Českomoravská konfederace odborových svazů

30. 10. 2012 18:09
ČMKOS neboli Českomoravská konfederace odborových svazů je nejvýznamnější odborovou organizací v ČR, sdružuje na třicet dalších, předsedou je Josef Středula.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů | Foto: Lucie Kalivodová

Sdružení odborových svazů v České republice lze často najít pod zkratkou ČMKOS, celý název zní Českomoravská konfederace odborových svazů. Sídlí v Domě odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla v Praze na Žižkově. V roce 2012 shromažďovala třicet odborových organizací.

Josef Středula

Předseda ČMKOS od dubna 2014

Předseda OS KOVO od roku 2005, členem rady v OS KOVO od 1991

Narození: 1967

Vzdělání: Střední průmyslová škola strojnická v Opavě

Předsedou ČMKOS je Josef Středula. Místopředsedové jsou Ing. Radka Sokolová a nově Vít Samek. Středula nastupuje po Jaroslavu Zavadilovi, který za ČSSD kanidoval do Poslanecké sněmovny a uspěl. Ten přitom svůj post přebral v roce 2010 po Milanu Štěchovi, který za ČSSD předsedá Senátu ČR. Nejvyšším orgánem konfederace je sněm, výkonnou funkci zastává rada ČMKOS.

Své kořeny má konfederace už v Odborovém sdružení českoslovanském z roku 1897, nynější podoba však navazuje na socialistické Revoluční odborové hnutí, to ale prošlo po revoluci transformací na Českou a Slovenskou konfederaci odborových svazů a po rozdělení českého a slovenského území se českomoravská část osamostatnila na Českomoravskou komoru odborových svazů. V devadesátém pátém se stala řádný členem Evropské odborové konfederace.

Program, prosazování zájmů, stávky a protesty

V programu konfederace pro roky 2010-2014 jsou jednotlivá písmena zkratky užita i v jiném smyslu a reprezentují heslovitě zásadní body, kterými se organizace zabývá - Č - členové usilují o slušnou práci, M - mzdy a platy za rovných podmínek, K - kolektivní smlouvy zajistí více jistot, O - ochrana zaměstnanců je společná věc, S - solidarita je základem zabezpečení.

Konfederace pravidelně podává svoje stanoviska a připomínky k vládním návrhům, navíc vyjma půlroční přestávky v roce 2012 docházeli zástupci na jednání tripartity. Každoročně se také objevují větší či menší stávková jednání. V roce 2011 zažila republika dvacetičtyřhodinovou stávku v dopravě, pro rok 2012 připravila konfederace velkou demonstraci. O víkendu 21. dubna se jim povedlo uspořádat akci, na níž se do Prahy sjelo přibližně sto tisíc lidí, aby demonstrovalo proti krokům a jednání vlády. Už záhy po prvním velkém protestu, který vyvrcholil na zaplněném Václavském náměstí, se hovořilo o přípravě další stávky. Nakonec však skončí u dalšího protestu plánovaného až na Mezinárodní den studentstva a výročí Sametové revoluce, tedy 17. listopad. Akci v tomto případě pořádá platforma STOP vládě. ČMKOS je jedním ze spoluorganizátorů.

Sdružené odborové svazy

Českomoravský OS civilních zaměstnanců armády
Českomoravský OS pohostinství, hotelů a cestovního ruchu
Českomoravský OS pracovníků školství
Herecká asociace
Nezávislý OS pracovníků potravinářského průmyslu a příbuzných oborů Čech a Moravy
OS dopravy
OS ECHO
OS hasičů
OS KOVO
OS pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v ČR
OS pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu
OS pracovníků knihoven
OS pracovníků kulturních zařízení
OS pracovníků kultury a ochrany přírody
OS pracovníků obchodu
OS pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví
OS pracovníků textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Čech a Moravy
OS pracovníků vědy a výzkumu
OS pracovníků výrobních a účelových organizací kultury
OS státních orgánů a organizací
OS STAVBA ČR
OS UNIOS
OS zaměstnanců letectví
OS zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb
OS zdravotnictví a sociální péče ČR
Severočeské sdružení odborových organizací důlního průmyslu
Svaz odborářů služeb a dopravy
Unie - profesní a odborový svaz orchestrálních hudebníků ČR
UNIE odborový svaz profesionálních zpěváků ČR
Vysokoškolský OS

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy