Českomoravská konfederace odborových svazů

30. 10. 2012 18:09
ČMKOS neboli Českomoravská konfederace odborových svazů je nejvýznamnější odborovou organizací v ČR, sdružuje na třicet dalších, předsedou je Josef Středula.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů | Foto: Lucie Kalivodová

Sdružení odborových svazů v České republice lze často najít pod zkratkou ČMKOS, celý název zní Českomoravská konfederace odborových svazů. Sídlí v Domě odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla v Praze na Žižkově. V roce 2012 shromažďovala třicet odborových organizací.

Josef Středula

Předseda ČMKOS od dubna 2014

Předseda OS KOVO od roku 2005, členem rady v OS KOVO od 1991

Narození: 1967

Vzdělání: Střední průmyslová škola strojnická v Opavě

Předsedou ČMKOS je Josef Středula. Místopředsedové jsou Ing. Radka Sokolová a nově Vít Samek. Středula nastupuje po Jaroslavu Zavadilovi, který za ČSSD kanidoval do Poslanecké sněmovny a uspěl. Ten přitom svůj post přebral v roce 2010 po Milanu Štěchovi, který za ČSSD předsedá Senátu ČR. Nejvyšším orgánem konfederace je sněm, výkonnou funkci zastává rada ČMKOS.

Své kořeny má konfederace už v Odborovém sdružení českoslovanském z roku 1897, nynější podoba však navazuje na socialistické Revoluční odborové hnutí, to ale prošlo po revoluci transformací na Českou a Slovenskou konfederaci odborových svazů a po rozdělení českého a slovenského území se českomoravská část osamostatnila na Českomoravskou komoru odborových svazů. V devadesátém pátém se stala řádný členem Evropské odborové konfederace.

Program, prosazování zájmů, stávky a protesty

V programu konfederace pro roky 2010-2014 jsou jednotlivá písmena zkratky užita i v jiném smyslu a reprezentují heslovitě zásadní body, kterými se organizace zabývá - Č - členové usilují o slušnou práci, M - mzdy a platy za rovných podmínek, K - kolektivní smlouvy zajistí více jistot, O - ochrana zaměstnanců je společná věc, S - solidarita je základem zabezpečení.

Konfederace pravidelně podává svoje stanoviska a připomínky k vládním návrhům, navíc vyjma půlroční přestávky v roce 2012 docházeli zástupci na jednání tripartity. Každoročně se také objevují větší či menší stávková jednání. V roce 2011 zažila republika dvacetičtyřhodinovou stávku v dopravě, pro rok 2012 připravila konfederace velkou demonstraci. O víkendu 21. dubna se jim povedlo uspořádat akci, na níž se do Prahy sjelo přibližně sto tisíc lidí, aby demonstrovalo proti krokům a jednání vlády. Už záhy po prvním velkém protestu, který vyvrcholil na zaplněném Václavském náměstí, se hovořilo o přípravě další stávky. Nakonec však skončí u dalšího protestu plánovaného až na Mezinárodní den studentstva a výročí Sametové revoluce, tedy 17. listopad. Akci v tomto případě pořádá platforma STOP vládě. ČMKOS je jedním ze spoluorganizátorů.

Sdružené odborové svazy

Českomoravský OS civilních zaměstnanců armády
Českomoravský OS pohostinství, hotelů a cestovního ruchu
Českomoravský OS pracovníků školství
Herecká asociace
Nezávislý OS pracovníků potravinářského průmyslu a příbuzných oborů Čech a Moravy
OS dopravy
OS ECHO
OS hasičů
OS KOVO
OS pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v ČR
OS pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu
OS pracovníků knihoven
OS pracovníků kulturních zařízení
OS pracovníků kultury a ochrany přírody
OS pracovníků obchodu
OS pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví
OS pracovníků textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Čech a Moravy
OS pracovníků vědy a výzkumu
OS pracovníků výrobních a účelových organizací kultury
OS státních orgánů a organizací
OS STAVBA ČR
OS UNIOS
OS zaměstnanců letectví
OS zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb
OS zdravotnictví a sociální péče ČR
Severočeské sdružení odborových organizací důlního průmyslu
Svaz odborářů služeb a dopravy
Unie - profesní a odborový svaz orchestrálních hudebníků ČR
UNIE odborový svaz profesionálních zpěváků ČR
Vysokoškolský OS

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy