Matěj Hollan

28. 9. 2016 18:34
Matěj Hollan je český hudebník a občanský aktivista, jenž se angažoval zejména v oblasti omezení hazardu v obcích ČR a v kauzách městského rozvoje města Brna. Spoluzakladatel a bývalý předseda občanského sdružení Brnění byl v říjnu 2014 zvolen zastupitelem města Brna a Městské části Brno-Střed, od listopadu 2014 se stal 3. náměstkem primátora za politické hnutí Žít Brno.
Matěj Hollan.
Matěj Hollan. | Foto: DVTV

Od roku 2010 do listopadu 2014 byl předsedou občanského sdružení Brnění, které se zaměřovalo na regulaci, resp. vymýcení hazardučeských měst a obcí. Mezi aktivity, kterými toto sdružení upoutalo pozornost veřejnosti, patřily zejména kauzy týkající se developerských projektů v Brně jako byl spor o podzemní garáže pod Zelným trhem a podoba brněnského územního plánu, nebo dlouhodobý spor o odsun brněnského hlavního nádraží, v němž jako člen koalice Nádraží v centru podporuje zachování nádraží v centru Brna. Svého předsednictví se vzdal po zvolení do zastupitelstva města Brna v říjnu 2014.

V průběhu volební kampaně v rámci prezidentských voleb v roce 2013 se ostře vymezoval proti kandidátům Miloši Zemanovi a Janu Fischerovi. Kvůli svým aktivitám mu byl dokonce po prvním kole voleb dne 14. ledna zablokován jeho facebookový účet, pro jehož obnovení musel písemně prokázat, že jeho vlastní účet není falešný, aby mu byl o dva dny později znovu obnoven.

Politické působení

V komunálních volbách v roce 2006 kandidoval jako nestraník za Stranu zelených do Zastupitelstva Městské části Brno-střed, ale neuspěl. Členem Strany zelených byl čtyři roky. Spolu s Martinem Bursíkem se podílel na vzniku nové politické strany LES (Liberálně ekologická strana).

Matěj Hollan

Matěj Hollan (* 9. listopadu 1984) je synem fyziků a ekologických aktivistů Jana Hollana a Yvonny Gaillyové. Vystudoval Biskupské gymnázium a bakalářský obor muzikologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Je aktivním blogerem na serverech iHned.cz a Aktuálně.cz. V dubnu 2013 obdržel Cenu Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost. V případě Matěje Hollana ocenila „nový typ občanského aktivismu, boj proti nelegálnímu hazardu a korupci a prosazování svobody informací“.

Je jedním z autorů satirického portálu Žít Brno, na jehož základech spoluzaložil v červnu 2014 politické hnutí Žít Brno. V komunálních volbách do zastupitelstva města Brna v roce 2014 se stal lídrem subjektu „Žít Brno s podporou Pirátů“ a zároveň kandidoval za stejné hnutí do Zastupitelstva Městské části Brno-střed. Z prvního místa obou kandidátek se díky volebnímu úspěchu hnutí stal členem obou zastupitelstev.

Dne 25. listopadu 2014 byl zvolen 3. náměstkem primátora města Brna a do jeho gesce mu byla svěřena oblast kultury a oblast sociální a zdravotní. Od června 2016 došlo ke změně jeho působení a oblast zdravotnictví byla nahrazena dopravou. V Městské části Brno-střed se stal členem Rady městské části, ale k 25. listopadu 2015 na své členství v ní rezignoval z důvodu časové vytíženosti spojené s funkcí náměstka primátora. V radě ho nahradil zastupitel zvolený za Žít Brno Michal Doležel.

Kontroverze

V září 2015 zveřejnil na svém blogu informaci o zahájení výstavy ve vile Tugendgat, kde uvedl, „že v Brně bylo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali." Tento výrok vyvolal bouřlivou debatu na internetu a sklidil za něj velmi ostrou kritiku. Jihomoravský hejtman Michal Hašek jej vyzval k omluvě, neboť dle jeho názoru Češi nikoho do plynu neposlali. Přes svůj odmítavý postoj vůči omluvě se nakonec přece jen omluvil, jelikož uznal, že jeho výrok byl značně zkratkovitý a protože „Češi nemohli být dozorci v koncentráku“. Ani tak však nezměnil svůj názor na to, že Češi spolu s ostatními národy rozdmýchávali antisemitské nálady a nesou přímou vinu na romském holokaustu, byť jej sami neprováděli.

V červenci 2016 bylo na internetu zveřejněno video, ve kterém se Matěj Hollan nechal bičovat důtkami od dominy během své návštěvy na Ukrajině. Ve videu, které vzbudilo velký ohlas a kvůli němuž si Hollana dobírala řada komentátorů z řad jeho politických odpůrců, vyzíval dominu k pokračování svého trýznění slovy „I want more“ (Chci víc). Z tohoto výroku si pak hnutí Žít Brno učinilo recesistickou reklamu na webu iwantmore.cz.

Dne 1.9. 2016 byl Hollan spolu s Matějem Stropnickým a místopředsedou Strany zelených Michalem Bergem vyhozeni kvůli jejich „proimigračním postojům“ z brněnské hospody U Poutníka. Hollan tam následně svolal na 5. září své příznivce k debatování nad pivem, nicméně provozovatel v tento den podnik uzavřel, neboť se tam chystali desítky příznivců krajní pravice. Ti pak prošli městem až k Hollanovu bydlišti, kde mu vyhrožovali fyzickým násilím. Tuto akci následně odsoudila řada osobností, mimo jiné i primátor Brna Petr Vokřál, jenž ji odsoudil jako „trestnou výpravu bandy rváčů“.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy