Nemocnice Slaný

24. 4. 2015 19:25
Nemocnice pacientům poskytuje akutní a následnou lůžkovou péči, ambulantní péči a služby komplementu.
Město Slaný
Město Slaný | Foto: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství

Spádová oblast nemocnice pokrývá 3/5 bývalého okresu Kladno a dosahuje počtu 43 000 obyvatel. Hranice této oblasti jsou od města Slaný vzdáleny v rozmezí 6-10 kilometrů. Další spádovou oblastí je část okresu Mělník a celkový počet občanů žijících ve spádových oblastech dosahuje 100 000. Celkový počet lůžek v nemocnici je 314. Nemocnice pořádá pro odborníky z řad lékařů minimálně jednou ročně vybrané semináře.

Základní informace

Adresa: Nemocnice Slaný, Politických vězňů 576, 274 01 Slaný
Telefon: +420 312 575 111
E-mail: [email protected]
Ředitel: MUDr. Jiří Šimák

Historie

Nemocnice byla ve městě Slaný založena 17. února 1884. Nemocnice měla kapacitu 80 lůžek, celkový počet místností byl 41 a jednalo se na svou dobu o skutečně velkou a moderní nemocnici.

Mezi roky 1915-1916 došlo k rozšíření nemocnice o infekční pavilon a o pět pokojů pro pacienty, ordinaci a pokoj pro sestry. Po skončení první světové války bylo rozhodnuto, že nemocnice musí projít významnou rekonstrukcí. V letech 1927-1929 byla postavena hospodářská budova, bylo vybudováno operační oddělení a nemocnice disponovala moderní prádelnou a sušárnou.

Zdravotnické zařízení bylo dále rozšiřováno až po druhé světové válce. V roce 1957 byla zahájena stavba dětsko-kojeneckého pavilonu, která byla dokončena na konci roku 1959. V sedmdesátých letech byl vystavěn nový objekt svobodárny, na konci osmdesátých let byla postavena nová telefonní ústředna a na počátku devadesátých let byla zrekonstruována kotelna.

Oddělení nemocnice

ARO
Endoskopie
Gynekologicko-porodnické
Chirurgické
Interní
Laboratoř
Následná péče
ORL
Ortopedické
Pediatrické
Pohotovost (LSPP)
Radiodiagnostické
Rehabilitace

Dne 1. ledna roku 1996 byla nemocnice předána Ministerstvem pro správu národního majetku bezúplatně městu Slaný, které nemocnici provozuje jako příspěvkovou organizaci.

Současnost

V roce 2009 byly rekonstruovány gynekologické operační sály a bylo přistaveno nové gynekologicko-porodnické oddělení. O rok později obdrželo zdravotnické zařízení dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj a dotace byla využita na rekonstrukci RDG oddělení a zbudování trafostanice. V roce 2014 byla dokončena rekonstrukce ortopedického oddělení a rekonstrukce operačního sálu.

Nemocnice je zapojena do průzkumu oraganizace Health Care Insti­tute. V roce 2014 získala čtvrté místo z pohledu pacientů ve Středočeském kraji. Nemocnice se stala akreditovaným pracovištěm na prvotrimestrální screening, díky kterému je možné v prvním trimestru těhotenství odhalit vrozené vývojové vady.

Od roku 2014 je pro sluchově postižené pacienty na recepci nemocnice k dispozici tablet, jehož prostřednictvím mohou komunikovat 24 hodin denně se svým okolím. Od počátku roku 2015 je v nemocnici k dispozici pro pacienty se smyslovým nebo tělesným postižením pes se speciálním výcvikem.

Kauzy

V letech 2010 - 2011 modernizovala nemocnice vybavení za 54 milionů korun, které obdržela z evropských fondů. Audit v roce 2013 ukázal nezpůsobilé výdaje v hodnotě přibližně 13 milionů korun. O tuto sumu město zbytečně přeplatilo nemocniční přístroje. Audit, který byl proveden, vytýkal městu formální pochybení v organizaci veřejné zakázky. Tuto zakázku od počátku provázely samé problémy, jelikož smlouvu ohledně dotací nechtěl podepsat téměř rok bývalý středočeský hejtman David Rath, kterému se cena zdála příliš vysoká.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy