Plošné testování žáků základních škol

16. 12. 2011 19:19
Jde o vžité označení testů pro všechny žáky 5. a 9. tříd základních škol, jejichž zavedení prosazuje ministr školství Josef Dobeš (VV).
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Jde o vžité označení testů pro všechny žáky 5. a 9. tříd základních škol, jejichž zavedení prosazuje ministr školství Josef Dobeš (VV). Jejich hlavním úkolem má být kontrola fungování vzdělávacího systému a prosazení standardů ve vzdělávání.

Způsob nakládání s výsledky však nebyl uspokojivě vysvětlen a jejich konkrétní využití v praxi bylo během roku 2011 popsáno několika způsoby, což pobouřilo odbornou a následně i širší veřejnost.

Hlavními protiargumenty jsou nedomyšlenost a nekoncepčnost takového zásadního a rozsáhlého opatření. Nevhodně zvolené využívání výsledků by dle kritiků mohlo mít velmi negativní dopad na mnoho žáků a možná i pedagogů.

Zejména je nejasné, co by výsledky znamenaly pro budoucnost testovaných páťáků co se týče jejich dalšího studia. Pochybnosti vyvolávají též špatné zkušenosti s podobnými systémy ze zahraničí, konkrétně z Polska nebo Spojených států.

Zkušební kolo proběhlo 13. a 14. prosince na 104 základních školách. Předpokládaným termínem spuštění plošného testování je rok 2014. Minimální úroveň výsledku úspěšného testu z češtiny, matematiky a cizího jazyka by měla odpovídat známce 4. Spolu se státními maturitami by se jednalo o druhou celostátně koordinovanou kontrolu výstupu českého vzdělávacího systému.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy