Jaroslav Barták

14. 9. 2012 17:45
Jaroslav Barták je český lékař a podnikatel, kterého proslavilo několik mediálně sledovaných afér. Byl odsouzen ke čtrnácti letům ve vězení.
Jaroslav Barták
Jaroslav Barták | Foto: Vojtěch Marek

Jaroslav Barták je český lékař a podnikatel, kterého proslavilo několik mediálně sledovaných afér.

V únoru 2013 byl odsouzen ke 14 letům odnětí svobody za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak. V červnu verdikt potvrdil Vrchní soud v Praze.

Životopis Jaroslava Bartáka

Barták vystudoval v roce 1983 Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Od roku 1995 je spolumajitelem nestátního ambulantního zdravotnického zařízení Poliklinika Modřany, v roce 1997 se stal jejím prezidentem.

První aféra se v médiích objevila v roce 2008 a týkala se maturitní zkoušky jeho syna. Barták údajně přiměl soukromé Gymnázium Pod Vyšehradem k tomu, aby jeho synovi umožnilo složit druhou opravnou maturitní zkoušku za okolností porušujících školský zákon. Na protest pak školu opustilo 12 vyučujících a 25 studentů, gymnáziu byly odebrány některé magistrátní dotace a školská inspekce podala ministerstvu návrh na výmaz zařízení ze školského rejstříku. To se nakonec nestalo a policie případ odložila, protože vyšetřování neprokázalo, že by Jaroslav Barták dal peníze přímo za to, aby se jeho syn dostal k maturitě.

Pozornost médií na sebe upoutal také v roce 2011, kdy natáčel erotický film, jehož část vznikla na velvyslanectví Vatikánu v Praze. Apoštolská nunciatura pak proti tomu důrazně protestovala s tím, že Barták zneužil možnosti pohybu na velvyslanectví, kam měl přístup jako lékař.

V tom samém roce vyšlo najevo, že Barták týrá své asistentky. Český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtar na žádost ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ukryl a zachránil jeho 22letou asistentku Lucii, kterou Barták na pracovní cestě podle svědectví bil, sexuálně napadal, vyhrožoval jí smrtí a zadržoval její cestovní pas. Vyhrožoval jí také svými známostmi s vlivnými lidmi. Po zveřejnění těchto informací se ozvalo dalších šest bývalých Bartákových asistentek, které také byly týrány. V září 2012 byl zahájen soudní proces a Barták čelí obžalobě z osmi závažných trestných činů (většinou sexuálního charakteru, dále vydírání či ublížení na zdraví). Policie zadokumentovala 11 žen, kterým od roku 2006 ubližoval.

Jaroslav Barták se narodil v roce 1958, je ženatý (jeho žena však podala žádost o rozvod) a má čtyři děti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy