Státní maturity

Aktualizováno 17. 6. 2011 16:27
Státní maturity přibližují české střední školství západnímu vzdělávacímu systému a přinášejí konečně možnost porovnávat studenty z různých škol podle jednotných kritérií.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Dlouho odkládané a široce diskutované státní maturity umožňují porovnávat výsledky studentů ze středních škol po celé republice. Počítá se výhledově s tím, že by tyto výsledky mohly posloužit při přijímacím řízení na vysoké školy a u potencionálních zaměstnavatelů. Původně byly v roce 2011 zavedeny s dvouúrovňovým systémem, kdy si žáci mohli - podle svého zaměření - vybrat ze dvou obtížností zkoušek.

Od roku 2013 se po kritice a stížnostech zavedla jedna úroveň, slohové práce budou hodnotit učitelé na školách. V roce 2013 půjde k maturitě 98 082 tisíc studentů, matematiku si ve společné části zvolilo 40 % maturantů, došlo zde k meziročnímu poklesu zájmu.

Testy a písemné práce se píší od 2. do 9. května 2013. Ve druhé polovině května proběhnou ústní zkoušky. Podzimní zkušební období zahrnuje první tři týdny v září.

Struktura zkoušek maturity

Kompletní maturita obnáší společnou část zahrnující dvě povinné zkoušky - z českého jazkyka a literatury a jednu z možností cizí jazyk/matematika. V profilové části, v závislosti na rozhodnutí ředitele školy, čekají na studenta další dvě nebo tři povinné zkoušky, odpovídající zaměření studia. K tomu je možné, v obouch částech, absolvovat i další nepovinné předměty.

Do budoucna byl mohl být jak český, tak cizí jazyk povinnými zkouškami, možnost výběru pro třetí povinnou zkoušku bude mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou. Struktura profilových zkoušek zůstane nezměněna.

Zkoušky z českého jazyka a literatury, stejně jako z cizího jazyka budou sestávat ze tří částí- didaktického testu (poslech, čtení a jazyková kompetence), písemné práce a ústní zkoušky. Písemný test z cizího jazyka je na rozdíl od testu z českého jazyka společný pro všechny. Ústní zkouška je v obou případech prováděna pomocí pracovních listů, které - kromě části zadání pro zkoušku z cizího jazyka - připravuje podle centrální metodiky přímo škola.

Profilová část státní maturitní zkoušky je pak, jak její forma, tak provedení a hodnocení, již plně v kompetenci ředitele školy a skládá se ze dvou nebo tří povinných zkoušek a až dvou nepovinných zkoušek.

Příprava státní maturity

Po dlouhém období příprav, kdy během posledních 14 let proběhlo několik zkoušek nové podoby maturit- mj. tři plošné "Sondy Maturant", šest ročníků tzv. "Maturit nanečisto" a přibližně deset dílčích výběrových šetření, proběhla v říjnu 2010 maturitní generálka, které se zúčastnilo na 95 400 studentů z 1225 středních škol z celé ČR.

Novinkou státních maturit je také tzv. jednotlivá zkouška, "M-zkouška", kdy je možné oficiálně absolvovat jeden z předmětů státní maturity, ovšem bez možnosti získání dalšího stupně vzdělání. Tato zkouška se tedy bude týkat uchazečů o studium na vysoké škole, kteří se nebudou hlásit přímo ze střední školy. Platí to pro případ, že jejich univerzita bude tuto státní zkoušku využívat v přijímacím řízení, což je také jeden z hlavních důvodů existence státních maturit.

Státní maturity 2011

Premiéru státní maturity nezvládlo 19,5 % studentů, každý desátý k ní navíc nebyl připuštěn. Celkem tak neuspělo 29,2 % maturitního ročníku. Nejhůře dopadli žáci středních odborných škol, hlavně učilišť a nástavbových oborů.

Nejhůře dopadly maturity z matematiky, kde neuspělo 14,4 %. Z cizího jazyka pak propadlo 9 % studentů, z češtiny 7,6 %.

Ústní zkoušky se konaly celý květen, písemné testy odstartovaly 30. května a skončily 7. června. Na internet unikly testy z češtiny, angličtiny, matematiky a chemie, stalo se tak ale vždycky až poté, co studenti testy dopsali.

Ministr školství Dobeš si kvůli maturitám vysloužil kritiku jak od studentů, tak i od některých ředitelů.

Maturitní vysvědčení dostali studenti do 20. června. Poté mají osm dní na to, aby si podali žádost o přezkum výsledků. Ministr Dobeš však chtěl zveřejnit zadání testů až na začátku července.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy