Nemocnice Hořovice

11. 9. 2014 15:36
Nemocnice byla nejprve příspěvkovou organizací a v roce 2007 došlo k její privatizaci.
Nemocnice původně sídlila v hořovickém zámku.
Nemocnice původně sídlila v hořovickém zámku. | Foto: www.vikendotevrenychzahrad.cz

Hořovická nemocnice sídlí v ulici K Nemocnici. Jejím ředitelem je Luděk Pelikán a majitelem se po privatizaci nemocnice stal Sotirios Zavalianis.

Historie nemocnice

V roce 1945 bylo díky sbírkám mezi lidmi možné otevřít první provizorní oddělení, které bylo umístěno do hořovického zámku. Snahy o založení nemocnice se v Hořovicích projevovaly už koncem 19. století, ale kvůli neshodám a nedostatku finančních prostředků se podařilo nemocnici otevřít právě až po druhé světové válce. Nábytek v umístěný do nemocnice patřil původně německým státním příslušníkům a byl přinesen z jejich bytů. Zaměstnanci továren v okresu se dokonce rozhodli odvádět část svých mezd právě na nemocnici.

Základní informace

Adresa: Nemocnice Hořovice, NH Hospital, a. s.,
K Nemocnici 1106, 268 31 Hořovice
Telefon: +420 311 551 111
E-mail: [email protected]

Pozemek pro výstavbu nové nemocnice byl zakoupen roku 1947, ale až v roce 1956 byl položen základní kámen Nemocnice Hořovice. K základům byly také přidány kameny ze všech obcí tehdejšího hořovického okresu. Poliklinika byla otevřena až za čtyři roky. Později, roku 1961, se uskutečnilo slavnostní otevření nemocnice a koncem tohoto roku bylo dokončeno poslední její oddělení. Nemocnice v Hořovicích se tak stala prvním zdravotnickým zařízením, které bylo po válce vybudováno ve Středočeském kraji.
Roku 1979 byla zřízena centrální sterilizace, o dva roky později pak byl na porodnickém oddělení nemocnice poprvé v kraji vytvořen pokoj pro matky s dětmi. Vůz rychlé záchranné pomoci byl nemocnici přidělen v roce 1982. Ve stejném roce zde vznikla služba ARO.
Od roku 1993 nastává postupná modernizace nemocnice. Vznikla zde resuscitační stanice pro nejtěžší pacienty, operace žlučníku byly nově prováděny laparoskopickou metodou a vznikl první pokoj s nadstandardní péčí, k jehož vybavení patřila vlastní sprcha, telefon a televize.

Současnost

Zatímco do roku 1991 spadala hořovická nemocnice pod Okresní ústav národního zdraví Beroun, poté byla až do roku 2002 příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem se stal Okresní úřad Beroun. Od roku 2003 do roku 2005 byl pak zřizovatelem Středočeský kraj. V roce 2007 byla nemocnice privatizována.
Postupně se obměňovalo přístrojové vybavení (např. CT, rentgen či sonografy). Byl také vybudován centrální příjem pacientů. Lékárna v areálu byla zrekonstruována a nově přibyly ambulance kožní a ORL. V roce 2009 nově vzniklo novorozenecké oddělení. Následoval vznik nové ambulance dětské chirurgie. V roce 2010 bylo naplno zahájeno fungování onkologického stacionáře, který zajišťuje podávání chemoterapie. V poslední době pak došlo například k realizaci výstavby nových prostor oddělení fyzioterapie. Rekonstrukce se dočkalo interní, dětské, neurologické a gynekologické oddělení.

Oddělení nemocnice

Anesteziologicko-resuscitační oddělení
Dětské oddělení
Gynekologicko-porodnické oddělení
Chirurgické oddělení
Interní oddělení
Klinické laboratoře
Neurologické oddělení
Novorozenecké oddělení
Oddělení fyzioterapie
Oddělení patologie
Ortopedické oddělení
Radiodiagnostické oddělení
Transfuzní oddělení
Zubní oddělení

V roce 2014 pokračovaly další rekonstrukce a dokončovala se výstavba čtvrtého operačního sálu. Jako v první nemocnici v republice zde bylo otevřeno oddělení dlouhodobé intenzivní s resuscitační péče pro děti.

Nemocnice také získala statut Perinatologického centra. Jde o pracoviště, které poskytuje péči při nejzávažnějších stavech během těhotenství, porodu či šestinedělí, a to jak matce, tak dítěti. Také byl na plicní ambulanci uveden do provozu nový přístroj, který slouží k vyšetření plic. Umožňuje například stanovit difusní kapacitu plic.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Volbu nových radních České televize poslanci nevolili. Není jasné, kdy se k volbě dostanou znovu

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy