Kevin Dahlgren

1. 6. 2013 19:30
Američan Kevin Dahlgren je podezřelý ze čtyřnásobné vraždy. V květnu 2013 měl v Brně-Ivanovicích zabít své příbuzné, u nichž po příjezdu z USA bydlel.
Kevin Dahlgren
Kevin Dahlgren | Foto: Policie ČR

Američan Kevin Dahlgren je podezřelý ze čtyřnásobné vraždy. V květnu 2013 měl v Brně-Ivanovicích zabít své příbuzné, u nichž po příjezdu z USA bydlel. Dahlgren bezprostředně po vraždě odcestoval do Vídně, odkud odletěl přímou linkou do Washingtonu.

V době, kdy ve Vídni procházel pasovou kontrolou, ještě nebyl v databázi hledaných osob. Policie už o něm ale věděla. Informaci nezveřejnila, aby ho nevarovala. Dahlgren se totiž i v letadle připojoval na internet a sociální sítě. Policie proto informovala jen posádku letu. Varovala ji, ať se chová jako obvykle a nijak proti nebezpečnému pasažérovi nezasahuje. Americká policie pak Dahlgrena zadržela ihned poté, co vystoupil z letadla. Prokurátoři budou žádat, aby zůstal ve vazbě do doby, než české úřady dopraví do USA žádost k jeho vydání. Na přípravu žádosti mají 60 dnů.

V případě, že by americké úřady žádosti o vydání vyhověly, hrozí obviněnému u českého soudu až doživotní trest. Pokud by Spojené státy Dahlgrena nevydaly, samy by ho v souvislosti s brněnskou čtyřnásobnou vraždou pravděpodobně nesoudily. Uplatňují totiž zásadu teritoriality, tedy požadavek, aby trestný čin byl spáchán na jejich území. České úřady by v takovém případě musely čekat, jestli Dahlgren vycestuje do země, se kterou má Česko smlouvu o vydávání osob, a rozjet další kolečko žádostí o zadržení a extradici.

Dahlgrena ve Spojených státech zastupuje špičkový advokát Theodore Simon, který v minulosti hájil například Amandu Knoxovou, americkou studentku podezřelou z vraždy spolubydlící v italské Perugii. Druhého obhájce má Dahlgren i v Brně, je jím Richard Špíšek. Podle zákona mu ho v jeho nepřítomnosti přidělil brněnský městský soud.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy