Nemocnice Beroun

Aktualizováno 19. 4. 2020 13:20
Rehabilitační nemocnici vlastní akciová společnost Jessenia, a. s., která ji zakoupila v polovině roku 2007.
Rehabilitační nemocnice Beroun.
Rehabilitační nemocnice Beroun. | Foto: RNB

Rehabilitační nemocnice Beroun je spolu s Nemocnicí Hořovice a Radiologickým a onkologickým centrem Multiscan Pardubice součástí zdravotní skupiny AKESO holding, a. s. Prošla a stále prochází modernizací, která přinesla pacientům i zaměstnancům komfortní, věcně i odborně špičkově vybavené prostředí.

Údaje za rok 2019 hovoří o 231 286 provedených ambulantních vyšetřeních, 8680 hospitalizovaných pacientech a 4539 artroskopických operacích.

Základní informace

Adresa: Rehabilitační nemocnice Beroun, Prof. Veselého 493, 266 01 Beroun
Telefon: +420 311 745 111
E-mail: [email protected]

V současné době v Berouně vzniká nové Centrum duševní rehabilitace. Na užitné ploše 26 000 metrů čtverečních má vyrůst psychiatrické pracoviště až pro 150 pacientů.

Historie
Pro stavbu nemocnice byla vybrána čtvrť Závodí, a to jednak proto, že v této čtvrti byl klid, a zadruhé se zde nacházel zdroj pitné vody, což bylo pro nemocnici velice klíčové. Výkopové práce byly zahájeny v létě roku 1927 a nemocnice byla pro pacienty otevřena v roce 1929. Vybavení zdravotnického zařízení bylo na svou dobu jedno z nejmodernějších v Československu, a náklady se v této době vyšplhaly na 20,5 milionu korun. V době svého otevření měla k dispozici 250 lůžek.

V roce 1935 se nemocnice přejmenovala na Masarykovu nemocnici. Na konci 30. let kapacitně výrazně nedostačovala, a proto bylo uvažováno o přístavbě areálu. Tato přístavba se týkala zejména interny.

V roce 1948 byly ve zdravotnictví nastoleny změny, které se dotýkaly i nemocnice Beroun. V roce 1951 byla nemocnice spolu s dalšími zdravotnickými zařízeními včleněna do Okresního ústavu národního zdraví v Berouně. Ztratila svou samostatnost a také se z jejího názvu vytratilo jméno bývalého prezidenta Masaryka. Po válce se navýšil počet primariátů a po roce 1950 bylo zřízeno gynekologicko-porodnické oddělení.

Celý areál byl díky sledu událostí opravován až mezi roky 1960 a 1978. Bylo zbudováno dětsko-kojenecké oddělení v roce 1960, roku 1972 bylo zbudováno nelůžkové anesteziologicko-resuscitační oddělení, roku 1976 patologicko-anatomické oddělení a následující roky bylo otevřeno rehabilitační oddělení. Interna byla postavena až v roce 1976 a měla poskytovat péči dlouhodobě nemocným. Otevřena byla v roce 1980.

V roce 1983 byla otevřena šestilůžková jednotka intenzivní péče a o dva roky později lůžkové anesteziologicko-resuscitační oddělení.

Současnost

Artroskopické centrum Beroun, které nemocnice provozuje ve spolupráci s II. Ortopedickou klinikou UK FN v Praze Motole průměrně ošetří 20 pacientů za jeden den. Pacientovi je zajištěno vyšetření, následné ošetření či operace.

Rehabilitační centrum nemocnice MUDr. Jana Calty je situováno v nově opravené budově E. Ambulantním i hospitalizovaným pacientům nabízí moderní metody rehabilitace na nejnovějších přístrojích.

Od roku 1980 je v nemocnici oddělení následné péče (ONP), které patří mezi špičková pracoviště tohoto druhu a funguje jako komplexní oddělení. Díky této komplexnosti, týmu lékařů a sester navrací do aktivního života až 80 % pacientů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Holaň povede dál hokejisty Vítkovic, klub s ním prodloužil smlouvu

Hokejisty Vítkovic povedou i v příští sezoně kouč Miloš Holaň s asistentem Radkem Philippem. Vedení klubu uplatnilo opci a prodloužilo s nimi smlouvu. Ostravský celek o tom dnes informoval na svých internetových stránkách.

"Byla to jasná volba. Od příchodu nových trenérů jsme si v prosinci slibovali zlepšení výkonů, hry a především výsledků. Vše se povedlo. Náš hokej je pohledný, daří se nám vyhrávat, porážet i největší favority, mužstvo v každém zápase podává výkon na hranici maxima," uvedl sportovní ředitel Vítkovic Roman Šimíček.

Holaň se týmu, v němž v minulosti působil jako hráč a jako trenér už v letech 2005 až 2007, ujal na začátku prosince. Pod jeho vedením Vítkovice v 35 zápasech získaly 55 bodů a kolo před koncem základní části jim patří osmé místo s jistou účastí v předkole play off.

"Mám velkou radost a je to pro mě velká čest. Stejně jako tomu bylo na začátku, když jsem dostal příležitost vrátit se do Vítkovic a znovu je vést. Šestnáctiletá absence byla u mě dost znát. Pro mě a nejen pro mě, ale pro celou moji rodinu včetně táty a rodičů je to opravdu velká pocta, uvedl Holaň.

"Doufám, že to je ocenění mé práce, kterou jsem tady zatím ukázal. Tímto to ale nekončí, pokračujeme dál v tvrdé práci, která je před námi a ještě je toho hodně, i z pohledu té nadcházející sezony i z pohledu té současné," přidal devětačtyřicetiletý Holaň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy