Jaroslav Barták

14. 9. 2012 17:45
Jaroslav Barták je český lékař a podnikatel, kterého proslavilo několik mediálně sledovaných afér. Byl odsouzen ke čtrnácti letům ve vězení.
Jaroslav Barták
Jaroslav Barták | Foto: Vojtěch Marek

Jaroslav Barták je český lékař a podnikatel, kterého proslavilo několik mediálně sledovaných afér.

V únoru 2013 byl odsouzen ke 14 letům odnětí svobody za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak. V červnu verdikt potvrdil Vrchní soud v Praze.

Životopis Jaroslava Bartáka

Barták vystudoval v roce 1983 Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Od roku 1995 je spolumajitelem nestátního ambulantního zdravotnického zařízení Poliklinika Modřany, v roce 1997 se stal jejím prezidentem.

První aféra se v médiích objevila v roce 2008 a týkala se maturitní zkoušky jeho syna. Barták údajně přiměl soukromé Gymnázium Pod Vyšehradem k tomu, aby jeho synovi umožnilo složit druhou opravnou maturitní zkoušku za okolností porušujících školský zákon. Na protest pak školu opustilo 12 vyučujících a 25 studentů, gymnáziu byly odebrány některé magistrátní dotace a školská inspekce podala ministerstvu návrh na výmaz zařízení ze školského rejstříku. To se nakonec nestalo a policie případ odložila, protože vyšetřování neprokázalo, že by Jaroslav Barták dal peníze přímo za to, aby se jeho syn dostal k maturitě.

Pozornost médií na sebe upoutal také v roce 2011, kdy natáčel erotický film, jehož část vznikla na velvyslanectví Vatikánu v Praze. Apoštolská nunciatura pak proti tomu důrazně protestovala s tím, že Barták zneužil možnosti pohybu na velvyslanectví, kam měl přístup jako lékař.

V tom samém roce vyšlo najevo, že Barták týrá své asistentky. Český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtar na žádost ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ukryl a zachránil jeho 22letou asistentku Lucii, kterou Barták na pracovní cestě podle svědectví bil, sexuálně napadal, vyhrožoval jí smrtí a zadržoval její cestovní pas. Vyhrožoval jí také svými známostmi s vlivnými lidmi. Po zveřejnění těchto informací se ozvalo dalších šest bývalých Bartákových asistentek, které také byly týrány. V září 2012 byl zahájen soudní proces a Barták čelí obžalobě z osmi závažných trestných činů (většinou sexuálního charakteru, dále vydírání či ublížení na zdraví). Policie zadokumentovala 11 žen, kterým od roku 2006 ubližoval.

Jaroslav Barták se narodil v roce 1958, je ženatý (jeho žena však podala žádost o rozvod) a má čtyři děti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Biden ohlásil nové sankce vůči Rusku. USA vyhostí deset diplomatů

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že Spojené státy vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí na Rusko nové sankce. Podle Washingtonu je krok odpovědí na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám. Spojené státy poprvé tyto útoky výslovně spojily s ruskou zpravodajskou službou, napsala agentura AP. Americký prezident Joe Biden uvedl, že ruské snahy podrýt svobodné americké volby spolu s kybernetickými útoky ohrožují bezpečnost USA.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Francouzský parlament schválil bezpečnostní zákon, který se týká natáčení policistů

Francouzští zákonodárci ve čtvrtek definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě ustanovení týkajícího se zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle agentury AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už jej odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek "se zjevným záměrem" způsobit újmu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy