Toyota (značka)

27. 8. 2011 0:11
Vozy japonské automobilky Toyota jsou známy svojí praktičností a spolehlivostí, kritici jí naopak vyčítají, že právě proto nevyvolávají její vozy v řidiči žádné emoce.
Toyota
Toyota | Foto: Radek Pecák

Toyota je nejvýznamnější značkou japonského automobilového koncernu Toyota Motor Corporation, sídlícího v Toyota City.

Vozy Toyoty jsou známy především svojí praktičností a spolehlivostí - její kritici naopak upozorňují, že právě proto nevyvolávají v řidiči žádné emoce. Dalšími typickými vlastnostmi Toyoty jsou jednotný robustní vzhled a bohatá základní výbava.

Počátky

První auto této značky bylo vyrobeno v roce 1936 a jednalo se o Toyotu A1, která vstoupila do prodeje ve verzích sedan (Toyota AA) a kabriolet (Toyota AB). Tato auta byla vyráběna až do roku 1943 a následovaly je modely AE a AC, které se od předchozích modelů lišily jen v detailech - AC měl od modelu AA odlišnou karoserii, AE byl zase od svých předchůdců o trochu menší.

Souběžně s nimi vyráběla Toyota také nákladní vozidla - modely KB, KC či KCY byly určeny zejména pro vojenské účely.

Vzestup a útlum

Nárůst výroby zaznamenala Toyota v padesátých letech, kdy přišla například s velmi úspěšným modelem Corona, konkurujícím především Nissanu Bluebird. Prvním poválečným autem byl model SA, na který navázaly další typy automobilů vyráběné až do poloviny padesátých let. Kromě toho se Toyota pustila také do výroby terénních automobilů (Land Cruiser, 1954) a malých nákladních vozidel (SG - 1952, RK - 1953, SKB - 1954).

Následující dvě dekády znamenaly pro Toyotu - minimálně co do počtu vyvinutých modelů - útlum. Přesto představila několik vozů, které jsou známé dodnes. V šedesátých letech přišla například s modelem Corolla, "císařskou limuzínou" Century nebo pick-upem Hilux. V sedmdesátých pak automobilka představila modely Carina (vyráběné až do roku 2000), sportovně laděnou Celicu (vyráběnou do roku 2006) a několik dalších modelů.

Osmdesátá léta

V osmdesátých letech pokračovala Toyota ve zlepšování modelů navržených během předchozích dvaceti let. Světlo světa tak spatřila třeba Toyota Carina II, Carina ED, Corona EXiV a další.

Japonská automobilka představila také další Land Cruiser - Prado. Ten je známý také jako Lexus GX a vyrábí se dodnes. V té době se Toyota rozšířila na další kontinenty - do Evropy, Severní Ameriky a Austrálie.

Devadesátá léta

Výrobní boom odstartoval v devadesátých letech, kdy Toyota představila na čtyřiačtyřicet modelů vozidel, dále pokračovala ve zkvalitňování modelu Corolla a Carina a vyvinula také řadu nových vozů vyráběných dodnes (srpen 2011) - například model Granvia, první hybridní automobil Prius, několik modelů určených pro severoamerický trh a zejména známé modely Yaris a Avensis.

Vůbec nejúspěšnější z tohoto pohledu byla první dekáda nového tisíciletí, kdy Toyota vyvinula více jak padesát modelů, například Matrix, Allion, RAV 4, Auris, mikroauto iQ a nejnovější Zelas. V roce 2010 započala v Indii výroba vozu Etios.

 

Právě se děje

Další zprávy