Subaru

21. 9. 2011 14:23
Počátky automobilky Subaru sahají do roku 1917, kdy Chikohei Nakajima založil společnost specializovanou na výrobu motorů pro vojenská letadla.
Subaru Legacy 2014.
Subaru Legacy 2014. | Foto: Subaru

Počátky automobilky Subaru sahají do roku 1917, kdy Chikohei Nakajima založil společnost specializovanou na výrobu motorů pro vojenská letadla. Po válce se firma přeorientovala na civilní výrobu a rozpadla se na dvanáct subjektů. Šest z nich se následně sloučilo a v roce 1953 založilo společnost Fuji Heavy Industries. Ta se o dva roky později poprvé zaměřila na výrobu osobních automobilů.

První verzí byl prototyp P-1, který se však kvůli nedostatků financí nedočkal výroby. Premiérovým vozem tak bylo Subaru 360 z roku 1958. Průlom zaznamenalo také 1000, tzv. boxer, necelé čtyři metry dlouhý vůz s nezávislým zavěšením všech kol s motorem s protiběžnými písty, který položil základní kámen k vývoji, vedoucím až k současným moderním pohonným jednotkám, včetně dieselu.

Dalším důležitým modelem byl v roce 1972 Leone Station Wagon 4WD, u nějž byl poprvé použit pohon na všechna čtyři kola. Po představení dalších modelů se pak Subaru zaměřilo na vývoj bezstupňové převodovky. Vývoj vyspělé techniky následně vedl k založení společnosti STI - Subaru Tecnica International, která se zaměřila na vývoj závodních automobilů. Prvním jejím modelem se stal RX Turbo.

Největší úspěchy však zaznamenalo až Subaru Legacy RS, díky němuž v roce 1993 Colin McRae vyhrál první závod. Následoval jej model Impreza 555, se kterým Subaru vyhrálo v kategorii rally titul mistra světa i pohár konstruktérů v roce 1995. Další vítězství přišla s modelem Impreza WRC, se kterým získal titul mistra světa Richard Burns. Další jezdec, Petter Solberg, vyrazil v roce 2008 do závodů s vozem Impreza, která využívala karoserie hatchback. Po uvedení dalšího modelu Impreza WRC však Subaru s bilancí šesti titulů a čtyřiceti šesti vítězství v seriálu mistrovství světa v automobilovém sportu skončilo.

Subaru v minulosti částečně vlastnila společnost Nissan a později GM. Nakonec skončilo 16,5% jejích akcií v rukou Toyoty, s níž chystá například novou Toyotu Camry, sportovní vůz BRZ nebo koncept FT 86 a připravuje taktéž hybridy a elektromobily.

Mezi současné modely Subaru patří víceúčelová Exiga, terénní Forester, kompaktní Impreza, Legacy, patřící do střední třídy, terénní SUV Tribeca, hatchback a sedan WRX STI, kombi Outback, víceúčelová Trezia malý vagon Dex a kei modely Pleo, R1 a R2, Sambar a Stella, včetně verze na elektrický pohon. Na autosalonu ve Frankfurtu v roce 2011 představila japonská automobilka model crossoveru XV.

 

Právě se děje

před 13 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy