Nemocnice Jihlava

Aktualizováno 4. 2. 2021 13:00
Nemocnice v Jihlavě je akreditovaným zdravotnickým zařízením a má status iktového centra. Jde o realizaci dlouhodobého plánu ministerstva zdravotnictví a odborných společností na zkvalitnění péče o pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou (CMP) a o určitou centralizaci této péče. Síť je tvořena deseti komplexními cerebrovaskulárními centry a třiadvaceti centry iktovými.
Nemocnice Jihlava, Světlo lékařům, akce, jejím cílem bylo symbolicky zářit pro všechny zdravotníky a spoluobčany zasažené covidem-19.
Nemocnice Jihlava, Světlo lékařům, akce, jejím cílem bylo symbolicky zářit pro všechny zdravotníky a spoluobčany zasažené covidem-19. | Foto: Facebook Nemocnice Jihlava.

Nemocnice Jihlava sídlí v ulici Vrchlického. Nemocnice je příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je kraj Vysočina. Zařízení poskytuje ambulantní a lůžkovou diagnostickou a léčebnou péči, a to základní i specializovanou. Provádí také klinické hodnocení účinků léků či zdravotnické techniky. Jihlavská nemocnice je výukovým pracovištěm Katedry zdravotnických studií pro bakalářské studijní programy porodní asistentka a všeobecná sestra, a to ve spolupráci s Vysokou školou polytechnickou v Jihlavě.

Základní informace

Adresa: Nemocnice Jihlava
Vrchlického 4630/59
586 01, Jihlava
Telefon: 567 157 111
E-mail: [email protected]
Web: https://www.nemji.cz/

 

Historie nemocnice

První dva špitály stály u města již ve středověku. Jeden byl zasvěcen svaté Alžbětě, druhý pak svatému Jiří. Oba byly později zrušeny. V 18. století existoval v Jihlavě lazaret a posléze vojenský lazaret.

První skutečná městská nemocnice pak byla v Jihlavě otevřena roku 1802. Kvůli starému hradebnímu systému se ale budova nemocnice nemohla rozšiřovat. Bylo tak potřeba vybudovat novou, moderní nemocnici. Ta měla předpoklady k léčení chorob, u nichž je nezbytné ošetřování a také hospitalizace. Dnes je budova této původní nemocnice urologickým pavilonem Nemocnice Jihlava. Ústav tehdy vedl primář, který byl i ředitelem nemocnice. Ten nemocnici zastupoval v případě styku s úřady, ale především určoval diagnózu a nařizoval (případně i kontroloval) způsob léčby. Prvním primářem nemocnice se stal Dr. Franz Julius Grüner, následně pak jeho syn, který nechal zřídit provizorní infekční pavilon. V druhé polovině 19. století mohla nemocnice využívat plynové osvětlení a také městský vodovod, což vedlo k významnému zlepšení hygienických podmínek.

Oddělení nemocnice

Chirurgické obory
Anesteziologicko-resuscitační oddělení
Centrální operační sály a sterilizace
Gynekologicko-porodnické oddělení
Chirurgické oddělení
Oční oddělení
Ortopedické oddělení
Otorinolaryngologické oddělení
Plastická chirurgie
Porodnice
Traumatologické oddělení
Urgentní příjem
Urologické oddělení

Nechirurgické obory
Ambulance klinického psychologa
Infekční oddělení
Interní oddělení
Kardiologické oddělení
Kožní oddělení
Neurologické oddělení
Oddělení geriatrické a následné péče
Onkologické oddělení
Pediatrické oddělení
Plicní oddělení
Rehabilitační oddělení

Diagnostické obory
Hematologicko-transfuzní oddělení
Oddělení klinické biochemie, mikrobiologie a imunologie
Oddělení zobrazovacích metod
Patologicko-anatomické oddělení

Od roku 1902 fungoval v nemocnici chirurgický pavilon. Vybudovala se také pitevna či nový infekční pavilon a zřízeno bylo malé oční oddělení. Nemocnice v té době poskytovala 140 lůžek. Díky napojení nemocnice na elektrickou síť v roce 1905 nabízely operační sály lepší podmínky. Napojen byl nový rentgenový přístroj.

Vítězslav Horn po svém nástupu na post ředitele nemocnice v roce 1924 vypracoval plán přeměny nemocnice na moderní ústav. Zřízeno bylo interní a kožní oddělení, postavil se nový chirurgický pavilon. Roku 1935 měla nemocnice už 470 lůžek. Vítězslav Horn byl později zatčen a internován v koncentračním táboře.

Po válce bylo v nemocnici zřízeno stomatologické oddělení a následovala další, například infekční oddělení. Roku 1950 pak bylo otevřeno ortopedické, radiologické a také urologické oddělení. V 60. letech byl postaven pavilon pro infekční a plicní choroby. V 70. letech nemocnice otevřela oddělení nukleární medicíny a hemodialyzační stanici. V 80. letech bylo otevřeno oddělení dlouhodobě nemocných, dokončena byla budova interních oborů a otevřela se lůžková část ARO.

Roku 1992 vznikly dva samostatné subjekty, a to Nemocnice Jihlava a Poliklinika Jihlava. Zvýšil se počet ambulancí a roku 1994 se otevřela nová budova Nemocnice Jihlava. Oddělení se postupně z areálu staré nemocnice přesouvala do nové.

Současnost

V roce 2004 se v nemocnici otevřelo pracoviště ozařoven, které bylo vybaveno například i lineárním urychlovačem. Nemocnice se tak stala jedním z několika nejlépe vybavených pracovišť v republice. Na jaře roku 2005 byl zahájen provoz Centra asistované reprodukce SANUS. Roku 2006 zahájilo fungování centrum prenatální diagnostiky a lékařské genetiky. V roce 2007 vznikla v nemocnici kostní banka. Nemocnice získala v rámci Integrovaného operačního programu EU podporu pro projekt s názvem Modernizace a obnova přístrojového vybavení centra komplexní onkologické péče. Roku 2009 už nemocnice poskytovala péči ve 24 medicínských oborech, a to na více než stovce pracovišť. V roce 2011 spustila nemocnice systém elektronického objednávání pacientů, kdy se mohou do ambulancí objednat přes internet nebo po telefonu.

Úspěchy

Jihlavská nemocnice byla první nemocnicí v republice, kde se prováděly operace za použití plazmakinetického systému v urologii. V ortopedii se při operacích náhrady kolenního kloubu využíval navigační systém a rozvíjela se například cévní chirurgie či endoskopická operativa v chirurgických oborech.

V roce 2006 získala nemocnice statut komplexního onkologického centra pro region Vysočina. Ve stejném roce byla zahájena biologická léčba u některých druhů zhoubných nádorů.

Roku 2007 získala nemocnice jako první zdravotnické zařízení v kraji certifikát kvality dle normy ISO 9001:2000.

V roce 2008 se nemocnice díky úspěšnému absolvování akreditačního šetření stala akreditovaným zdravotnickým zařízením. Jde o záruku poskytování kvalitní péče.

Roku 2010 se jihlavská nemocnice stala součástí národní sítě kardiovaskulárních center - získala tedy statut kardiovaskulárního centra. Ve stejném roce získala nemocnice také status iktového centra.

Kauzy nemocnice

Roku 2008 se objevila informace o matce, která žalovala porodnici jihlavské nemocnice. Žena otěhotněla a čekala dvojčata. Šla na interrupci právě do jihlavské nemocnice, přičemž ale jeden zárodek zákrok přežil, takže žena byla stále těhotná. Když to zjistila, na interrupci už bylo pozdě.

V roce 2011 bylo zjištěno pochybení nemocnice v případě nákupu přístrojů z operačního programu IOP. Audit zjistil, že nemocnice nedodržela čtrnáctidenní lhůtu pro podání nabídek.

V listopadu roku 2011 v jihlavské nemocnici zemřela po porodu žena. Její manžel z úmrtí vinil nemocnici s tím, že jeho žena byla zdravá a předcházející vyšetření a testy byly v pořádku. Nemocnice odmítala obvinění, personál podle ní dělal vše, co mohl.

Roku 2013 byl zřízenec jihlavské nemocnice obviněn z usmrcení z nedbalosti, když při převozu pacientky narazil transportní sedačkou do zdi. Pacientka, které bylo 76 let, spadla, utrpěla zranění nohou a zemřela právě na následky zranění.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 31 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy