Nemocnice Blansko

23. 1. 2015 6:55
Blanenská nemocnice, která nyní nabízí 183 lůžek, má statut Iktového centra a její Oddělení nukleární medicíny je jediným zařízením svého druhu v Jihomoravském kraji.
Foto: Nemocnice Blansko

Blanenská nemocnice se nachází v Sadové ulici a její ředitelkou je Vladimíra Danihelková. Nemocnice je příspěvkovou organizací a jejím zřizovatelem je od roku 1994 město Blansko. Právě zřizovatel jmenuje ředitele nemocnice, a to na základě výběrového řízení.

Základní informace

Adresa: Nemocnice Blansko
Sadová 1596/33, 678 31 Blansko
Telefon: 516 838 111
E-mail: [email protected]
Ředitelka: MUDr. Vladimíra Danihelková, MBA


Nemocnice Blansko poskytuje preventivní, základní i specializovanou diagnostickou, léčebnou a ošetřovatelskou péči. Pro spádovou oblast asi 150 tisíc obyvatel je tak v tomto zařízení k dispozici ambulantní, lůžková, jednodenní i sociální péče. Nemocnice nabízí celkem 183 lůžek, přičemž 15 lůžek náleží intenzivní péči, 30 lůžek následné péči a zbylých 138 lůžek standardní péči.
Blanenské Oddělení nukleární medicíny je v celém Jihomoravském kraji jediným podobným lůžkovým pracovištěm, a tak poskytuje péči i obyvatelům okrajových částí okolních krajů. Jinak je péče většiny oddělení určena obyvatelům blanenského regionu.
V areálu Nemocnice Blansko se nachází stanoviště zdravotnické záchranné služby.

Historie nemocnice

Po druhé světové válce (v prvních týdnech po osvobození) byl v Blansku zřízen provizorní lazaret, kde se poskytovala zdravotní a sociální péče pro repatrianty a pro osvobozené z koncentračních táborů.

Oddělení nemocnice

Ambulantní péče
Alergologie
Centrální příjem
Dětská nefrologie a endokrinologie
Diabetologie
Endokrinologie
Gastroenterologie
Hematologie
Hemodialýza
Interní
Kardiologie I
Kardiologie II
Echokardiografie
Kožní ambulance
Kožní stacionář
Nefrologie
Neurologie
Nukleární medicína (ONM)
Logopedie
Onkologie
ORL (ušní, nosní, krční)
Plicní (TRN)
Psychologie
Rehabilitace
Sociální pracovnice
Závodní lékař

Lůžková oddělení
Společný lůžkový fond - stanice A, B
Společný lůžkový fond - stanice C
Neurologické oddělení
Oddělení nukleární medicíny
Rehabilitační oddělení

Ostatní oddělení
Klinický farmaceut
Oddělení klinických laboratoří
Oddělení nefrologie
Oddělení radiologie
Ústavní hygienik

Koncem 40. let pak vzniklo Okresní zdravotnické středisko. Roku 1952 došlo k reorganizaci a sjednocení zdravotní služby v tehdejším okrese Blansko a vznikl zde Okresní ústav národního zdraví. Tak zvaná „stará poliklinika“, tedy zdravotní středisko v Mlýnské ulici, nebyla už v druhé polovině 50. let dostačující. Roku 1965 započala stavba nové polikliniky v Sadové ulici. Otevřena byla o tři roky později. Zdravotnické služby se tak pro celou spádovou oblast koncentrovaly do jednoho místa, šlo celkem o patnáct oddělení.
V polovině 70. let přestávala stačit i tato budova a některá oddělení už musela pracovat mimo její prostory. Mezi lety 1979 a 1985 nakonec vzniklo celkem 21 staveb tvořících nemocniční areál. Po roce 1989 a transformaci zdravotnictví měla nemocnice nepříznivé hospodářské výsledky a byly tak prováděny změny v managementu.
Oddělení byla modernizována a začala postupně nabízet nové přístroje, například mamograf, gamakameru či bronchoskop. Otevřeno bylo pracoviště s výpočetní tomografií neboli CT.
Roku 2000 vznikla na neurologickém oddělení iktová jednotka JIP nabízející pět plně monitorovaných lůžek. O rok později došlo ve sklepních prostorách k vybudování Oddělení rehabilitace nabízející vodoléčbu, saunu i masáže.

Současnost

Jednotka intenzivní péče na Interním oddělení prošla roku 2007 rekonstrukcí a modernizací a dočkala se nových přístrojů. O rok později došlo k obnovení screeningové mamografie.
V roce 2011 nemocnice zprovoznila Oddělení jednodenní péče a došlo také k restrukturalizaci lůžkového fondu, a to v souladu s koncepcí zdravotnictví Jihomoravského kraje.
Roku 2013 došlo k vybudování endoskopického centra a sterilizačního centra. Byl zrekonstruován vstupní vestibul, vybudováno informační centrum a zmodernizován dětský pavilon.

Úspěchy nemocnice

Blanenská nemocnice v průzkumu HealthCare Institute umístila za rok 2010 na 1. místě mezi nemocnicemi Jihomoravského kraje z pohledu pacientů a za rok 2011 na 3. místě dle finančního zdraví.
Ve stejném roce také získala akreditaci podle Spojené akreditační komise ČR a certifikaci laboratoří dle Národního autorizačního střediska pro klinické laboratoře.
O dva roky později pak nemocnice získala statut Iktového centra. Stala se tak jedním z vysoce specializovaných pracovišť, která se zabývají problematikou cévních mozkových příhod.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 10 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy