Nemocnice Třebíč

9. 10. 2014 7:11
Třebíčská nemocnice byla během druhé světové války jedinou českou nemocnicí na západní Moravě.
Foto: nemocnice Třebíč

Třebíčská nemocnice je příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem se stal Kraj Vysočina. Nemocnice poskytuje ambulantní i lůžkovou základní a specializovanou diagnostickou a léčebnou péči. Poskytuje také preventivní péči.

Základní informace

Adresa: Nemocnice Třebíč, příspěvková organizace
Purkyňovo nám. 133/2, 674 01 Třebíč
Telefon: 568 809 111
E-mail: [email protected]

Provádí ale i klinické hodnocení účinků léků a nové zdravotnické techniky a také vědecko-výzkumnou činnost. Ročně je v třebíčské nemocnici provedeno více než 7 tisíc operací a také zde proběhne více než tisíc porodů. Nemocnice nabízí přes 550 lůžek.

Historie nemocnice

Nemocnice byla v Třebíči otevřena roku 1902. Do té doby fungovaly nejbližší nemocnice, kam se přiváželi pacienti k operacím, v Brně, ve Znojmě a v Jihlavě. V době svého otevření nabízela nemocnice šedesát lůžek, o rok později už bylo lůžek devadesát. Lůžka se tehdy rozdělovala do dvou tříd a celé zařízení neslo název Všeobecná veřejná nemocnice Františka Josefa I. Zaměstnávala 3 lékaře a také 12 sester řádu svatého Františka.

Oddělení nemocnice

Lůžková oddělení
ARO
Dětské a novorozenecké
Gynekologicko porodnické oddělení
Chirurgie
Infekční
Interna
Kožní
LDN Moravské Budějovice
LDN Třebíč
Neurologie
Oční
ORL (ušní, nosní, krční)
Ortopedie
Plicní
Rehabilitace
Urologie
Komplementární oddělení
Centrální laboratoř
Centrální operační sály, sterilizace
Léčebná výživa a stravování
Lékárna
Patologie
Radiodiagnostika

Hlavní budova nemocnice, tedy její nejstarší stavba, nejprve patřila chirurgickému oddělení. V současnosti se zde nachází oddělení urologie, CT, ultrazvuk a ARO. Zpočátku se nemocní do zařízení dopravovali kočárem s koňským potahem. Až po druhé světové válce měla třebíčská nemocnice vlastní sanitní auto.
Nemocnici od počátku spravovalo město. Roku 1918 byla dokončena budova pro TBC, později do ní byli umisťováni pacienti interního oddělení. V roce 1921 byla nemocnice kvůli špatné finanční situaci uzavřena, a to na popud městské rady. Později ale začala znovu fungovat. Roku 1935 vyhořely stropy části budovy a následovala tak velká přestavba. Ve stejném roce byl postaven infekční pavilon, o deset let později pavilon TRN, poté pavilon dětského oddělení, objekt pro ORL a budova transfúzní stanice. Za druhé světové války požívala třebíčská nemocnice výjimečného postavení: stala se jedinou českou nemocnice na západní Moravě, zatímco znojemská nemocnice v té době patřila do německé říše.
V 70. letech vzniklo oddělení nukleární medicíny, později budova lékárny, porodnice či nová chirurgie s operačními sály.

Současnost

Roku 2003 vznikl nový pavilon malých interních oborů, o čtyři roky později se v nemocnici otevřela centrální laboratoř, a to v nově zrekonstruované budově. Součástí této centrální laboratoře je laboratoř hematologie, mikrobiologie a biochemie. Další nové prostory se otevřely roku 2011 a nastěhovala se sem porodnice, oddělení rehabilitace a také dětské a novorozenecké oddělení. Nyní začaly přípravné práce pro výstavbu pavilonu chirurgických oborů.

Úspěchy

Nemocnice v Třebíči je držitelem certifikátu o udělení akreditace od Spojené akreditační komise ČR (SAK). Zatím poslední certifikát, který platí 3 roky, jí byl udělen v roce 2012. Při akreditaci musí zařízení prokázat, že splňuje požadavky na kvalitu a bezpečnost poskytované péče dle stanovených požadavků.

Kauzy nemocnice

Roku 2006 zemřela v třebíčské nemocnici při porodu žena po krvácení a srdečních zástavách. Dle posudku komise ministerstva zdravotnictví nebyly některé postupy lékařů správné a souvisely se smrtí ženy. Podle soudkyně lékaři pacientce nijak nepomohli, ač se její stav po porodu zhoršoval. Rodině ženy přiznal krajský soud odškodnění ve výši 3,5 milionu korun.

V Nemocnici Třebíč došlo k záměně novorozenců, a to proto, že personál čerstvě narozené děti špatně označil. Dva páry tedy vychovávaly dcery, které nebyly jejich, a to téměř rok. Na chybu se přišlo v roce 2007. Jeden z otců chtěl udělat genetické testy, protože mu dcera nebyla podobná. Testy potvrdily, že on ani jeho partnerka nejsou rodiči holčičky. Obě děti se vrátily svým biologickým rodičům – páry si tedy děti znovu vyměnily. Nemocnice se rodinám omluvila a personál byl potrestán. Začalo se jednat o odškodném, které nakonec dosáhlo pro obě rodiny celkem výše 3,2 milionu korun. Toto rozhodnutí potvrdil Nejvyšší soud, který tak odmítl dovolání nemocnice.

Roku 2013 odvolala krajská rada z funkce Leoše Dostála, ředitele třebíčské nemocnice. Dle radních nedokázal vyvést zařízení z finančních ztrát. Nemocnice údajně neměla dostatečné rezervní fondy, které by pokryly ztráty.

 

Právě se děje

Další zprávy