Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu. Ostrov je odsoudil

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2024 11:02
Čínská armáda ve čtvrtek v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk. Stalo se to jen několik dnů poté, co se úřadu ujal nový tchajwanský prezident Laj Čching-te, kterého Peking označuje za separatistu. Tchajwanské ministerstvo obrany manévry odsoudilo. Laj prohlásil, že Tchaj-wan bude nadále bránit hodnoty svobody a demokracie, informovaly zahraniční agentury.
Čínské letectvo, ilustrační foto.
Čínské letectvo, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

"Jde také o tvrdý trest za separatistické kroky tchajwanských sil usilujících o nezávislost a důrazné varování pro síly z vnějšku před zasahováním a provokacemi," uvedlo východní velitelství čínské armády. Nový tchajwanský prezident řekl, že má důvěru v armádu ostrovní země. "Jako vrchní velitel ozbrojených sil mám povinnost bránit naši zemi. Tváří v tvář vnějším hrozbám a výhrůžkám bude Tchaj-wan nadále hájit hodnoty svobody a demokracie," řekl.

Na cvičení v Tchajwanském průlivu i kolem Tchaj-wanem kontrolovaných ostrovů u čínského pobřeží se podílejí pozemní síly, letectvo, námořnictvo a raketové síly. Podle čínské armády je cílem manévrů vyzkoušet "skutečné bojové kapacity" armády. Desítky bojových letounů při něm společně s plavidly námořnictva a raketovými vojsky prováděly simulované útoky ve vybraných oblastech, uvedla čínská státní média. Bojové letouny podle nich nesly skutečné rakety.

Mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin podle agentury AFP uvedl, že "všechny separatistické síly, které usilují o nezávislost Tchaj-wanu, skončí v krvi".

Tchaj-wan má "schopnost, odhodlání a sebevědomí potřebné k zajištění národní bezpečnosti", vzkázalo Pekingu ministerstvo obrany ostrovní země. Na případnou obranu vyslal Tchaj-wan své námořní, pozemní a letecké jednotky. Jednání Číny Tchaj-pej odsoudila, ukazuje podle něho jen její "militaristickou mentalitu".

Nejmenovaný tchajwanský činitel agentuře Reuters řekl, že jde o součást scénáře, který Tchaj-wan očekával. Má podle něj o pohybech čínských sil kompletní přehled. "Je politováníhodné, že si Čína vybrala ten nejhorší scénář, aby zničila mír v regionu," uvedl také.

Čína cvičení, které podle ní potrvá do pátku, zahájila jen několik dnů poté, co se ujal úřadu nový tchajwanský prezident Laj Čching-te. V pondělí ve svém prvním proslovu vyzval Čínu, aby přestala Tchaj-wan politicky a vojensky zastrašovat a respektovala volbu tchajwanského lidu. Podle Pekingu je Laj "separatista". Ve čtvrtek státní čínská televizní stanice CCTV uvedla, že o budoucnosti Tchaj-wanu může rozhodnout jedině 1,4 miliardy obyvatel celé Číny, nikoliv jen 23 milionů lidí žijících na Tchaj-wanu.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné politické strany.

 

Právě se děje

Další zprávy