Státní maturity

Aktualizováno 17. 6. 2011 16:27
Státní maturity přibližují české střední školství západnímu vzdělávacímu systému a přinášejí konečně možnost porovnávat studenty z různých škol podle jednotných kritérií.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Dlouho odkládané a široce diskutované státní maturity umožňují porovnávat výsledky studentů ze středních škol po celé republice. Počítá se výhledově s tím, že by tyto výsledky mohly posloužit při přijímacím řízení na vysoké školy a u potencionálních zaměstnavatelů. Původně byly v roce 2011 zavedeny s dvouúrovňovým systémem, kdy si žáci mohli - podle svého zaměření - vybrat ze dvou obtížností zkoušek.

Od roku 2013 se po kritice a stížnostech zavedla jedna úroveň, slohové práce budou hodnotit učitelé na školách. V roce 2013 půjde k maturitě 98 082 tisíc studentů, matematiku si ve společné části zvolilo 40 % maturantů, došlo zde k meziročnímu poklesu zájmu.

Testy a písemné práce se píší od 2. do 9. května 2013. Ve druhé polovině května proběhnou ústní zkoušky. Podzimní zkušební období zahrnuje první tři týdny v září.

Struktura zkoušek maturity

Kompletní maturita obnáší společnou část zahrnující dvě povinné zkoušky - z českého jazkyka a literatury a jednu z možností cizí jazyk/matematika. V profilové části, v závislosti na rozhodnutí ředitele školy, čekají na studenta další dvě nebo tři povinné zkoušky, odpovídající zaměření studia. K tomu je možné, v obouch částech, absolvovat i další nepovinné předměty.

Do budoucna byl mohl být jak český, tak cizí jazyk povinnými zkouškami, možnost výběru pro třetí povinnou zkoušku bude mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou. Struktura profilových zkoušek zůstane nezměněna.

Zkoušky z českého jazyka a literatury, stejně jako z cizího jazyka budou sestávat ze tří částí- didaktického testu (poslech, čtení a jazyková kompetence), písemné práce a ústní zkoušky. Písemný test z cizího jazyka je na rozdíl od testu z českého jazyka společný pro všechny. Ústní zkouška je v obou případech prováděna pomocí pracovních listů, které - kromě části zadání pro zkoušku z cizího jazyka - připravuje podle centrální metodiky přímo škola.

Profilová část státní maturitní zkoušky je pak, jak její forma, tak provedení a hodnocení, již plně v kompetenci ředitele školy a skládá se ze dvou nebo tří povinných zkoušek a až dvou nepovinných zkoušek.

Příprava státní maturity

Po dlouhém období příprav, kdy během posledních 14 let proběhlo několik zkoušek nové podoby maturit- mj. tři plošné "Sondy Maturant", šest ročníků tzv. "Maturit nanečisto" a přibližně deset dílčích výběrových šetření, proběhla v říjnu 2010 maturitní generálka, které se zúčastnilo na 95 400 studentů z 1225 středních škol z celé ČR.

Novinkou státních maturit je také tzv. jednotlivá zkouška, "M-zkouška", kdy je možné oficiálně absolvovat jeden z předmětů státní maturity, ovšem bez možnosti získání dalšího stupně vzdělání. Tato zkouška se tedy bude týkat uchazečů o studium na vysoké škole, kteří se nebudou hlásit přímo ze střední školy. Platí to pro případ, že jejich univerzita bude tuto státní zkoušku využívat v přijímacím řízení, což je také jeden z hlavních důvodů existence státních maturit.

Státní maturity 2011

Premiéru státní maturity nezvládlo 19,5 % studentů, každý desátý k ní navíc nebyl připuštěn. Celkem tak neuspělo 29,2 % maturitního ročníku. Nejhůře dopadli žáci středních odborných škol, hlavně učilišť a nástavbových oborů.

Nejhůře dopadly maturity z matematiky, kde neuspělo 14,4 %. Z cizího jazyka pak propadlo 9 % studentů, z češtiny 7,6 %.

Ústní zkoušky se konaly celý květen, písemné testy odstartovaly 30. května a skončily 7. června. Na internet unikly testy z češtiny, angličtiny, matematiky a chemie, stalo se tak ale vždycky až poté, co studenti testy dopsali.

Ministr školství Dobeš si kvůli maturitám vysloužil kritiku jak od studentů, tak i od některých ředitelů.

Maturitní vysvědčení dostali studenti do 20. června. Poté mají osm dní na to, aby si podali žádost o přezkum výsledků. Ministr Dobeš však chtěl zveřejnit zadání testů až na začátku července.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalý hongkongský magnát stráví šest let za mřížemi, kritizoval Čínu

Soud v Hongkongu poslal do vězení na pět let a devět měsíců bývalého mediálního magnáta Jimmyho Laie, který patří k největším hongkongským kritikům Číny. Soud ho již dříve shledal vinným z podvodu. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch se jedná o odplatu čínských úřadů za podporu prodemokratického hnutí v bývalé britské kolonii.

Soud Laie uznal vinným z podvodů, ve kterých figurovaly jeho společnosti, a to včetně vydavatelství známého liberálního deníku Apple Daily. Lai je ve vězení od konce roku 2020, protože byl odsouzen za nedovolené shromažďování.

Soudce, který vydal nový rozsudek, uvedl, že odsouzení bývalého magnáta není útokem na svobodu tisku. Jiného názoru jsou ale lidskoprávní organizace, podle kterých soud nedodržoval práva obžalovaného. "Kriminální případ vypracovaný Pekingem proti Jimmymu Laiovi je odplata proti vedoucímu stoupenci demokracie a svobody tisku v Hongkongu," uvedla Maya Wangová z organizace Human Rights Watch.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Končí šéf nakladatelství Penguin Random House, koupi rivala mu zakázal soud

Po neúspěšném pokusu o spojení s rivalem končí ve funkci Markus Dohle, ředitel největšího vydavatelského domu na světě Penguin Random House. Jak píše agentura AP, odchází ke konci roku. "Po téměř 15 letech v představenstvu předávám otěže," uvedl. Rozhodl se tak poté, co americký soud firmě minulý měsíc zakázal, aby za 2,18 miliardy dolarů, v přepočtu 54 miliard korun, koupila konkurenční nakladatelství Simon & Schuster.

V ostře sledovaném antimonopolním případu soudkyně dala za pravdu ministerstvu spravedlnosti USA, které plánovanou fúzi zažalovalo z obav, že drasticky sníží konkurenci na knižním trhu a povede k nižším honorářům pro autory. Toto úsilí za Penguin Random House vedl právě nyní končící šéf Markus Dohle. Nahradí jej o šest let mladší manažer indického původu Nihar Malaviya, který ho dosud zastupoval a měl na starost americkou divizi.

Čtyřiapadesátiletý Dohle ve firmě pracoval od roku 1994, smlouvu měl do prosince 2025. Jeho odchod potvrdila německá mediální společnosti Bertelsmann, jež Penguin Random House vlastní. "Mrzí nás jeho rozhodnutí odejít. Pod jeho vedením se firma zaměřovala na růst a ziskovost. Knižní divize má dnes více než dvojnásobný obrat a čtyřnásobný zisk, než když nastupoval," doplňuje Christopher Mohn, předseda dozorčí rady Bertelsmannu.

Bertelsmann se ve smlouvě zavázal, že v případě neúspěchu fúze zaplatí majiteli Simon & Schuster, což je firma Paramount Global, pokutu okolo 200 milionů dolarů, to znamená pět miliard korun, doplňuje deník New York Times. Další nemalé výdaje bude mít vlastník Penguin Random House s uhrazením nákladů obhajoby proti žalobě ze strany ministerstva spravedlnosti.

Zdroj: AP
před 1 hodinou

Příbuzní úřednice zastřelené na pracovišti na Vinohradech chtějí po státu deset milionů korun

Rodina úřednice úřadu práce, kterou loni zastřelil na jejím pracovišti v Praze na Vinohradech osmašedesátiletý muž, chce po státu odškodné deset milionů korun. Požaduje také měsíčně náklady na výživné. Úřad práce ale tvrdí, že takovou sumu nelze jednorázově vyplatit. Pozůstalí proto podali na úřad žalobu. Informují o tom Lidové noviny (LN). Žena měla manžela a dvě děti. Úřad jim již v minulosti vyplatil více než dva miliony korun, uhradil také náklady na pohřebné.

"Požadujeme hlavně lidskost, nic podobného se v novodobé historii nestalo, takže to ani nejde pořádně s něčím porovnat. Navíc jde o deset milionů pro tři lidi, oni ztratili maminku a manželku, rodina si ponese následky po zbytek svého života," řekl deníku právník pozůstalých Jiří Matzner. Rodina chce od státu také doplatit asi 150 000 korun výživného a rovněž měsíčně vyplácet budoucí náklady na výživu.

Úřednici zavraždil v pracovní době Jiří Dvořák, kterému tento týden vrchní soud potvrdil doživotní trest. Podle zákona je i taková mimořádná událost považována za pracovní úraz. Pozůstalí mají v takovém případě nárok na dvacetinásobek průměrné mzdy, což bylo loni 692 000 korun. Úřad už tuto částku každému z pozůstalých vyplatil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy