Nemocnice Uherské Hradiště

Aktualizováno 31. 3. 2020 5:00
Uherskohradišťská nemocnice vznikla v roce 1924. Dnes je akciovou společností.
Uherskohradišťská nemocnice - centrální objekt chirurgických oborů
Uherskohradišťská nemocnice - centrální objekt chirurgických oborů | Foto: Uherskohradišťská nemocnice, a.s.

Posláním nemocnice v Uherském Hradišti je poskytování zdravotní péče obyvatelům a také návštěvníkům Uherskohradišťska. Nemocnice je akciovou společností, která vznikla z původní příspěvkové organizace roku 2005. Jediným akcionářem společnosti je Zlínský kraj.

Základní informace

Adresa: Uherskohradišťská nemocnice, a. s.
J. E. Purkyně 365, 686 68 Uherské Hradiště
www.nemuh.cz
Telefon: 572 529 111
E-mail: [email protected]

V současné době Uherskohradišťská nemocnice zajišťuje ambulantní a lůžkovou péči v základních a specializovaných oborech na osmi odborných pracovištích chirurgických oborů, dvanácti pracovištích interních oborů a na sedmi pracovištích laboratorního komplementu. Nemocnice primárně pečuje o obyvatelstvo z regionu, včetně okrajových oblastí sousedních okresů, ale mnohé aktivity nemocnice mají nadregionální charakter.

Historie nemocnice

První pacient byl v okresní nemocnici v Uherském Hradišti ošetřen už v roce 1924. Veřejná nemocnice ale vznikla ve městě již o téměř sto let dříve. Nabízela celkem patnáct lůžek a časem již nebyla dostačující. Během první světové války zde pak působila zdravotní stanice určená pro evakuované z východního bojiště. Tato stanice měla vlastní nemocnici a skládala se také z obytných budov. O areál mělo po válce zájem město a plánovalo zde vybudovat okresní nemocnici.

Oddělení nemocnice

Anesteziologicko-resuscitační oddělení a následná intenzivní péče (NIP)
Dětské oddělení
Hematologicko-transfuzní oddělení
Chirurgické oddělení
Infekční oddělení
Interna I
Interna II
Kožní oddělení
Lékařská služba první pomoci
Mamodiagnostické oddělení
Nemocniční lékárna
Neurologické oddělení
Oční oddělení
Oddělení klinické biochemie
Oddělení klinické mikrobiologie a imunologie
Oddělení klinické onkologie
Oddělení následné péče
Oddělení nefrologie a dialýzy
Oddělení nukleární medicíny
Oddělení nutriční terapie
Oddělení ošetřovatelské péče
Oddělení patologie
Oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny
Ortopedické oddělení
Plicní oddělení
Porodnicko-gynekologické oddělení
Psychiatrická ambulance
Radiodiagnostické oddělení
Traumatologické oddělení
Urologické oddělení
Ušní, nosní a krční oddělení
Závodní lékař
Zdravotně sociální středisko
Zdravotnická záchranná služba
Zubní (stomatologická) pohotovost

Ta začala fungovat právě v roce 1924. O tři roky později vznikl pavilon pro Interní oddělení. Dále byl například roku 1937 otevřen nový infekční pavilon.
Po druhé světové válce vzniklo dermatologicko-venerologické oddělení a také ortopedické oddělení. V roce 1953 pak začíná fungovat onkologická poradna a brzy je zahájen odběr krve od dárců uzavřeným systémem. Následuje pak vznik nemocniční lékárny či samostatného Infekčního oddělení. V 60. letech vzniklo porodnicko-gynekologické a také samostatné anesteziologicko-resuscitační oddělení. Během dalších let byl zahájen provoz oddělení nukleární medicíny a dostavěn nový pavilon tuberkulózy a respiračních nemocí.
Počátkem 90. let zahájilo svou činnost dialyzační středisko.

V roce 1997 zasáhly do chodu nemocnice povodně. Pacienti museli být evakuováni do okolních nemocnic a voda zaplavila několik budov.


Na počátku 21. století došlo k modernizaci operačních sálů chirurgického oddělení a k dokončení rekonstrukce izolačního pavilonu. Roku 2006 se znovu vrátily povodně. Všechna pracoviště byla vystěhována z přízemí do vyšších pater, provoz nemocnice byl provizorní a připraven k evakuaci. Zařízení přijímalo pouze akutní případy. Nemocnice nakonec pacienty evakuovala a po deseti dnech obnovila svůj řádný provoz.
Roku 2006 také zahájilo činnost školicí centrum očních chirurgů COMICS. O rok později pořídila nemocnice nový oční laser určený pro léčbu zeleného zákalu. V roce 2008 byl otevřen nový porodnicko-gynekologický pavilon. V dalším roce byl uveden do provozu nový přístroj umožňující diagnostiku nádorů či zánětů.

V roce 2010 vznikla mateřská škola pro celkem 20 dětí zaměstnanců nemocnice a následoval vznik pracoviště magnetické rezonance. Roku 2011 vzniklo nové traumatologické oddělení. O rok později započala stavba centrálního objektu Uherskohradišťské nemocnice, a. s. V roce 2013 byl v areálu nemocnice zprovozněn babybox.

Úspěchy

Nemocnice je certifikována jako Baby Friendly Hospital, a to díky vstřícnosti personálu při péči o nejmenší pacienty. Pracoviště odborných laboratoří klinické biochemie, mikrobiologie a hematologie jsou akreditována.

Kauzy nemocnice

V roce 2011 se objevovaly zprávy o Uherskohradišťské nemocnici v souvislosti s výzvou "Děkujeme, odcházíme", kdy lékaři podávali výpovědi v reakci na chaos ve zdravotnictví a jeho podfinancování. Tehdejší ředitel nemocnice Antonín Karásek v únoru roku 2011 prohlásil, že nevezme zpět žádného ze 45 lékařů, kteří výpovědi podali, i kdyby je sami stáhli. Na zhruba polovinu míst uzavřel nové pracovní smlouvy s novými lékaři a ohledně zbylých postů vyžadoval, aby si lékaři znovu podali žádost o přijetí do pracovního poměru. Bývalým lékařům nemocnice se to, že by dostali nové smlouvy a přišli tím o různé výhody a prémie, nezamlouvalo, a prohlásili, že o návratu neuvažují. Nemocnice v Uherském Hradišti tak byla jedinou v republice, která odmítala akceptovat stažení výpovědí podaných v rámci akce "Děkujeme, odcházíme". Nakonec se ředitel nemocnice Karásek s lékaři dohodl a byl zahájen proces stahování výpovědí. Několik doktorů přesto nakonec našlo práci jinde. V březnu poslala část lékařů nemocnice otevřený dopis hejtmanovi. Žádali o odchod ředitele Karáska s tím, že kvůli němu eskaluje napětí v nemocnici a jím prováděné kroky jsou mstou lékařům, kteří podali výpovědi.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Navzdory nákaze koronavirem v týmu Karviné chce Ligová fotbalová asociace dohrát první ligu. Posunula poslední dvě kola skupiny o záchranu a baráž.

před 4 minutami

Slovenská hokejová extraliga bude mít 12 účastníků i s Miškovcem

Nový ročník slovenské hokejové extraligy se bude hrát s dvanácti účastníky místo dosavadních třinácti. Jedenáctku slovenských klubů doplní opět maďarský Miškovec, který hrál tuto soutěž i v minulých dvou ročnících. Jeho účast potvrdila na dnešním zasedání Sportovní rada Pro-Hokeje, který soutěž řídí.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronoviru, hrál ve slovenské nejvyšší soutěži také další maďarský klub MAC Budapešť, který se ale rozhodl po dvou letech extraligu opustit. Z druhé nejvyšší soutěže nedohraného ročníku kvůli pandemii koronaviru nikdo nepostoupil, suverénní lídr Bratislava Capitals se rozhodl pro působení v mezinárodní rakouské lize.

Nový ročník slovenské extraligy začne 2. října a bude se hrát 50 kol. Týmy se utkají čtyřkolově každý s každým (44 zápasů) a dalších šest utkání je čeká proti regionálním soupeřům. Proto byly celky rozděleny tak, že skupinu Západ tvoří Nitra, Slovan Bratislava, Nové Zámky a Trenčín, Střed Banská Bystrica, Detva, Zvolen, Liptovský Mikuláš a Východ Košice, Michalovce, Poprad a Miškovec.

Prvních šest celků společné tabulky postoupí přímo do čtvrtfinále a týmy na 7. až 10. místě čeká předkolo. Pro celky na 11. a 12. pozici soutěž skončí. Na základě předchozích dohod bude ročník 2020/21 nesestupový a vítěz druhé nejvyšší soutěže získá právo účasti v extralize.

Další zprávy