzuje také zdravotní stav vojáků v činné službě, ale i žadatelů o vstup do armády. Nemocnice nabízí celkem 666 lůžek. Jejím ředitelem je Miroslav Zavoral.

Historie nemocnice

Nemocnice byla otevřena v roce 1938. O rok později se ale dostala do rukou německé okupační armády a stala se její záložní nemocnicí. Českoslovenští lékaři se po rozpuštění armády uplatnili v odboji. Po válce se projevil nedostatek vojenských lékařů z povolání. Nemocnice se stala i školicím centrem – byla zde zřízena obnovená Škola důstojníků zdravotnictva a lékárnictva v záloze.

Základní informace

Adresa: Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha
U Vojenské nemocnice 1200
169 02, Praha 6
Telefon: 973 208 333
E-mail: [email protected]

V nemocnici sídlila i Vojenská škola lékařská. Stala se také nejlépe organizovaným a vybaveným zdravotnickým zařízením tehdejší Československé lidové armády. Nemocnice dosahovala úspěchů na medicínském poli a poskytovala kvalitní péči. Roku 1959 se uskutečnilo otevření první kliniky: neurochirurgické kliniky lékařské fakulty UK (LF UK). O rok později pak byla zahájena tradice vědeckých konferencí.

Po okupaci Československa sovětskou armádou byli někteří pracovníci nemocnice přinuceni k odchodu, jiní pocítili ovlivňování možností a služebního postupu. Následovalo také opožďování za světovým technologickým pokrokem. I tak byla vojenská nemocnice uznávaným centrem československé medicíny. Po roce 1989 začala nová etapa nemocnice. Promítla se do ní například transformace armády, přístup k nejnovějším technologiím či nové možnosti mezinárodních kontaktů.

Oddělení nemocnice

Emergency
Emergency
Lékařská služba první pomoci
Oddělení operačních sálů

Kliniky
Interní klinika
Neurochirurgická klinika
Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny
Klinika infekčních nemocí
Oční klinika
Onkologická klinika
Ortopedie a Klinika traumatologie
Chirurgická klinika
ORL klinika

Lůžková oddělení
Dermatovenerologické oddělení
Gynekologické oddělení
Neurologické oddělení
Rehabilitace
Psychiatrické oddělení
Urologické oddělení

Ambulantní oddělení
Centrum ambulantní zdravotní péče
Oddělení nemocí z povolání
Přezkumná komise
Psychologie

Následná péče
Domov péče o válečné veterány
Domov se zvláštním režimem
Léčebna dlouhodobě nemocných
Oddělení sociální péče

Oddělení komplementu
Oddělení nemocniční hygieny
Oddělení klinické farmacie
Oddělení patologie
Radiodiagnostické oddělení
Stomatologické oddělení
Úsek Centrálních laboratoří ÚVN
Vojenský ústav soudního lékařství

Farmacie
Farmacie
Lékárna ÚVN

Specializovaná centra zřízená MZ ČR
Centrum pro traumatologii
Kardiovaskulární centrum
Cerebrovaskulární centrum
Centrum pro screeningovou kolonoskopii

Roku 1994 se pražská vojenská nemocnice otevřela i civilnímu obyvatelstvu a stala se příspěvkovou organizací.

Současnost

Roku 2005 vznikla interní klinika 1. LF UK a také chirurgická klinika 2. LF UK a ÚVN. Byl také zahájen projekt Zelená cesta, který vedl ke zvýšení efektivity péče o příslušníky českých ozbrojených sil. O rok později došlo ke zvýšení množství robotických operací pomocí unikátního robotického přístroje da Vinci. V roce 2007 pak byla nemocnice vedoucím pracovištěm v republice v oblasti robotických urologických operací. V dalším roce byl zahájen provoz nově zrekonstruovaného pavilonu, do kterého se přestěhovalo například oddělení psychiatrie a interny. Taktéž zahájila nemocnice provoz multifunkčního operačního sálu vybaveného 3T magnetickou rezonancí. Roku 2010 bylo přístrojově vybaveno traumacentrum a byla zahájena rekonstrukce oddělení sociální péče o válečné veterány. Později byl postaven záložní heliport a rekonstruován hlavní heliport. V roce 2012 získala nemocnice status vojenské fakultní nemocnice a došlo k výstavbě nové lékárny.

Úspěchy

V roce 2004 získala pražská vojenská nemocnice akreditaci Joint Commission International (JCI), a to jako první zdravotnické zařízení ve střední a východní Evropě. Nemocnice také získala akreditaci Spojené akreditační komise.

Kauzy nemocnice

V areálu nemocnice mělo dojít k výstavbě budov za několik set milionů korun, později se projekt rozrostl například o hotel či bazén. Projekt měl pak během 25 let přijít na celkem 5,5 miliardy korun. V roce 2011 podal Nejvyšší kontrolní úřad trestní oznámení, protože došel při kontrole projektu k tomu, že peníze byly vynaloženy zbytečně. Stavba nikdy nezačala, přesto musel stát zaplatit necelých 200 milionů korun, a to kvůli odstoupení od smlouvy za poradenské služby a jako úhradu vynaložených nákladů soukromému investorovi. Případ zkoumala protikorupční policie a v roce 2013 ho odložila.

Roku 2011 se také objevila zpráva o tom, že přístroje v neurochirurgickém operačním sále nemocnice mohly být dle expertů na zdravotnickou techniku předražené o více než 90 milionů korun.

V roce 2012 udělil antimonopolní úřad nemocnici pokutu ve výši 150 tisíc korun kvůli chybám v tendru na spinální implantáty. Nemocnice se proti tomu odvolala.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy