Státní maturity

Aktualizováno 17. 6. 2011 16:27
Státní maturity přibližují české střední školství západnímu vzdělávacímu systému a přinášejí konečně možnost porovnávat studenty z různých škol podle jednotných kritérií.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Dlouho odkládané a široce diskutované státní maturity umožňují porovnávat výsledky studentů ze středních škol po celé republice. Počítá se výhledově s tím, že by tyto výsledky mohly posloužit při přijímacím řízení na vysoké školy a u potencionálních zaměstnavatelů. Původně byly v roce 2011 zavedeny s dvouúrovňovým systémem, kdy si žáci mohli - podle svého zaměření - vybrat ze dvou obtížností zkoušek.

Od roku 2013 se po kritice a stížnostech zavedla jedna úroveň, slohové práce budou hodnotit učitelé na školách. V roce 2013 půjde k maturitě 98 082 tisíc studentů, matematiku si ve společné části zvolilo 40 % maturantů, došlo zde k meziročnímu poklesu zájmu.

Testy a písemné práce se píší od 2. do 9. května 2013. Ve druhé polovině května proběhnou ústní zkoušky. Podzimní zkušební období zahrnuje první tři týdny v září.

Struktura zkoušek maturity

Kompletní maturita obnáší společnou část zahrnující dvě povinné zkoušky - z českého jazkyka a literatury a jednu z možností cizí jazyk/matematika. V profilové části, v závislosti na rozhodnutí ředitele školy, čekají na studenta další dvě nebo tři povinné zkoušky, odpovídající zaměření studia. K tomu je možné, v obouch částech, absolvovat i další nepovinné předměty.

Do budoucna byl mohl být jak český, tak cizí jazyk povinnými zkouškami, možnost výběru pro třetí povinnou zkoušku bude mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou. Struktura profilových zkoušek zůstane nezměněna.

Zkoušky z českého jazyka a literatury, stejně jako z cizího jazyka budou sestávat ze tří částí- didaktického testu (poslech, čtení a jazyková kompetence), písemné práce a ústní zkoušky. Písemný test z cizího jazyka je na rozdíl od testu z českého jazyka společný pro všechny. Ústní zkouška je v obou případech prováděna pomocí pracovních listů, které - kromě části zadání pro zkoušku z cizího jazyka - připravuje podle centrální metodiky přímo škola.

Profilová část státní maturitní zkoušky je pak, jak její forma, tak provedení a hodnocení, již plně v kompetenci ředitele školy a skládá se ze dvou nebo tří povinných zkoušek a až dvou nepovinných zkoušek.

Příprava státní maturity

Po dlouhém období příprav, kdy během posledních 14 let proběhlo několik zkoušek nové podoby maturit- mj. tři plošné "Sondy Maturant", šest ročníků tzv. "Maturit nanečisto" a přibližně deset dílčích výběrových šetření, proběhla v říjnu 2010 maturitní generálka, které se zúčastnilo na 95 400 studentů z 1225 středních škol z celé ČR.

Novinkou státních maturit je také tzv. jednotlivá zkouška, "M-zkouška", kdy je možné oficiálně absolvovat jeden z předmětů státní maturity, ovšem bez možnosti získání dalšího stupně vzdělání. Tato zkouška se tedy bude týkat uchazečů o studium na vysoké škole, kteří se nebudou hlásit přímo ze střední školy. Platí to pro případ, že jejich univerzita bude tuto státní zkoušku využívat v přijímacím řízení, což je také jeden z hlavních důvodů existence státních maturit.

Státní maturity 2011

Premiéru státní maturity nezvládlo 19,5 % studentů, každý desátý k ní navíc nebyl připuštěn. Celkem tak neuspělo 29,2 % maturitního ročníku. Nejhůře dopadli žáci středních odborných škol, hlavně učilišť a nástavbových oborů.

Nejhůře dopadly maturity z matematiky, kde neuspělo 14,4 %. Z cizího jazyka pak propadlo 9 % studentů, z češtiny 7,6 %.

Ústní zkoušky se konaly celý květen, písemné testy odstartovaly 30. května a skončily 7. června. Na internet unikly testy z češtiny, angličtiny, matematiky a chemie, stalo se tak ale vždycky až poté, co studenti testy dopsali.

Ministr školství Dobeš si kvůli maturitám vysloužil kritiku jak od studentů, tak i od některých ředitelů.

Maturitní vysvědčení dostali studenti do 20. června. Poté mají osm dní na to, aby si podali žádost o přezkum výsledků. Ministr Dobeš však chtěl zveřejnit zadání testů až na začátku července.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Meteorologové kvůli suchu rozšířili výstrahu na nebezpečí požárů

Meteorologové dál kvůli suchu rozšířili území, kde do odvolání platí výstraha na nebezpečí požárů. Ode dneška platí varování také pro oblast Frýdlantska, Liberecka, Semilska a také pro severozápad Jihočeského kraje. Celkově nyní výstraha před požáry platí zhruba pro severozápadní polovinu republiky s výjimkou horských oblastí na severovýchodě Čech, sdělil Český hydrometeorologický ústav.

"Vzhledem k prohlubujícímu se suchu a očekávanému převážně slunečnému počasí bez výraznějších srážek i v dalších dnech, se od čtvrtka 1. června rozšiřuje výstraha na nebezpečí vzniku a šíření požárů i na území Frýdlantska, Liberecka, Semilska a také na severozápad Jihočeského kraje," uvedl ústav. Výstraha platná až do odvolání se po dnešním rozšíření dotkne celého Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského kraje a Prahy, většiny regionů Libereckého, Pardubického a Královéhradeckého kraje a severu Jihočeského kraje.

Lidé by se podle meteorologů měli v regionech, v nichž platí výstraha, vyvarovat jakýchkoliv aktivit, které by mohly být příčinou požáru. Ve volné přírodě by neměli rozdělávat oheň, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky nebo používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Současně by měli dodržovat místní vyhlášky a zákazy, které v případech sucha a nebezpečí vzniku požárů mohou být vydány.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Česku se příští rok uskuteční neformální jednání ministrů zahraničí NATO

Neformální jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance se bude příští rok konat v Praze. Na Twitteru to uvedl šéf české diplomacie Jan Lipavský, který se ve čtvrtek účastní obdobné ministerské schůzky v norské metropoli Oslu.

"Pro všechny jsem přivezl pozvánku do Prahy, protože už příští rok na jaře se stejné jednání uskuteční u nás! Bude se jednat o nejvýznamnější alianční akci na našem území od summitu NATO v roce 2002," napsal Lipavský, který uspořádání schůzky v Praze nabídl generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi při setkání v březnu v Bruselu.

Přesné datum chystané pražské schůzky zatím nebylo zveřejněno. Diplomatické zdroje sdělily, že setkání by mělo být v podobném termínu jako letošní jednání v Oslu a loňské v Berlíně. To znamená v květnu či na začátku června.

Hlavními tématy dnešního neformálního jednání ministrů zahraničí NATO v Norsku jsou válka na Ukrajině, kolektivní obrana aliance a finanční prostředky pro její zajištění a Čína.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Sněmovna reprezentantů USA schválila zákon pozastavující dluhový strop

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek brzy ráno středoevropského letního času schválila zákon, který pozastavuje platnost dluhového stropu. Nyní putuje do Senátu. Prezident Joe Biden výsledek hlasování uvítal a vyzval Senát, aby zákon schválil co nejdříve, napsala agentura Reuters. Podle americké ministryně financí Janet Yellenové je na schválení zákona čas do pondělka, aby se USA vyhnuly platební neschopnosti. Takový scénář by měl podle expertů i médií vážné dopady na domácí i světovou ekonomiku.

Podle deníku The New York Times hlasovalo proti návrhu 117 zákonodárců, z nichž 71 bylo z Republikánské strany. Pro hlasovalo 314 kongresmanů, z toho 165 z Demokratické strany. Senát by podle CNN mohl začít zákon projednávat již dnes a schválit ho do víkendu. Někteří senátoři z Demokratické i Republikánské strany dali najevo, že budou hlasovat proti.

Schválení ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, označil demokratický prezident Biden za "dobrou zprávu pro americký lid a americkou ekonomiku". Podle něj je návrh kompromisem a žádná ze stran nezískala vše, co chtěla.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Hermannová a Štochlová vstoupily do turnaje v Ostravě výhrou nad Brazilkami

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou vstoupily do turnaje Pro Tour Elite v Ostravě výhrou 28:26, 21:11 nad Brazilkami Agathou a Rebeccou. Odpoledne se české jedničky utkají s Kanaďankami Melissou Humanaovou-Paredesovou a Brandie Wilkersonovou. Úvodní zápasy dnes čekají také Ondřeje Perušiče s Davidem Schweinerem i Kryštofa Jana Olivu s Tadeášem Trousilem.

před 48 minutami

Správa hmotných rezerv dokončila tendr na nákup ropy. Zaplatí přes miliardu korun

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na šestý pokus dokončila tendr na nákup ropy. Za více než miliardu korun uzavřela smlouvu se společností Normeston. Stát tak po čase opět doplní zásoby ropy na více než 90 dnů běžné denní spotřeby, což je legislativní minimum. ČTK to sdělil šéf správy Pavel Švagr. Správa soutěžila nákup ropy šestkrát, předchozích pět kol zůstalo bez výsledku.

Do výběrového řízení se nyní podle Švagra přihlásily dvě firmy. Spolu s vítězným Normestonem, který podle správy uspěl díky lepší nabídce, to byl Orlen Unipetrol.

Podle Švagra je dokončení tendru dobrou zprávou. "Díky tomuto nákupu ropy a také předchozímu nákupu nafty se zásoby ropy a ropných produktů státních hmotných rezerv dostanou přes 90 dnů průměrné denní spotřeby ČR. Tedy budeme plnit požadavek, který nám ukládá legislativa - tedy mít zásoby na 90 dnů," řekl.

SSHR v tendru požadovala ropu vhodnou pro skladování a zpracování v rafinérii v Litvínově. Mohlo jít o severomořskou ropu, americkou lehkou ropu, ruskou ropu nebo saúdskou ropu. Jakou ropu bude vítěz tendru dodávat, nyní správa neuvedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy