Jaroslav Barták

14. 9. 2012 17:45
Jaroslav Barták je český lékař a podnikatel, kterého proslavilo několik mediálně sledovaných afér. Byl odsouzen ke čtrnácti letům ve vězení.
Jaroslav Barták
Jaroslav Barták | Foto: Vojtěch Marek

Jaroslav Barták je český lékař a podnikatel, kterého proslavilo několik mediálně sledovaných afér.

V únoru 2013 byl odsouzen ke 14 letům odnětí svobody za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak. V červnu verdikt potvrdil Vrchní soud v Praze.

Životopis Jaroslava Bartáka

Barták vystudoval v roce 1983 Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Od roku 1995 je spolumajitelem nestátního ambulantního zdravotnického zařízení Poliklinika Modřany, v roce 1997 se stal jejím prezidentem.

První aféra se v médiích objevila v roce 2008 a týkala se maturitní zkoušky jeho syna. Barták údajně přiměl soukromé Gymnázium Pod Vyšehradem k tomu, aby jeho synovi umožnilo složit druhou opravnou maturitní zkoušku za okolností porušujících školský zákon. Na protest pak školu opustilo 12 vyučujících a 25 studentů, gymnáziu byly odebrány některé magistrátní dotace a školská inspekce podala ministerstvu návrh na výmaz zařízení ze školského rejstříku. To se nakonec nestalo a policie případ odložila, protože vyšetřování neprokázalo, že by Jaroslav Barták dal peníze přímo za to, aby se jeho syn dostal k maturitě.

Pozornost médií na sebe upoutal také v roce 2011, kdy natáčel erotický film, jehož část vznikla na velvyslanectví Vatikánu v Praze. Apoštolská nunciatura pak proti tomu důrazně protestovala s tím, že Barták zneužil možnosti pohybu na velvyslanectví, kam měl přístup jako lékař.

V tom samém roce vyšlo najevo, že Barták týrá své asistentky. Český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtar na žádost ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ukryl a zachránil jeho 22letou asistentku Lucii, kterou Barták na pracovní cestě podle svědectví bil, sexuálně napadal, vyhrožoval jí smrtí a zadržoval její cestovní pas. Vyhrožoval jí také svými známostmi s vlivnými lidmi. Po zveřejnění těchto informací se ozvalo dalších šest bývalých Bartákových asistentek, které také byly týrány. V září 2012 byl zahájen soudní proces a Barták čelí obžalobě z osmi závažných trestných činů (většinou sexuálního charakteru, dále vydírání či ublížení na zdraví). Policie zadokumentovala 11 žen, kterým od roku 2006 ubližoval.

Jaroslav Barták se narodil v roce 1958, je ženatý (jeho žena však podala žádost o rozvod) a má čtyři děti.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém poslanec Volný fyzicky napadl jiného poslance, pro podezření z výtržnictví.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy