Plošné testování žáků základních škol

16. 12. 2011 19:19
Jde o vžité označení testů pro všechny žáky 5. a 9. tříd základních škol, jejichž zavedení prosazuje ministr školství Josef Dobeš (VV).
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Jde o vžité označení testů pro všechny žáky 5. a 9. tříd základních škol, jejichž zavedení prosazuje ministr školství Josef Dobeš (VV). Jejich hlavním úkolem má být kontrola fungování vzdělávacího systému a prosazení standardů ve vzdělávání.

Způsob nakládání s výsledky však nebyl uspokojivě vysvětlen a jejich konkrétní využití v praxi bylo během roku 2011 popsáno několika způsoby, což pobouřilo odbornou a následně i širší veřejnost.

Hlavními protiargumenty jsou nedomyšlenost a nekoncepčnost takového zásadního a rozsáhlého opatření. Nevhodně zvolené využívání výsledků by dle kritiků mohlo mít velmi negativní dopad na mnoho žáků a možná i pedagogů.

Zejména je nejasné, co by výsledky znamenaly pro budoucnost testovaných páťáků co se týče jejich dalšího studia. Pochybnosti vyvolávají též špatné zkušenosti s podobnými systémy ze zahraničí, konkrétně z Polska nebo Spojených států.

Zkušební kolo proběhlo 13. a 14. prosince na 104 základních školách. Předpokládaným termínem spuštění plošného testování je rok 2014. Minimální úroveň výsledku úspěšného testu z češtiny, matematiky a cizího jazyka by měla odpovídat známce 4. Spolu se státními maturitami by se jednalo o druhou celostátně koordinovanou kontrolu výstupu českého vzdělávacího systému.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Havárii na Českolipsku s osmi zraněnými prověřuje inspekce, firmě hrozí dvoumilionová pokuta

Okolnosti úterního neštěstí, při kterém bylo v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku zraněno osm lidí, prověřuje Státní úřad inspekce práce. Speciálně sestavený kontrolní tým zahájil činnost ve středu. Kdyby zjistil závažná porušení bezpečnostních předpisů, hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše dvou milionů korun.

Při neštěstí v Hamru byli v úterý vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž hospitalizovaný v Liberci je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře ve velmi kritickém stavu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Home Credit přerušil přípravy na vstup na hongkongskou burzu

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. Bez dalších podrobností to oznámila firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V., která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy