Českomoravská konfederace odborových svazů

30. 10. 2012 18:09
ČMKOS neboli Českomoravská konfederace odborových svazů je nejvýznamnější odborovou organizací v ČR, sdružuje na třicet dalších, předsedou je Josef Středula.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů | Foto: Lucie Kalivodová

Sdružení odborových svazů v České republice lze často najít pod zkratkou ČMKOS, celý název zní Českomoravská konfederace odborových svazů. Sídlí v Domě odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla v Praze na Žižkově. V roce 2012 shromažďovala třicet odborových organizací.

Josef Středula

Předseda ČMKOS od dubna 2014

Předseda OS KOVO od roku 2005, členem rady v OS KOVO od 1991

Narození: 1967

Vzdělání: Střední průmyslová škola strojnická v Opavě

Předsedou ČMKOS je Josef Středula. Místopředsedové jsou Ing. Radka Sokolová a nově Vít Samek. Středula nastupuje po Jaroslavu Zavadilovi, který za ČSSD kanidoval do Poslanecké sněmovny a uspěl. Ten přitom svůj post přebral v roce 2010 po Milanu Štěchovi, který za ČSSD předsedá Senátu ČR. Nejvyšším orgánem konfederace je sněm, výkonnou funkci zastává rada ČMKOS.

Své kořeny má konfederace už v Odborovém sdružení českoslovanském z roku 1897, nynější podoba však navazuje na socialistické Revoluční odborové hnutí, to ale prošlo po revoluci transformací na Českou a Slovenskou konfederaci odborových svazů a po rozdělení českého a slovenského území se českomoravská část osamostatnila na Českomoravskou komoru odborových svazů. V devadesátém pátém se stala řádný členem Evropské odborové konfederace.

Program, prosazování zájmů, stávky a protesty

V programu konfederace pro roky 2010-2014 jsou jednotlivá písmena zkratky užita i v jiném smyslu a reprezentují heslovitě zásadní body, kterými se organizace zabývá - Č - členové usilují o slušnou práci, M - mzdy a platy za rovných podmínek, K - kolektivní smlouvy zajistí více jistot, O - ochrana zaměstnanců je společná věc, S - solidarita je základem zabezpečení.

Konfederace pravidelně podává svoje stanoviska a připomínky k vládním návrhům, navíc vyjma půlroční přestávky v roce 2012 docházeli zástupci na jednání tripartity. Každoročně se také objevují větší či menší stávková jednání. V roce 2011 zažila republika dvacetičtyřhodinovou stávku v dopravě, pro rok 2012 připravila konfederace velkou demonstraci. O víkendu 21. dubna se jim povedlo uspořádat akci, na níž se do Prahy sjelo přibližně sto tisíc lidí, aby demonstrovalo proti krokům a jednání vlády. Už záhy po prvním velkém protestu, který vyvrcholil na zaplněném Václavském náměstí, se hovořilo o přípravě další stávky. Nakonec však skončí u dalšího protestu plánovaného až na Mezinárodní den studentstva a výročí Sametové revoluce, tedy 17. listopad. Akci v tomto případě pořádá platforma STOP vládě. ČMKOS je jedním ze spoluorganizátorů.

Sdružené odborové svazy

Českomoravský OS civilních zaměstnanců armády
Českomoravský OS pohostinství, hotelů a cestovního ruchu
Českomoravský OS pracovníků školství
Herecká asociace
Nezávislý OS pracovníků potravinářského průmyslu a příbuzných oborů Čech a Moravy
OS dopravy
OS ECHO
OS hasičů
OS KOVO
OS pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v ČR
OS pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu
OS pracovníků knihoven
OS pracovníků kulturních zařízení
OS pracovníků kultury a ochrany přírody
OS pracovníků obchodu
OS pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví
OS pracovníků textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Čech a Moravy
OS pracovníků vědy a výzkumu
OS pracovníků výrobních a účelových organizací kultury
OS státních orgánů a organizací
OS STAVBA ČR
OS UNIOS
OS zaměstnanců letectví
OS zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb
OS zdravotnictví a sociální péče ČR
Severočeské sdružení odborových organizací důlního průmyslu
Svaz odborářů služeb a dopravy
Unie - profesní a odborový svaz orchestrálních hudebníků ČR
UNIE odborový svaz profesionálních zpěváků ČR
Vysokoškolský OS

 

Právě se děje

před 5 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy