ČTK

ČTK

zkratka: čtk

Moje články

před 6 hodinami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ebrahím Raísí, hlasitý odpůrce Západu, se stal osmým prezidentem Íránu

Ultrakonzervativec Ebrahím Raísí ve čtvrtek v íránském parlamentu složil přísahu a stal se osmým prezidentem islámské republiky. Slavnostní ceremoniál odvysílala v přímém přenosu státní televize. Šedesátiletý duchovní ve funkci vystřídá Hasana Rúháního, který po dvou funkčních obdobích nemohl potřetí kandidovat. Raísí, který byl preferovaným kandidátem íránského nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího, v červnových volbách získal téměř 62 procent hlasů.

"Budu se věnovat službě lidu, cti země, šíření náboženství a morálky a podpoře pravdy a spravedlnosti," uvedl nově zvolený prezident při své inauguraci.

S nástupem Raísího, který platí za zapřisáhlého odpůrce Západu, se nyní zákonodárná, soudní a výkonná moc v Íránu dostala pod kontrolu ultrakonzervativců, podotýká agentura DPA.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Severní Makedonie vyhlásila kvůli požárům nouzový stav

Vláda Severní Makedonie vyhlásila na 30 dní nouzový stav kvůli požárům, které zuří na desítkách míst této balkánské země. Již od středy platí plošný zákaz vstupu do lesů, informovalo makedonské vydání stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

Podle údajů centra pro zvládání katastrof hoří mimo jiné v okolí měst Bitola, Strumica, Kumanovo a Štip. Kritická je situace u obce Pehčevo na východě země, kde v boji s plameny pomáhá pět vrtulníků, z nichž tři vyslalo Srbsko. Na místě je i hasičský tým z Bulharska.

Zdroj: ČTK
Pokračovat