Kevin Dahlgren

1. 6. 2013 19:30
Američan Kevin Dahlgren je podezřelý ze čtyřnásobné vraždy. V květnu 2013 měl v Brně-Ivanovicích zabít své příbuzné, u nichž po příjezdu z USA bydlel.
Kevin Dahlgren
Kevin Dahlgren | Foto: Policie ČR

Američan Kevin Dahlgren je podezřelý ze čtyřnásobné vraždy. V květnu 2013 měl v Brně-Ivanovicích zabít své příbuzné, u nichž po příjezdu z USA bydlel. Dahlgren bezprostředně po vraždě odcestoval do Vídně, odkud odletěl přímou linkou do Washingtonu.

V době, kdy ve Vídni procházel pasovou kontrolou, ještě nebyl v databázi hledaných osob. Policie už o něm ale věděla. Informaci nezveřejnila, aby ho nevarovala. Dahlgren se totiž i v letadle připojoval na internet a sociální sítě. Policie proto informovala jen posádku letu. Varovala ji, ať se chová jako obvykle a nijak proti nebezpečnému pasažérovi nezasahuje. Americká policie pak Dahlgrena zadržela ihned poté, co vystoupil z letadla. Prokurátoři budou žádat, aby zůstal ve vazbě do doby, než české úřady dopraví do USA žádost k jeho vydání. Na přípravu žádosti mají 60 dnů.

V případě, že by americké úřady žádosti o vydání vyhověly, hrozí obviněnému u českého soudu až doživotní trest. Pokud by Spojené státy Dahlgrena nevydaly, samy by ho v souvislosti s brněnskou čtyřnásobnou vraždou pravděpodobně nesoudily. Uplatňují totiž zásadu teritoriality, tedy požadavek, aby trestný čin byl spáchán na jejich území. České úřady by v takovém případě musely čekat, jestli Dahlgren vycestuje do země, se kterou má Česko smlouvu o vydávání osob, a rozjet další kolečko žádostí o zadržení a extradici.

Dahlgrena ve Spojených státech zastupuje špičkový advokát Theodore Simon, který v minulosti hájil například Amandu Knoxovou, americkou studentku podezřelou z vraždy spolubydlící v italské Perugii. Druhého obhájce má Dahlgren i v Brně, je jím Richard Špíšek. Podle zákona mu ho v jeho nepřítomnosti přidělil brněnský městský soud.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Zemřel trenérský rekordman Gutendorf, jenž vedl přes 50 týmů

Fotbalový svět přišel o trenérského světoběžníka Rudiho Gutendorfa, který vedl neuvěřitelných 55 týmů na pěti kontinentech. Rodák z německého Koblenzu se dožil 93 let. Proslavila ho exotická angažmá a neutuchající láska k fotbalu i objevování nových destinací, díky čemuž se dostal do Guinnessovy knihy rekordů.

 

Gutendorfa proslavily i výrazné brýle a široký úsměv. S aktivním fotbalem skončil už v 27 letech, pak se dal na trénování. Během kariéry trvající přes půl století působil v 32 zemích, u osmnácti reprezentačních týmů a k tomu trénoval dva olympijské výběry. U všech ale vydržel vždy jen krátce a jeho role nebyla jen fotbalová, ale často i diplomatická.

 

Začal ve Švýcarsku, po Curychu působil v Lucernu, pak vyrazil do Tuniska. Na chvíli se vrátil do rodného Německa, než zkusil další kluby. Reprezentace měnil skoro po měsících: Chile, Bolívie, Venezuela, Trinidad a Tobago, Grenada, Antigua a Barbuda, Botswana, Austrálie, Nová Kaledonie, Fidži, Nepál, Tonga, Tanzanie, Ghana, Mauricius, Zimbabwe, Rwanda, Samoa a olympijské výběry Číny a Íránu.

 

Gutendorf zemřel v pátek ve spánku obklopen rodinou.

Další zprávy