Nemocnice Klatovy

24. 4. 2015 19:29
Druhé největší zdravotnické zařízení v Plzeňském kraji poskytuje zdravotnickou péči v jednom z největších okresů České republiky.
Město Klatovy
Město Klatovy | Foto: www.czechtourism.cz

Nemocnice pacientům nabízí velice specializovaná oddělení na pětadvaceti pracovištích. Nemocnice zaměstnává téměř 700 lidí, z čehož je 83 % zdravotnického personálu a představuje jednoho z největších zaměstnavatelů v regionu Klatovy. Počet lůžek akutní péče je 285, na následnou péči připadá 20 lůžek a 13 lůžek na sociální péči. Ve zdravotnickém zařízení je ročně provedeno 145 000 ambulantních vyšetření a je hospitalizováno 11 000 pacientů. Akcionářem a zřizovatelem nemocnice je Plzeňský kraj. Nemocnice nabízí odborné stáže pro studenty, poskytuje akreditované vzdělávací kurzy pro lékaře a nelékaře.

Základní informace

Adresa: Klatovská nemocnice, a.s., Plzeňská 569, 339 38 Klatovy
Telefon: +420 376 335 111
E-mail: [email protected]
Předseda představenstva: Ing. František Lešundák

Historie

V roce 1914 byla pod Křesťanským vrškem postavena jedna z nejmodernějších nemocnic v českých zemích. Prvním primářem klatovské nemocnice se stal chirurg MUDr. Bohumil Till. Za první republiky se zvyšoval počet primariátů a lůžek. Nemocnice zvyšovala počet pacientů, odborností a přijímala více specializovaných lékařů. Roku 1923 si zemský správní výbor v Praze vyžádal fotografie budov a interiérů klatovské nemocnice, na základě kterých měla být postavena nemocnice ve Štrasburku.

V roce 1938 čítala klatovská nemocnice 262 lůžek a postupně byla kapacita zvýšena na 340. Nemocnice neustále navyšovala počet primariátů a doplňovala modernější vybavení. Důkazem o úspěšnosti nemocnice svědčí také působení řady velice významných lékařů a chirurgů. Významným chirurgem a také primářem nemocnice byl MUDr. Karel Dobruský, který v nemocnici působil v období 1918-1954.

Oddělení nemocnice

Operační obory
Chirurgické oddělení
Gynekologicko-porodnické odd.
Oční oddělení
Ortopedické oddělení
ORL (ušní-nosní-krční)
Centrální operační sály a sterilizace

Interní obory
Interní oddělení
Dětské oddělení
Neurologické oddělení
Rehabilitační oddělení
TRN Oddělení (plicní)
Oddělení následné péče a sociální lůžka
Psychiatrické oddělení
Dialyzační jednotka

Operační obory
Chirurgické oddělení
Gynekologicko-porodnické odd.
Oční oddělení
Ortopedické oddělení
ORL (ušní-nosní-krční)
Centrální operační sály a sterilizace

Interní obory
Interní oddělení
Dětské oddělení
Neurologické oddělení
Rehabilitační oddělení
TRN Oddělení (plicní)
Oddělení následné péče a sociální lůžka
Psychiatrické oddělení
Dialyzační jednotka

Intenzivní péče
Anesteziologicko-resuscitační odd. (ARO)
Multioborová JIP
Následná intenzivní péče (NIP)

Komplement
Radiodiagnostické odd. (RDG)
Odd. nukleární medicíny (ONM)
Odbor klinických laboratoří (OKL)
- OKL - Transfuzní oddělení (TO)
- OKL - Odd. klinické biochemie a hematologie (OKBH)
- OKL - Odd. lékařské mikrobiologie (OLM)
- OKL - Odd. kostního metabolismu (OKM)
Patologicko-anatomické oddělení
Jiná pracoviště
Lékárna Klatovské nemocnice
Oddělení léčebné výživy (OLV)

V roce 2003 bylo v nemocnici celkem 382 lůžek a 12 odborných pracovišť, o osm let později se kapacita snížila na 376 lůžek. Na počátku 21. století bylo rozhodnuto, že zastaralá budova nemocnice musí být rekonstruována. Do roku 2008 se nemocnice zabývala spolu s vybranou projektovou kanceláří návrhy na rekonstrukci budovy.

Současnost

Od roku 2010 řídí nemocnici Zdravotnický holding Plzeňského kraje a.s., s cílem efektivně řídit krajské nemocnice, zajistit jednotné řízení a plánování a spolupracovat se zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi v Plzeňském kraji. Kapacita lůžek je v současné době 376.

Nemocnice klade na své zaměstnance vysoké nároky v oblasti poskytování zdravotní péče. V roce 2008 byla započata výstavba velkého monobloku, která byla dokončena v roce 2012, a v říjnu téhož roku byli ošetřeni první pacienti. V prosinci roku 2014 obdržela nemocnice akreditaci od Spojené akreditační komise, o.p.s. Nemocnice se v roce 2015 zapojila do projektu „Celé Česko čte dětem“. Pozůstalým, pacientům a rodinám, které pečují o vážně nemocné pacienty, nabízí nemocnice spirituální služby, které mohou v těžkých chvílích jejich života pomoci jejich mysli.

Kauzy

Bývalý primář dětského oddělení MUDr. Jiří Havránek, který trpí bipolární afektivní poruchou, resp. maniodepresivní psychózou, prováděl mezi roky 2012-2013 v klatovské nemocnici neadekvátní bolestivé zákroky při léčbě nemocných dětských pacientů. Rodiče dětí si otevřeně vedení nemocnice stěžovali, že lékař vědomě dětem ubližoval, a vedení nemocnice lékaře okamžitě odvolalo z jeho funkce a zakázalo mu výkon činnosti v klatovské nemocnici. Rodiče dětí se odvolali k soudu a po nemocnici požadují vysoké odškodné za to, že jejich děti utrpěly újmu. Nemocný lékař za své činy nedostal žádný trest, jelikož jednal v nepříčetnosti. Nebezpečný primář působil také v nemocnici v Rakovníku.

 

Právě se děje

před 24 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy