Očkování

13. 5. 2012 22:33
Očkování je podání očkovací látky za účelem budoucí ochrany před nákazou a rozvinutím choroby.
Očkování
Očkování | Foto: Ludvík Hradilek

Očkování neboli vakcinace je podání očkovací látky - vakcíny - organismu za účelem jeho budoucí ochrany před nákazou a rozvinutím určité infekční choroby. Princip je založen na skutečnosti, že imunitní systém obratlovců je "učenlivý" a po setkání s daným antigenem (molekulou vyvolávající imunitní odpověď) si vytváří paměťové buňky pro produkci protilátek. Ty při druhém setkání umožňují velmi rychlou aktivaci obranné linie, jež plnému propuknutí choroby zabrání.

Očkování snížilo výskyt některých dřívějších metel lidstva prakticky na nulu, i když toto se bohužel netýká mnoha rozvojových zemí. Zcela vymítit se podařilo pouze pravé neštovice (poslední případ v roce 1977), protože jimi trpěli výlučně lidé a neměly v přírodě další rezervoár. S očkováním proti nim se přestalo počátkem 80. let. Virus je však dosud skladován v některých vojenských laboratořích USA a Ruska.

Dříve se užívalo k očkování i takzvaných živých vakcín. S těmi se u lidí v běžném očkovacím kalendáři již nesetkáme. Jde o oslabené patogeny, s omezenou virulencí, nicméně nikoliv nulovým infekčním potenciálem, který se mimo jiné skrývá i v možnosti vylučování patogena očkovaným jedincem do prostředí a rizika vzniku mutantu s novými biologickými vlastnostmi. Jednou z mála současných, živých a oslabených vakcín (atenuovaných) je vakcína proti tuberkulóze (TBC) - BCG (Bacillus Calmette-Guérin). Očkování proti TBC se proto také říká kalmetizace. Dříve se používal tento typ vakcíny při očkování proti dětské obrně (poliomyelitis).

Běžné současné vakcíny jsou tvořené inaktivovanými ("mrtvými") virovými částicemi (dětská obrna, chřipka), modifikovanými toxickými molekulami, jako jsou různé proteiny, glykoproteiny a podobně - tzv. toxoidy, z bakterií (záškrt, tetanus) či jiných mikroorganismů. Nejmodernějším současně používaným typem jsou konjugované vakcíny; jsou tvořeny více typy antigenů. Hlavní výhodou je naučení organismu reagovat dostatečně silně na některé "podprahové" molekuly tak, že jsou spojeny s nějakým silným antigenem nebo molekulou, která umožní potřebnou imunitní reakci. Řada dalších typů je nyní ve fázi testování.

Povinná očkování v České republice

Záškrt (diphteria), černý kašel (pertussis), Haemophilus infuenzae B, dětská obrna (poliomyelitis), žloutenka typu B (hepatitis B), tetanus. Tato očkování se provádí tzv. hexavakcínou ve 3., 5., 11. a 18. měsíci věku v ordinaci dětských lékařů.

Spalničky (morbilli), zarděnky (rubeola) a příušnice (parotitis) se očkují v 15. a 21.-25. měsíci.

Záškrt, tetanus a černý kašel se ještě přeočkovává v 5 letech a v deseti ještě přibude dětská obrna. Tetanus pak přibližně každých deset let s tím, že je možné nejdříve stanovit hladinu protilátek a poté rozhodnout, zda je přeočkování zapotřebí.

Další volitelná očkování

Meningokok typu C

Jde o bakterii Nesseria meningitidis. Napadá především zdravé dospívající a přenáší se výhradně blízkým kontaktem s nosičem. Tím je vždy člověk, který nemusí vykazovat vůbec žádné příznaky onemocnění. Průběh infekce může být i poměrně mírný, v některých případech ale dojde k rozvoji meningitidy (zánět mozkových plen) a otravě krve. V takovém případě trpí infikovaná osoba horečkami, zvrací, na těle se objevují červené tečky (petechie) či podlitiny a záhy upadá do bezvědomí. Inkubační doba je krátká - 1 až 8 dní.

Klíšťová encefalitida

Patogenem je virus přenášený klíšťaty. První příznaky jsou spíše chřipkové - bolest hlavy a kloubů, horečky a malátnost. Po této fázi může dojít i k uzdravení, anebo naopak k progresi onemocnění. Děti trpí obvykle zánětem mozkových plen a dospělí zánětem mozku (encefalitidou). Onemocnění po sobě asi v 25 % zanechává trvalé následky v podobě obrny končetin, chronických bolestí hlavy či depresí. Inkubační doba trvá od sedmi dnů do jednoho měsíce. V některých případech nemocný umírá.

Pneumokok

Bakterie způsobující většinou záněty středního ucha a nosních dutin, ale její invazivní forma má na svědomí zápaly plic (pneumonie), meningitidy či otravy krve. Nebezpečné jsou zejména pro malé děti a oslabené jedince. Septické stavy a meningitidy mohou být i smrtelné. Očkování je možné již od dvou měsíců a často se pneumokoková vakcína podává společně s hexavakcínou.

Papillomavirus (HPV - Human Papillomavirus)

Původce rakoviny děložního čípku. Tento virus se přenáší pohlavním stykem a navozuje patologické změny na sliznici čípku. Tyto změny se mohou stát východiskem rakovinného bujení a vzniku karcinomu. Virus je masivně rozšířený a statistiky uvádějí promořenost přibližně 80 %. To znamená, že přibližně tolik sexuálně aktivních žen se s ním někdy setkalo. Očkují se dívky a ženy ve věku 9 – 26 let. Nejefektivnější je očkování před zahájením pohlavního života. Na trhu existují dva typy vakcín - Cervarix a Silgard, které se liší pokrytím sérotypů. Inkubační doba od infekce, přes prekancerózu po rakovinu je řada let. Nejlepší prevencí, kromě očkování, je používání kondomu, nízký počet sexuálních partnerů, protože opakovaná infekce riziko zvyšuje, a samozřejmě pravidelné gynekologické prohlídky. Hlavním diagnostickým nástrojem je cytologické vyštření.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy