Kevin Dahlgren

1. 6. 2013 19:30
Američan Kevin Dahlgren je podezřelý ze čtyřnásobné vraždy. V květnu 2013 měl v Brně-Ivanovicích zabít své příbuzné, u nichž po příjezdu z USA bydlel.
Kevin Dahlgren
Kevin Dahlgren | Foto: Policie ČR

Američan Kevin Dahlgren je podezřelý ze čtyřnásobné vraždy. V květnu 2013 měl v Brně-Ivanovicích zabít své příbuzné, u nichž po příjezdu z USA bydlel. Dahlgren bezprostředně po vraždě odcestoval do Vídně, odkud odletěl přímou linkou do Washingtonu.

V době, kdy ve Vídni procházel pasovou kontrolou, ještě nebyl v databázi hledaných osob. Policie už o něm ale věděla. Informaci nezveřejnila, aby ho nevarovala. Dahlgren se totiž i v letadle připojoval na internet a sociální sítě. Policie proto informovala jen posádku letu. Varovala ji, ať se chová jako obvykle a nijak proti nebezpečnému pasažérovi nezasahuje. Americká policie pak Dahlgrena zadržela ihned poté, co vystoupil z letadla. Prokurátoři budou žádat, aby zůstal ve vazbě do doby, než české úřady dopraví do USA žádost k jeho vydání. Na přípravu žádosti mají 60 dnů.

V případě, že by americké úřady žádosti o vydání vyhověly, hrozí obviněnému u českého soudu až doživotní trest. Pokud by Spojené státy Dahlgrena nevydaly, samy by ho v souvislosti s brněnskou čtyřnásobnou vraždou pravděpodobně nesoudily. Uplatňují totiž zásadu teritoriality, tedy požadavek, aby trestný čin byl spáchán na jejich území. České úřady by v takovém případě musely čekat, jestli Dahlgren vycestuje do země, se kterou má Česko smlouvu o vydávání osob, a rozjet další kolečko žádostí o zadržení a extradici.

Dahlgrena ve Spojených státech zastupuje špičkový advokát Theodore Simon, který v minulosti hájil například Amandu Knoxovou, americkou studentku podezřelou z vraždy spolubydlící v italské Perugii. Druhého obhájce má Dahlgren i v Brně, je jím Richard Špíšek. Podle zákona mu ho v jeho nepřítomnosti přidělil brněnský městský soud.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy