Vojenská nemocnice Praha

4. 9. 2014 5:56
Ústřední vojenská nemocnice se civilnímu obyvatelstvu otevřela v roce 1994.
Foto: uvn.cz

Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha je příspěvkovou organizací. Zřizovatelem nemocnice je Ministerstvo obrany České republiky.

Kromě poskytování zdravotnické péče je nemocnice i výcvikovým, vzdělávacím a odborným léčebným zařízením Armády České republiky. Posuzuje také zdravotní stav vojáků v činné službě, ale i žadatelů o vstup do armády. Nemocnice nabízí celkem 666 lůžek. Jejím ředitelem je Miroslav Zavoral.

Historie nemocnice

Nemocnice byla otevřena v roce 1938. O rok později se ale dostala do rukou německé okupační armády a stala se její záložní nemocnicí. Českoslovenští lékaři se po rozpuštění armády uplatnili v odboji. Po válce se projevil nedostatek vojenských lékařů z povolání. Nemocnice se stala i školicím centrem – byla zde zřízena obnovená Škola důstojníků zdravotnictva a lékárnictva v záloze.

Základní informace

Adresa: Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha
U Vojenské nemocnice 1200
169 02, Praha 6
Telefon: 973 208 333, 973 203 023
E-mail: [email protected]
Ředitel: plk. prof. MUDr. Miroslav Zavoral, Ph.D.

V nemocnici sídlila i Vojenská škola lékařská. Stala se také nejlépe organizovaným a vybaveným zdravotnickým zařízením tehdejší Československé lidové armády. Nemocnice dosahovala úspěchů na medicínském poli a poskytovala kvalitní péči. Roku 1959 se uskutečnilo otevření první kliniky: neurochirurgické kliniky lékařské fakulty UK (LF UK). O rok později pak byla zahájena tradice vědeckých konferencí.

Po okupaci Československa sovětskou armádou byli někteří pracovníci nemocnice přinuceni k odchodu, jiní pocítili ovlivňování možností a služebního postupu. Následovalo také opožďování za světovým technologickým pokrokem. I tak byla vojenská nemocnice uznávaným centrem československé medicíny. Po roce 1989 začala nová etapa nemocnice. Promítla se do ní například transformace armády, přístup k nejnovějším technologiím či nové možnosti mezinárodních kontaktů.

Oddělení nemocnice

Emergency
Emergency
Lékařská služba první pomoci
Oddělení operačních sálů

Kliniky
Interní klinika
Neurochirurgická klinika
Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny
Klinika infekčních nemocí
Oční klinika
Onkologická klinika
Ortopedie a Klinika traumatologie
Chirurgická klinika
ORL klinika

Lůžková oddělení
Dermatovenerologické oddělení
Gynekologické oddělení
Neurologické oddělení
Rehabilitace
Psychiatrické oddělení
Urologické oddělení

Ambulantní oddělení
Centrum ambulantní zdravotní péče
Oddělení nemocí z povolání
Přezkumná komise
Psychologie

Následná péče
Domov péče o válečné veterány
Domov se zvláštním režimem
Léčebna dlouhodobě nemocných
Oddělení sociální péče

Oddělení komplementu
Oddělení nemocniční hygieny
Oddělení klinické farmacie
Oddělení patologie
Radiodiagnostické oddělení
Stomatologické oddělení
Úsek Centrálních laboratoří ÚVN
Vojenský ústav soudního lékařství

Farmacie
Farmacie
Lékárna ÚVN

Specializovaná centra zřízená MZ ČR
Centrum pro traumatologii
Kardiovaskulární centrum
Cerebrovaskulární centrum
Centrum pro screeningovou kolonoskopii

Roku 1994 se pražská vojenská nemocnice otevřela i civilnímu obyvatelstvu a stala se příspěvkovou organizací.

Současnost

Roku 2005 vznikla interní klinika 1. LF UK a také chirurgická klinika 2. LF UK a ÚVN. Byl také zahájen projekt Zelená cesta, který vedl ke zvýšení efektivity péče o příslušníky českých ozbrojených sil. O rok později došlo ke zvýšení množství robotických operací pomocí unikátního robotického přístroje da Vinci. V roce 2007 pak byla nemocnice vedoucím pracovištěm v republice v oblasti robotických urologických operací. V dalším roce byl zahájen provoz nově zrekonstruovaného pavilonu, do kterého se přestěhovalo například oddělení psychiatrie a interny. Taktéž zahájila nemocnice provoz multifunkčního operačního sálu vybaveného 3T magnetickou rezonancí. Roku 2010 bylo přístrojově vybaveno traumacentrum a byla zahájena rekonstrukce oddělení sociální péče o válečné veterány. Později byl postaven záložní heliport a rekonstruován hlavní heliport. V roce 2012 získala nemocnice status vojenské fakultní nemocnice a došlo k výstavbě nové lékárny.

Úspěchy

V roce 2004 získala pražská vojenská nemocnice akreditaci Joint Commission International (JCI), a to jako první zdravotnické zařízení ve střední a východní Evropě. Nemocnice také získala akreditaci Spojené akreditační komise.

Kauzy nemocnice

V areálu nemocnice mělo dojít k výstavbě budov za několik set milionů korun, později se projekt rozrostl například o hotel či bazén. Projekt měl pak během 25 let přijít na celkem 5,5 miliardy korun. V roce 2011 podal Nejvyšší kontrolní úřad trestní oznámení, protože došel při kontrole projektu k tomu, že peníze byly vynaloženy zbytečně. Stavba nikdy nezačala, přesto musel stát zaplatit necelých 200 milionů korun, a to kvůli odstoupení od smlouvy za poradenské služby a jako úhradu vynaložených nákladů soukromému investorovi. Případ zkoumala protikorupční policie a v roce 2013 ho odložila.

Roku 2011 se také objevila zpráva o tom, že přístroje v neurochirurgickém operačním sále nemocnice mohly být dle expertů na zdravotnickou techniku předražené o více než 90 milionů korun.

V roce 2012 udělil antimonopolní úřad nemocnici pokutu ve výši 150 tisíc korun kvůli chybám v tendru na spinální implantáty. Nemocnice se proti tomu odvolala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy